Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
i486 - специалист
Съществуват ли прави керамични кранове 1/2-1/2, които да се слагат вместо сферични? Като този примерно:

https://praktiker.bg/bg/Sferichni-i-spi ... O/p/478995

Сферичните ми се струва, че не понасят голям брой отваряния и затваряния и отделно, ако не се ползват дълго после едвам се въртят. От тая гледна точка си мисля за подобрение с керамичен.
brum - майстор
И да има - подозирам, че ще падне дебита.

Защо сферичният да е с по-кратък живот? Че почва да задържа - да. Особено тези с малката дръжка. Обаче ако е с дългото рамо не съм имал драма.
i486 - специалист
Ако се върти всеки ден ще върши ли работа 5г примерно? Някаква максимално качествена марка има ли?
Lutchezar - майстор
7 години един временно сложен полипропленов сферичен го въртя всеки ден. От Ташев купуван. Мисля че беше пестан, но трябва да видя.

P. S.
Точно Pestan си пише на него.
Последна промяна от Lutchezar на чет окт 28, 2021 8:54 pm, променено общо 1 път.
kozl - майстор
чет окт 28, 2021 2:07 pmi486 написа:
Сферичните ми се струва, че не понасят голям брой отваряния и затваряния и отделно, ако не се ползват дълго после едвам се въртят. От тая гледна точка си мисля за подобрение с керамичен.
Вероятно издръжливостта на сферичните кранове на отваряне и затваряне зависи от качеството на материала и изработката.
Има канелки със сферичен кран дето изкарват доста и се връткат често.
По-честа причина за повреда е протичане през уплътнението на оста.
Едно обаче за мен е сигурно. Сферичния кран не трябва да се оставя в междинно положение. Това води до налепи по сферата, блокиране и възможност налепите да повредят уплътненията при движение на сферата.
Тука в сградата преди година сменихме 3 блокирали сферични крана в отворено положение, при което са били доста време. И ги сменихме, щото некви бесни садопроводчици, след като им скинали ръкохватките се опитвали да ги връткат с калпави клещи и беха направили осите на стружки. Иначе с убави инструменти и с търпение става да се раздвижи крана и да спре водата за ремонт, после да се пусне и като преседи пак блокира. И трите крана бяха от един производител и един размер 3/4". Явно дефект в партидата, защото по-големите кранове продължават да служат.
А съвета ми е ползвай сферичен кран + качествен месингов холендър, за да се сменя по лесно.
А има и кранове комбинирани с холендър, но аз се понапатих точно от проблеми в холендъра на тези кранове, а уплътнения за тях не намерих и за това предпочитам месингов холендър и клингеритово уплътнение.
И друго няколко пъти се натъквам на сферични кранове натегнати при монтажа и тегаво се въртят, ако изобщо се въртят. Трябва да се броят оборотите на стягане към другите части, защото при пренатягане след дължината на резбовия участък, другата част натиска сферичния механизъм и се случва да го блокира.
i486 - специалист
Сферичните кранове са свързани към тръби, които излизат от плочките и имам опасения, че при често въртене може да се разбута съединението под плочките. Керамичните се въртят доста по-леко. И с ъглови керамични може да се нагласи, но ако са с по-малък дебит няма да е добре.
brum - майстор
Ъглов керамичен 1/2 към 1/2 има бол. Такъв ползвам за мивките, бойлерите, съдомиялната и пералнята. Дебита и да падне не пада толкова, че да ме бърка.

Но че пада е факт - керамичният са два диска които се разминават един спрямо друг и в отворено положение има 50% отвор от повърхността на диска. Има и други решения за вътрешната структура, но всичките които съм виждал смъкват дебита. А сферичният си е дупка с размера на тръбата обикновено...
i486 - специалист
За бойлер е и при мен. Ъглов 1/2 към 3/4 дали няма да е с малко по-голям дебит? Примерно тоя изглежда да е с механизъм на 3/4:

https://marmag.bg/keramichen-yglov-kran-12-34-everpro
iliya_i - майстор
пет окт 29, 2021 12:07 pmi486 написа:
За бойлер е и при мен. Ъглов 1/2 към 3/4 дали няма да е с малко по-голям дебит? Примерно тоя изглежда да е с механизъм на 3/4:

https://marmag.bg/keramichen-yglov-kran-12-34-everpro
Обратно е. 1/'2 вход, 3/4 изход (като за пералня). Но просто картинката лъже, защото на цялата серия са сложили една и съща снимка - 1/2 към 3/8.

Тема "Заместител на сферичен кран" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: