Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
miroki - майстор
Някой смятал ли е постановката, с 12 волтова помпа 180 w с акумулатор да добива вода от плитък сондаж, около 4 м?
Нямам ток в парцела и се чудя дали ще стане. Мисля 1 час работа ще ми е достатъчно, да напълни един IBC, може и по-малко. Но може и кофа по кофа. Че ми омръзна да нося вода с колата.
Търся някакво решение.
kr1100 - майстор
съб мар 19, 2022 3:48 pmmiroki написа:
Някой смятал ли е постановката, с 12 волтова помпа 180 w с акумулатор да добива вода от плитък сондаж, около 4 м?
A помпата какви характеристики има ??
180Вт помпа за нула време ще смъкне акумулатора, освен , ако автомобила ти не работи за да има зареждане.
1. С гимнастика - има ръчни помпи - маАш с ръцете т.е. помпиш и пълниш.
2. Моторна помпа - бензинова.

А като имаш сондаж каков чакаш за тока ?
Вземаш от Басейнова документ ,че имаш сондаж и оттам в Енергото на ул.Девня. Плащаш към 80 лв за проучване, след 1 седмица имаш становище. Плащаш 440 лв за присъединяване, чакаш 1-2 седмици за да сложат кутия на близкия стълб, пуска молба за прикачване и готово.
От кутията на стълба до там където искаш да е твоето табло си ти с паричките за кабела , ровенето или вдигане на стълбове.
Успех.
В началото на декември молбата за проучване , няколко дни преди Коледа кабела закачен към таблото на стълба.
miroki - майстор
Примерно такава:
(Lift 30m-45m) (Flow 20L/min) DC Solar Water Pump Deep Well Pump Screw Submersible Pump Irrigation Garden Home Agricultural 12V
Би трябвало да е 15 ампера.
https://a.aliexpress.com/_mM4QQoY
За три реда зеленчук да пускам ток, за сега не ми е опция. Овошна градина е. Скоро ще спра да поливам и фиданките. Иначе тока е наблизо. Сондажа няма кладенче и дебит за моторна помпа, ще обезвъздушавам постоянно, а и нямам помпа. Нито ръчна, но ако ще помпя на ръка, по-добре да си напълня 10-15 туби и да ги закарам с колата.
Един час няма ли толкова да издържи. Като забравя фарове 110 вата издържа и повече.
kr1100 - майстор
За вадене на вода ще стане. Но си носи резервен акумулатор.
А прогнозите са за засушаване .
Овошките си искат поливане.
П.П. Средата на юли и август е голяма суша.
Поливам яко в чаши около дърветата / чашите ги оформям още сега/.
Последна промяна от kr1100 на съб мар 19, 2022 9:42 pm, променено общо 1 път.
brum - майстор
Имай в предвид, че стартерен акумулатор за тези цели не е удачен. Ако ще слагаш акумулатор гледай да е тягов.

Иначе помпа с панели е по-удачен вариант. При все, че цената на един панел вече е съизмерима с цената на един акумулатор.
miroki - майстор
И аз поливам, но само първите 3 г. После стигат до мокрият слой. Първите, които засадих, мисля вече две лета издържат без проблемно. Но имам още 10-20 от предната пролет и тази есен.
Панелите са вариант. Но не съм мяркал 12 волтов и 200-300 вата. 12 волтовите, които ми попадат са по 30 вата и пак минавам през акумулатор с контролер. Да събере заряд за 5 дена, та да заработи един час. А и сигурно ще ги откраднат. Но е вариант.
brum - майстор
Помпите са май с някакви контролери за тези цели. Продават такива специално за това правени. Обаче не съм разглеждал много..

Иначе ако бях аз щях да взема 2 панела на 18 волта с обща мощност около 300 вата, малък акумулатор (10-20 амперчаса) и един от най-простите PWM контролери който да е поне за 20 ампера. Този последният освен, че се грижи за зареждането на помпата позволява и да се изключи захранването към помпата ако напрежението на акумулатора падне под зададен праг.

Ако свържеш директно помпата към акумулатор имай в предвид, че акумулатора трябва да се разрежда до определено ниво. Падне ли му напрежението под някаква граница ще го унищожиш. За стартерен акумулатор директно забрави - не са правени за такива цели и не работят. За тягов - според капацитета който ползваш се определя и живота на акумулатора. При 100% използван капацитет ще имаш почти 200 цикъла. При 50% използван капацитет - 500. При 30% използван капацитет над 1200 цикъла. Броят цикли задава след колко време капацитета на акумулатора ще падне до 80% от първоначалният.

Та без някакъв контролер който да пази батерията няма да минеш. Простите контролери за панели дават това + възможност да зареждаш батерията. Според това колко време искаш да живее системата може да се окаже, че панел, контролер и акумулатор е най-евтиното решение ако няма други източници на енергия.

И да се върнем на най-евтиното решение което е ток директно от акумулатора на колата, но при работещ двигател :) . Ако можеш да закараш колата близо до помпата за да намалиш загубите по кабелите няма какво да го мислиш.

Бензиновата помпа е най-скъпото решение от всичките.
miroki - майстор
Мога да вляза с кола, затревено е. Трябва да си направя пътека само. Ако ще се слага някакъв такъв акумулатор, може и малък панел от този сорт.
BGN 22.64 58%OFF | CNH Solar Panel 30W 12V Dual USB Output Solar Cells Poly Solar Panel 10/20/30/40/50A Controller for Car Yacht Battery Boat Charg
https://a.aliexpress.com/_mNuH6fq
За една седмица все ще изтегли малко вода.

https://energiabg.net/gb_agm_vrla_%D0%B ... -4503.html
Но ми е по-безопасно да си заредя акумулатора вкъщи и да го занеса там.
Преди време и един метален контейнер си взех, да кача един IBC отгоре. Със соларна можеше да ме чака пълен, но едва ли соларната система ще остане там.(понеже сме в БГ).
шоп - майстор
Слънчев панел, контролер, акумулатор, помпа и резервоар е оптималното решение, но ако липсват крадци.

То ако има крадци и овошна градина няма как да има.
Покойният ми баща имаше 2 дек. овошна градина и самоделен ветроагрегат изпомпващ вода. 30 години работеше без никакви ремонти. Чиста механика, 100% надеждна.
miroki - майстор
Някой има ли подобна помпа. И до колко може да и се намаля дебитът.
Идеята е да не се източи водата от малкият сондаж и да не трябва многократно обезвъздушаване?
https://www.onlinemashini.bg/benzinova- ... gwp02/9621

Тема "12v помпа за напояване." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: