Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Пеш - специалист
Здравейте,

В процес на изграждане на къща съм. Пред мен стои въпроса с отоплението и ВиК частта.
Тъй като съм до река, ще пробвам да направя сонда за да видя какъв дебит ще има, следствие на това ще избега и отоплението ( ако дебита е добър ще се насоча към термо помпа вода-вода).

Въпроса с ВиК ми е следния, не срещам теми на вече реализирани проекти за ползване на вода от сонда за битови нужди.
До каква степен трябва да се пречисти водата за да се ползва за къщане, миене, пералня, миялна? ( за тоалетната е ясно... :) )
Въобще възможно подобно приключение? Ако ДА, - ВиК системата при изграждането ще трябва да се преправи по-начин по-който трябва да имам управление дали да ползва водата от сондата или водата от центрлната мрежа.
Също така си мисля, че трябва да имам контейнер примерно 1 м3, в който да събирам вече пречистената вода.
И не на последно място пречиствател.

Какво ще ми спести ?
шоп - майстор
пет окт 01, 2021 12:08 pmПеш написа:


Въпроса с ВиК ми е следния, не срещам теми на вече реализирани проекти за ползване на вода от сонда за битови нужди.
Какви проекти искаш да срешнеш?
Аз си захранвам моята къща със сондажна вода, понеже ВиК мрежата е с налягане 0.5 бара.

Биеш сондаж, правиш замервания за дебит, даваш водата за изследване в лаборатория и тогава решаваш как да продължиш.

При мен резултатите са ОК с изключение на микробиологията. Имаше 2-3 вида коли, които убивам с УВ лампа:-))))

Резервоар за пречистена вода не ти трябва , още повече 1 тон, че ще завъдиш още повече флора и фауна:-)
Пеш - специалист
пет окт 01, 2021 1:07 pmшоп написа:
...
При мен резултатите са ОК с изключение на микробиологията. Имаше 2-3 вида коли, които убивам с УВ лампа:-))))

Резервоар за пречистена вода не ти трябва , още повече 1 тон, че ще завъдиш още повече флора и фауна:-)
Имаш предвид че без никакви пречистватели ползваш водата за битови или всякакви нужди - питейни? ( освен УВ лампата..
шоп - майстор
Точно така, само УВ лампа и обикновен механичен филтър.
Това е в моя случай и водата е в норми.

Има случаи с нитрати, нитрити, тежки метали, където нищо няма да ти помогне или инвестицията ще е безбожно скъпа.
resistbody - майстор
Моята е включена от година и нещо.. пием си я... уж е изследвана.. ма нищо ни няма.. Имам само филтър за твърди частици..
Нямаме сепчични ями, това е важно ако ще черпиш от сондаж..
vladtod - специалист
На колко време я проверявате?
шоп - майстор
Веднъж годишно, като гледам да редувам сезоните.

Обаче мисля вече да разредя пробите, че много дигнаха цените. Последното изследване от тази пролет ми струваше по спомен 137лв

Преди години РЗИ и ХЕИ пробите за същите показатели бяха15- 20-30-40 лв.

От над 10 години показаталите, които следа са си почти константни и в норми, та затова обмислям разреждането.

Тема "Вода от сонда за битови нужди" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: