Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Здравейте!

Имам къща, на която предстои да изграждам ВиК отвън. Вътре вече е изградена.

Имам едно притеснение и то е, че поради това, че не мога да имам собствено водоснабяване от улицата, само за мен, а трябва да се включа в тръбата за вода на съседната до мен къща (която къща е на моите родители). Разстоянието от мястото където ще влиза правата вода в моята къща, до тръбата за вода е около 15м. Терена е равен, денивелацията е едва 30-40 см.

Притеснявам, се че тъй като сме две еднофамилни, двуетажни къщи ще се захранваме от една тръба, която идва от ВиК от улицата, в някакъв момент няма да ни достига налягане, най-вероятно в пиковите часове между 18:00-20:00. За целта, мисля, че хидрофор ще ни свърши работа, но искам да знам дали изобщо ще ми трябва все пак. Максималната височина от хидрофора до втория етаж на по-високата къща е не повече от 4.5м.

В къщите (моята и на родителите ми) към момента сме общо 4 възрастни. При идеални условия, ще нараснем още едно-две дечица, дай Боже. Общо, в двете къщи има 5 мивки, 3 душа и 2 две перални. Консумацията е нормална, нямам вани и т.н. Къпането на жена ми отнема 20-30 мин.

- Какъв хидрофор бихте ми препоръчали за целта? Бюджета ми е максимум 900 лв. Ако е възможно, хидрофора и да е тихичък?
- Трябва ли хидрофора да се сложи, така, че да е преди тръбата за захранване от водопровода от ВиК, преди двете къщи, така, че налягането да не бъде повече в едната къща, а другата по-малко?
- Трябва ли да е има друга помпа или съд за вода, преди хидрофора?

Аз гледах SCALA2 бустерна система, но не съм професионалист, не разбирам, за това питам и вас. Само да вметна, че топлата вода ще идва от бойлер, който ще се затопля от термопомпа въздух-вода с БГВ кит, ако има значение.
Jacomo - специалист
Не съм сигурен, че е разрешено да се свързва хидрофор директно към ВиК мрежата. Мисля, че първо трябва да се сложи буферен съд, от който да черпи хидрофорът.
Наум ми идва следната схема (само идея, нямам никакъв опит с това):
Прикачен файл:
Схема хидрофор.png
Схема хидрофор.png (13.19 KиБ) Видяна 1234 пъти

При високо налягане, хидрофорът не работи и водата минава директно от водопроводната мрежа, през възвратния клапан, към къщите. При падане на налягането, хидрофорът се пуска, черпи от буферния съд, а възвратният клапан не позволява връщане на вода към водопроводната мрежа. Поплавъкът се грижи да спира подаването на вода към буферния съд като се напълни. Също е добре да се сложи преди двете къщи, за да може да не пада налягането на първата къща, когато се пълни буферния съд. Схемата има 2 предимства - първо осигурява налягане, второ осигурява запас от вода при спиране на централното водоподаване.
radius - майстор
Първо трябва да се установи има ли проблем, къде тръгнахте да слагате хидрофори. Ако общата тръба е поне 3/4 и има 3 - 4 бара налягане, може и да не се усети включването на новата къща.
krasi92 - майстор
С 3/4 не се ли захранва едно жилище. При идеални условия 25 полиетилен а не 3/4 поцинкована запушена от годините и 4 атм. налягане и НОВИ не запушени от годините инсталации няма да има осезаем спад при повече консуматори. Но дали е така???Добре е да можеш да се захраниш с нова партида. При положение че не може след водомера си можеш да сложиш съд 500 или повече литри и да го пълниш с някаква механизация или автоматизация и от него да смуче хидрофора. https://bauhaus.bg/hidroforna-pompa-gar ... id=7150522. Тази е добре за повече консуматори.
feikot - специалист
Констатирайте необходимост, тогава правете тия гимнастики.
Аз горе долу през всичките ти проблеми съм преминал. Първо никой не може да ти каже за хидрофора дали да го имаш или не,дали да е с буфер или не, монополистите са длъжни да ти осигурят чиста вода с нужните качества и налягане. Естествено често не се получва и аз няма да изписвам света с моите премеждия.
Ако има нужда от допълнително дебит или налягане не се слага хидрофор с балон или с буфер при адекватно подаване а напорна помпа (помощна един вид) и скала 2 е перфектната. Просто се чудя като си в къща нямаш ли сонда да си захраниш перални и тоалетни със сондажната, а чешмите с питейна и да си решиш проблема ?
Слагайки хидрофори,помпи подкачащи и т.н. тока никак няма да ти хареса накрая
RiddleBG - напреднал
ср ное 10, 2021 3:58 pmfeikot написа:
Констатирайте необходимост, тогава правете тия гимнастики.
Аз горе долу през всичките ти проблеми съм преминал. Първо никой не може да ти каже за хидрофора дали да го имаш или не,дали да е с буфер или не, монополистите са длъжни да ти осигурят чиста вода с нужните качества и налягане. Естествено често не се получва и аз няма да изписвам света с моите премеждия.
Ако има нужда от допълнително дебит или налягане не се слага хидрофор с балон или с буфер при адекватно подаване а напорна помпа (помощна един вид) и скала 2 е перфектната. Просто се чудя като си в къща нямаш ли сонда да си захраниш перални и тоалетни със сондажната, а чешмите с питейна и да си решиш проблема ?
Слагайки хидрофори,помпи подкачащи и т.н. тока никак няма да ти хареса накрая
А с постоянно работещ сондаж повече ли ще ми хареса тока? (интересно ми е защото имам сонда в имота и се чудя как да изпозвам тази "безплатна вода" в бъдещата ми къща :) )
шоп - майстор
ср ное 10, 2021 5:36 pmRiddleBG написа:


А с постоянно работещ сондаж повече ли ще ми хареса тока?
Сметката е елементарна.
Виж във фактурата колко ти струва 1м3 вода и канал.

При мен сметката е лесна за един душ от 1 час да кажем
ВиК цена 2лв м3
Ток 25 ст/ кв дневна

Душ с дебит 11л/мин, хидрофор 550 вата

Душ от ВиК: 1,32лв
Душ от хидрофор 0,14лв
dragozow - майстор
Малко е като нероден Петко, не купувай нищо преди да си се вързал в мрежата, защото може да се окаже, че няма нужда. Щом имаш сонда е лесно.
feikot - специалист
ср ное 10, 2021 5:36 pmRiddleBG написа:
А с постоянно работещ сондаж повече ли ще ми хареса тока? (интересно ми е защото имам сонда в имота и се чудя как да изпозвам тази "безплатна вода" в бъдещата ми къща :) )
Тъкмо обратното, сондажната помпа ще ти работи при нужда само, както вече казах за пране, *ране и миене, а си поркай чешмяна. Тая система, която цитираш ще ти гори повече.
RiddleBG - напреднал
ср ное 10, 2021 6:21 pmшоп написа:
ср ное 10, 2021 5:36 pmRiddleBG написа:


А с постоянно работещ сондаж повече ли ще ми хареса тока?
Сметката е елементарна.
Виж във фактурата колко ти струва 1м3 вода и канал.

При мен сметката е лесна за един душ от 1 час да кажем
ВиК цена 2лв м3
Ток 25 ст/ кв дневна

Душ с дебит 11л/мин, хидрофор 550 вата

Душ от ВиК: 1,32лв
Душ от хидрофор 0,14лв
Сметката изглеждаа коректна, но не е калкулирана цената на хидрофорната система и за колко време ще се избие при тези разлики в цените.

Аз имам сонда в единия и отделно кладенец в другия край на двора. Според мои проучвания и думите на съседите вода има достатъчно да работи сондата цял ден без проблем (когато двора се е обработвал). Разбира се имам и вкарана вода в двора (с партида и водомер), но се замислям при наличие на подобен "безплатен" ресурс дали няма да мога да го използвам по някакъв начин - водоснабдяване на къщата (пералня, съдомиялна, баня, кухня), отопление / охлаждане евентуално и т.н. То и тока мога да си икономисам с фотоволтаик, но ние сме двама души с нормална консумация на ток и вода и не знам до колко ще е рентабилна подобна инвестиция.

Тема "Водоснабдяване на новопостроена къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: