Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
brum - майстор
Привет,

Съседите от долният етаж се оплакаха, че им се мокрят стените. Търсехме проблема при мен и съседа на същият етаж и накрая стигнахме до там, че извикахме човек с термокамера. Та той видя мокро петно под едната ни мивка точно в проблемните бани и вика тука е.

Оказа се частично прав. Свалих ботуша и се оказа, че в ботуша под мивката се е стичала вода от канала. Изгнила е гайката на сифона. Та това под ботуша на мивката подозирам че е от там. Обаче човека се оказа прав, че теча е при нас. Закачих манометър на топлата вода и налягането пада, а на студената не мърда.

Та той ме посъветва да почна със смяна на удължителите. Явно има навити такива до ППР тръбите зад плочките. Инсталациите са правени преди 15 години и не са пипани от тогава.

Та търся съвети - тия удължители имат ли нещо по-особено при смяната? Плочките са лепени върху тях, та предполагам ще видя зор при развиването. Притеснява ме ако не тръгне и превърти какво се прави.

И отделно - какъв е размера на шестограма дето влиза вътре? Че в момента всичките ми инструменти са на майната си и нямам даже с какво да сваля крана. И предпочитам да си спестя едно разхождане за инструмента.

И последно - ако след смяна на удължителите не се оправи работата предполагам единственият вариант е с къртене на плочките по цялото проблемно отклонение на инсталацията. Или има как да се види къде точно е и да се кърти по-малко? Тоя с камерите поне каза, че като е зад плочки няма как да види къде точно е.
brum - майстор
Издирих едни чираци и успях да сваля крана. Обаче удължител няма...

Проверих вложката на полипропилена и не се вижда да е спукана. Утре ще сваля и душ батерията да видя дали там ще излезе нещо.

Ама нещата отиват на неприятен ремонт в силно неподходящ момент...

Имам тайна надежда, че теча няма да спре, а пада при мен ще се окаже от някой кран по веригата. Но за 30 минути падна от 4.05 бара на 3.8 бара, та подозирам, че надеждите ще си останат празни. За сравнение на студената вода за 1 час не мръдна. Лошото е, и че никъде не се вижда да избива вода около другите изводи на този кръг (тъкмо 4 са - душ, мивка в баня, мивка в кухня и бойлер).

Ще почакам няколко дни да видя дали теча при съседа ще спре. Ако да - повтарям тест с тапи вместо крановете като ще обезвъздуша тръбите (че иначе нищо няма да тествам)...

Та тъй. Остава търсенето на съветите относно как се действа при подмяна на полипропилен и въпроса дали има как да се разбере горе-долу къде тече преди да се свалят плочките.
brum - майстор
Помислих го малко как се действа при подмяна на тръбите, ама не съм правил такива неща и предполагам, че далеч не съм измислил всичко.

Има ли вариант за частичен ремонт? Т.е. частично къртене колкото да се подменят само проблемните тръби? Нещо от сорта на 2-3 реда плочки (20 на 30 сантиметра са).

И ако да - как се застъпва новата хидроизолация със старата?
MamaMy - майстор
Много неприятна ситуация. Аз по тези причини не желаех ППР, но то не е каквото аз искам. Една от причините беше липса на майстор който да ми пристане на акъла. Исках да си направя скритата инсталация с поцинковани тръби, но ме разубедиха. Тези които се продавали сега не били същото качество. Сега искрено съжалявам, че не се заинатих. Настоящата инсталация има намален дебит на топлата вода. "Майстора" се е престарал на някоя спойка. За да открия коя е трябва да разбия всичко. Вече нямам нерви да се ядосвам на чуждите грешки за които плащам аз.
Вече на две места рязах ГК за да правя промени. Ако има как да вкараш ендоскоп поне да разбиваш по-малко.
Hoвoceлckи - майстор
Падането на налягането на топлата вода дали не е поради изстиването ѝ (респективно - свиването ѝ)? Предлагам ти, след като е паднало налягането след някакво време (и водата е изстинала), да го вдигнеш (с отваряне крана на входа) и да видиш дали ще падне пак точно с толкова за същото време.
Хидроизолация по стените ... Ако изобщо нещо е правено, то вероятно е мазана (течна). Ти имаш ли информация за последния ремонт?
Свалянето на ред плочки не е невъзможно, но ... Аз лично зарезвам с флекса покрай фугата.
brum - майстор
Стените са измазана тухла и бетон. Ендоскоп няма къде да вкарам.

За спада на налягане поради изстиването не ми дойде на ум. Мога да видя дали след някакво време спира да пада. И това ще свърши работа. Допълване също е вариант.
krasi92 - майстор
Даа един час е малко време. За денонощие ще добиеш по ясна представа.
brum - майстор
За 9 часа и налягането на студената тръба мръдна. Вчера оставих манометъра закачен за нея. Падна от 4.1 на 3.2 бара. Но пък при пускане на крана към вертикалният щранг водомера не мръдна на никъде. Това второто е теста дето човека с термокамерата направи.

Факт е, че този тест с мърдането на колелото при него даде положителен резултат при включен бойлер в цялата система. При изключен бойлер ни топлата, ни студената мръдваха за времето за което той направи теста (10 минути).

Почвам все повече да се съмнявам, че е в мен проблема. Хората от долу описват теча като хавлия на пода която се пропива с вода за ден. А по това което виждам при мен ако губи нещо е нищожно.

Ще продължа с тестове на спрени кранове и разкачен бойлер. Ако долу продължава да тече шанса да е при мен клони към нулата.

С тоя манометър тестове правех преди месец в къщата дето строим. И там два от 4 кръга се държаха абсолютно идентично с еднакви загуби на налягане за идентично време. Обаче там вече месец всичко е под налягане, а аз през ден търся дали не избива вода някъде и няма нищо за сега. Да не вземе манометъра да се окаже проблемен...

Може ли за малко разяснения как да го направя този тест с водомера. Това което си представям като подход е да напълня тръбите, да ги обезвъздуша и през няколко часа да врътвам крана и да търся дали стрелката на водомера потрепва при това положение. Първите няколко теста предполагам ще дадат положителен резултат защото едно, че тръбите са се свили като се били с нулево налягане за някакво време и второ - че топлата вода ще изстива докато докара температурата на стените. Обаче ако след това спре да подскача колелото при пускане на крана, то теч в тоя кръг няма.

Знанията ми в тази сфера са малко и всякакви съвети как да проведа изпитанието с което да се уверя, че има теч преди да почна да къртя са добре дошли.
yanko78 - специалист
Какво има да го умуваш, хората са ти казали, че е от теб теча, а и продължава да им тече. Кърти един ред плочки и сменяй тръбите. Ако намериш същите, ще си вечерял с господ. Ако не, или подобни или импровизириаш да стане нещо като фриз по цялата стена.
Hoвoceлckи - майстор
Не бих препоръчал да се бърза с къртенето!
Мисля си за надуване. Практикувал съм при подобни слаби, незабележими течове. ВиК имат хидравлични помпи за "продухване". Правил съм го и с кофпомпа. Бойлерите ги надуват с компресор ... Не съм наясно обаче, за ППР (спойките) колко е максимумът. Има някаква вероятност течът да не е от твоя водопровод. Да не си направиш зорлем проблем ...
Съвсем ли е изключено течът да е от канализацията?
Не разбрах много описанието на съседите ... Нали стените им се мокрели? На тавана нямат ли мокро петно? Имат ли окачен таван?
Мисля си и за боя (за храни) ...?

Тема "Съвети за отстраняване на теч" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: