Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
burkov - специалист
Здравейте,
Преди седмица фирма сондира на вилата, но на 85 метра не излезе вода и се отказахме. Плътна скала.
Седмица по-късно в дупката има вода и се чудя как да подходя. Комшиите казват че при тях е трябвало поне месеце изпомпване, докато са получили добър дебит.
Сега въпроса е каква помпа да взема за пробата. Хем още няма тръба, хем не знам дали си заслужава нещо качествено, ако ще отиде зян и не извади дебит.
Сондьорите, казват че не си заслужава.

Някой има ли опит да даде малко акъл?
vladtod - специалист
Много зависи от Ф-то, какъв воден стъб се е получил, иначе само за една проба помпа 200-300, кабел 100 лв защото в комплекта е до 30м обикновенно, маркуч и той към 100-ка и става......
burkov - специалист
Тази седмица ще ходя да меря дълбочина. Иначе е ф100 сондажа. Чудя се и каква помпа и маркуч са подходящи.
За помпа предполагам потопяема че е доста дълбоко.
Чираче - майстор
нед окт 31, 2021 12:52 pmburkov написа:
Здравейте,
Преди седмица фирма сондира на вилата, но на 85 метра не излезе вода и се отказахме. Плътна скала.
Колко плати за дупката? Само не казвай, че сондажа е на инж. Бонев!
vladtod - специалист
Около нашето село онзи ден ми оферираха 55 лв/м на Ф-120 до 10 м, но за 85 м може да има отстъпка ..
burkov - специалист
Не знам името на фирмата. От големите са, и бяха изключително организирани.
Последните метри бяха от тях даже, ние още преди това се отказахме.

Понеже беше сухо, тръба, така и не сме слагали. Но наистина някой акъл за помпа ще е полезен.
И нещо не схващам, пише воден стълб примерно 80 метра, но максимална дълбочина на потапяне 35.
Това до колкото схващам не ми върши работа, или се отнася до водата над помпата, а не цялата дълбочина на сондажа?
vladtod - специалист
С диаметър ф-100 най- много да загубиш потопяема помпа в дупката, а помпа която да засмуче вода от такава дълбочина само с потопен маркуч не знам. Ако имаш време и пари действай.
burkov - специалист
Малко не схванах това с губенето на помпата. Може да запецне някъде ли?
preslav - майстор
пон ное 01, 2021 10:26 amburkov написа:
И нещо не схващам, пише воден стълб примерно 80 метра, но максимална дълбочина на потапяне 35.
Кое не схващаш - ако потопиш помпата на повече от 35 м. под водата ще даде фира (ще се наруши херметичността на корпуса), ако от водното огледало до повърхността имаш повече от 80 м. помпата няма да изпомпва нищо. Първо провери колко е дълбочината на сондажа от повърхността на земята до нивото на водата в него - това ти е абсолютния минимум до който помпата трябва да може да "тласка" вода. Предполагам водата в самия сондаж никога няма да надхвърли въпросните 35 м. че да "удавиш" помпата.
burkov - специалист
Явно правилно съм разбрал в крайна сметка.
Намерих едни помпички за по 150-200 лева, колкото за пробата.
Сега трябва и маркуч и кабел да избера.

Уикенда мисля да се пробвам и да видя какво се получава.
Дано само наистина не загубя помпата, както беше писал човека по-горе.

Тема "Сух сондаж се пълни с вода, идея за помпа?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: