Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
radius - майстор
Поне спри и източи бойлера, да елиминираш вероятността от пада на темп. да ти пада налягането.
iliya_i - майстор
Откачи меките връзки на бойлера и ги свържи на байпас. Ще избегнеш ефекта от изстиване на водата. Крана до водомера го затвори, за да не допълва.
пон окт 25, 2021 10:59 pmbrum написа:
Издирих едни чираци и успях да сваля крана.
Затвори всички тези кранчета при пробата.
brum - майстор
Този път ги затварям. А бойлера е със керамичен кран на входа и изхода които са затворени. Качвам налягането от топлофикация за пробите и всичко (включително маркучите към манометъра) са обезвъздушени.

Смених и всички останали кранове по топлият кръг със керамични. Не съм пипал душ батерията за момента. Нея ще я сваля само при съмнение. Вече 15 минути налягането седи на 4.05 бара и не мърда. Ще проверя пак след час и още веднъж утре сутрин и ще пиша.

А за канала - ще взема боя за сладки, че са по-големи количества. Пускам я бавно да се изтече в канала и после ще гледам дали долу е избил цвят.
Hoвoceлckи - майстор
Боята за сладки ти я препоръчвах за водопроводната инсталация. Ако можеш източваш от най-ниска точка колкото може. Сваляш, примерно, чучура на чешмата или душа и от там наливаш концентрат боя. Бавно допълваш (обезвъздушаваш) и надуваш. Първо само на студената. Ако не се появи никъде - тогава и на топлата. Това, все пак, като по-крайна стъпка.
Този тест не пречи да го направиш и на канала. Там мисля, че е по-добре да изсипеш рязко (в тоалетната) оцветената вода. Ако има частично запушване (с найлони ...), то течът се проявява най-вероятно точно при пускане на водата от казанчето - по-голямото количество вода "се завирва" над мястото на евентуалното запушване (за някакво време до оттичането й). Ако снадките на ПВС тръбите не са лепени, като нищо в този момент избива някакво количество, което после бавно пропива ... Ако сипваш бавно (на тънка струя) няма да се получи търсения "ефект".
kozl - майстор
Преди години си поразбих банята да търся теч, от който се оплакаха долните комшии. А то нашата баня беше пострадала по тавана па и почна да тече от "куфарите" (облицовката) по хоризонталните канал.тръби към баня и тоалетна у нас. Та съмненията ми бяха в теч от тях, а се оказа, че теча е отгоре през един етаж. От горния етаж замонолитката пропуска към нашия етаж. Обаче при нас замонолитката на верт.щрангове по-убава, не пуща надоле и водата изпаднала отгоре се навирва и пълни кухините. И то само докато през един етаж нагоре се къпят. После вертикалите сухи, а у нас "резервоарите" се напълнили и водата се просмуква с часове. И те така теча отчетено по времетраене се локализира у нас.
"Цъфна" банята и съвсем случайно докато все още къртех отгоре шурна вода и бегам по етажите да издиря кой е току що къпан и да му "честитя" банята :-D
До преди година па така, ама след предния път съм оставил ревизия в куфара на вертикалите и дренаж та да не ми пълни хоризонталните куфари, а да избива към сифона. И кво се оказа от горната баня пробит сифон. Тече от сифоня под тръбата Ф50, от там се слива по вертикалите и.... при мене оти добре замонолитено водата се ретензира у наша баня.
Та след тоя мой случай, а др.подобни замонолитките в обстоятелства на ЕС ги правя с дренаж към долния етаж :-D
Над 15 г. съм домоуправител в настоящия адрес, а и рреди нова съм бил на адреса на родителите, та аман от течове и загадки.
Водата си намира най-лесния път, който не винаги се възприема логично от нас.
brum - майстор
Затова ще се търси. Но последната тръба със сигурност не е. Налягането 8 часа седи на 4.05 бара. Та този с термокамерата сгреши, защото точно тази тръба беше нарочил.

Остава варианта да има нещо общо със сифона на мивката. Но ще изчакам да дадат информация от долният етаж. Ако все още тече няма да е от нас. Че крановете са били отворени колкото да качат налягането в тръбите.
brum - майстор
Спрях за една нощ топлата вода (и изпразних тръбите) - на сутринта долу тече. Спрях на следващата студената (пак с изпразване на тръбите) - на сутринта долу тече. Тази нощ спирам и двете. Два часа след като беше спряна долу си течеше, че даже една идея по-силно.

Това което видях е, че дори по нощите (5 сутринта) теча продължава. Няма индикации да спира и да тръгва пак, а е по-скоро постоянен. Дебита е по няколко капки на секунда. Такива загуби по моите тръби със сигурност нямам.

Пак загледах куфара на вертикалният щранг през ревизионният отвор и на гърба му се вижда вода която като да тръгва от мивката на съседа.

Та така - последна проверка при мен и утре ще се разбера със съседа до мен да си спре водата през нощта и да изпразни тръбите. Ако теча спре - проблема е ясно къде е. Ако теча продължи почвам да се изчерпвам от идеи. Остава да спираме един по един вертикалните щрангове докато се открие в кой е проблема и после да се търси апартамент по апартамент. Да се надявам, че няма да се стигне до там.
brum - майстор
Открихме теча. Изби в съседа преди да стигнем до тестовете тази нощ (той да изпразни тръбите и да се следи дали теча долу ще изчезне).

Та много му здраве на този с термокамерата. Язък за 100те лева дето прибра. Поне си ги разделихме между съседите. А ремонта на разтурената мивката при мен ще доведе до нова тръба за сифона (старият почти се беше предал), та не е бил съвсем напразно.

Тема "Съвети за отстраняване на теч" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: