• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Здравейте колеги, искам да попитам бихте ли ми дали схема за свързване на рециркулационна тръба+ помпа, но за обикновен бойлер.
Много ще съм Ви благодарен !

П.п - трасето на топлата вода е над 20 метра и искам водата , топлата да тръгва почти мигновено, а не след изтичане ! Много ще ви бъда благодарен ако ми помогнете !
Jacomo - специалист
Рециркулация с обиквновен бойлер не може. Просто няма извод в средната част на бойлера и ще се смесва топлата горе в бойлера с навлизащата отдолу студена вода. Евентуално може с един малък бойлер, последователно на големия, през който да минава циркулацията и да доподгрява, за да компенсира загубите по трасето.
нед дек 05, 2021 4:44 pmJacomo написа:
Рециркулация с обиквновен бойлер не може. Просто няма извод в средната част на бойлера и ще се смесва топлата горе в бойлера с навлизащата отдолу студена вода. Евентуално може с един малък бойлер, последователно на големия, през който да минава циркулацията и да доподгрява, за да компенсира загубите по трасето.
Изображение
А дали тази схема ще може да стане, и ще имам ли загуби в отопляваната вода !
Благодаря Ви, много !
https://images.app.goo.gl/QbHtGyrRuD2uDriZ6
Чираче - майстор
нед дек 05, 2021 4:44 pmJacomo написа:
Рециркулация с обиквновен бойлер не може. Просто няма извод в средната част на бойлера и ще се смесва топлата горе в бойлера с навлизащата отдолу студена вода. Евентуално може с един малък бойлер, последователно на големия, през който да минава циркулацията и да доподгрява, за да компенсира загубите по трасето.
Защо да не може? Ако се свърже една тръба с алуминиева вложка /с топлоизолазия/ точно пред батерията, помпа монтирана непосредствено преди бойлера, и да влиза в бойлера след предпазния клапан на студената вода. Пуска се и един кабел през бутон и реле-време за около 15 секунди за пускане на помпата. По тоя начин чрез натискане на бутона/ нещо като стълбищно осветление/ да задвижва помпата, която предвижва горещата вода от бойлера до батерията, и я връща в студения отсег след предпазния клапан. Просто преди ползване на топлата вода е нужно натискане на бутона, и да се изчака примерно 15 секунди. Това време може да се настрои в зависимост от дължината на трасето.
addicted - специалист
Моята рециркулация я пали осветлението на баните, не е нужно отделен бутон да има.
Искам да добавя че бойлера е със една серпентина sunsystem bb150 sv/1 , понеже немога да намеря бойлер специално със трети извод за рециркулация да не би серпентината да се ползва по някакъв начин, моля споделете.
Благодаря Ви, предварително !
Чираче - майстор
нед дек 05, 2021 6:21 pmaddicted написа:
Моята рециркулация я пали осветлението на баните, не е нужно отделен бутон да има.
И така става. Но тогава помпата ще работи през цялото време, докато е включено осветлението. А с бутон и реле-време ще работи САМО докато превърти топлата вода до чешмата.
addicted - специалист
Не е задължително да работи през цялото време. Има релета които игнорират факта че "бутона" остава натиснат и пак изключват след за даденото време. По начало съм замислил да сложа и такова реле, но за момента не виждам проблем да работи заедно с лампата.

Моя бойлер е на елдом, 150 литра със серпентини и си има извод за рециркулация.
Ако няма, не виждам проблем да се върже на входа за студена вода, след възвратнопредпазния клапан.
radius - майстор
Ако влиза през студения вход, ще изравнява температурата в бойлера, а това не е добре, ако не го топлиш постоянно.
kozl - майстор
нед дек 05, 2021 4:51 pmStan.kolev7 написа:
Изображение
А дали тази схема ще може да стане, и ще имам ли загуби в отопляваната вода !
Благодаря Ви, много !
https://images.app.goo.gl/QbHtGyrRuD2uDriZ6
По схемата циркулацията ще работи. Дори може да си запазиш фабричния комбиниран клапан и да добавиш ОК на студената вода както е по схемата.
Теоретично загубите на обема загрята вода няма да са по-големи от тези при ползване на гореща вода без циркулация.
Загубите на подгряваща енергия (ел.енергия) ще зависят от топлоизолацията на трасето.
Ако загубите са по-малки от подгряващата енергия и циркулацията се ползва по-дълго време е възмогно да се увеличи обема на загрятата вода в бойлера.
Струва ми се, че за ползващия ще е по изгодно ако циркулацията се изключва през времето на ползване на бойлера.
  • 1
  • 2

Тема "Рециркулацията на БГВ - обикновен бойлер ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: