Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
brum - майстор
Положението е следното - сервизно помещение с гипсокартон по стените. Предстенната обшивка е на 15см от тухлата. Достъп до плочата няма, че рекуператора е заел почти целият таван. Т.е. монтаж с планки за плочата отпада. Монтажа с химически анкери към тухлената стена е неприятен, защото разстоянието е голямо и нещо ще трябва да носи тежестта на бойлера.

Та седя и го умувам дали има вариант бойлера да се преправи на подов. За малък бойлер става дума - 50 литра. Диаметър 39см, височина 62см. Чудя се дали не мога да му издялам нещо като фланец от парче кофражен шперплат и да му монтирам крака. Общата маса е сравнително малка - 20 кила бойлер и 50 кила вода.

Другият вариант е да закача парче кофражен шперплат по гърба на стената където ще е бойлера и да го хвана за вертикалните профили. Ама имам бегъл спомен, че вертикалните профилите не са хванати особено надеждно за П профилите дето вървят по пода и тавана. Та някак си не ми се ще да пробвам този вариант.

Търсих бойлер за подов монтаж, но не откривам нищо под 150 литра. А мен ми трябва по-малък...
brum - майстор
Една идея от ровене по мрежата е с L планки. Два броя хванати една за друга с няколко хоризонтални профила. На профилите - отвори за болтовете за монтаж на бойлера, а в долната част - регулируеми крака.

Евентуално могат да се ползват и стойки за монтаж на бойлер към таванна плоча обърнати на обратно. Само между тях трябва да се монтират носещи хоризонтални елементи.
krasi92 - майстор
Сервизно помещение ако изрежеш картона можеш почти да скриеш боилера като в гардероб или слагай две вертикални бичмета от пода до тавана като ги хванеш за тухлите и пак си върни картона. Междуцентровото на доста от бойлерите е 24 см.
шоп - майстор
вт ное 30, 2021 10:37 pmbrum написа:
Една идея от ровене по мрежата е с L планки.

Точно така бих го направил и аз.
brum - майстор
Нещо такова си го представям. Ще сваля малко размери от истински бойлери и после ще уточна размерите на моята.

За изработка - ще търся вариант. Нямам телоподаващо, нямам и познанията за работа с такова, та ще се търси изпълнител най-вероятно. Една фирма ще прави метални парапети на едно стълбище в скоро време, та те са вариант за тази работа.

Прикачен файл

111.png
111.png (8.02 KиБ) Видяна 858 пъти
iliya_i - майстор
ср дек 01, 2021 10:25 ambrum написа:
Нещо такова си го представям.
Такова, но може и да е зад картона, захванато за тухлата на няколко места и стъпило на пода. После затваряш катрона и оставяш да стърчат само шпилките за бойлера. Няма да имаш крака в помещението.
brum - майстор
Факт. Може. Ама предпочитам да е хванато за бетона. А до него достъпа клони към нулата заради въздуховодите на вентилацията.

Иначе гледах как изграждат конструкцията зад картона и я хващат за бетона горе и долу. Обаче ще е доста сложна задача в заварената ситуация в която се намирам. Стойката намерих кой да я направи и буквално я вкарвам вътре и приключвам.
kr1100 - майстор
вт ное 30, 2021 11:03 pmkrasi92 написа:
Междуцентровото на доста от бойлерите е 24 см.
Офф В петък монтирах 80л 113 см на Елдом. Планката с скосена от вътрешна страна в двата края и позволява монтаж от 20/22 -28/30 см
Бойлер перце 80 само 27 кг
А дъртия китюк двама едва го свалихме / имаше мивка и шкафче отдолу и не става с плъзгане на задния край по стената/.
brum - майстор
Гледах за междуцентровото и на Bosch-а дето е наличен в момента е ~30см. После гледах за един ЕЛДОМ и там е 25.5см за почти всички и 24см за най-големият. Ама не е критично болтове могат да се сложат на всякъде по хоризонталните профили.

Единият вариант за профили е 30х30х1.8мм. Дупка 8мм или 10мм в това желязо не мисля, че ще е проблемна.

Тема "Идеи за монтиране на стенен бойлер като подов?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: