• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
JohnSmith - специалист
Не намерих подобна тема, само отделни постове, затова нека синтезираме всичко тук.


Въпроси:

Има ли хора, преминавали наскоро през тези процедури,
какви са изискванията и с какви трудности са се сблъскали?

Как стои въпросът с регистрация на нови сондажи, правени след 2016г и след влизане на закона в сила?

Документи, такси, цени?

Лабораторни проби - трябва ли да е регистриран сондажа, документи, цени...

...и всичко друго свързано с темата.

Вярвам, че ще е от полза за много хора, така че, колеги, споделяйте. ;)))
Последна промяна от JohnSmith на вт дек 21, 2021 12:44 pm, променено общо 1 път.
JohnSmith - специалист
Започвам с цитат от една друга тема:
чет окт 15, 2020 11:51 amkotarankat написа:
Колеги, малко извън темата е, но как ще коментирате тази извадка от закона. До 27.11.2020 бил крайния срок за вписване на сондажите:

Преходни и Заключителни разпоредби
КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА


(ОБН. - ДВ, БР. 98 ОТ 2018 Г., В СИЛА ОТ 27.11.2018 Г.)

§ 41. (1) Собствениците на водовземни съоръжения за подземни води, изградени до 28 януари 2000 г., и на водовземни съоръжения, изградени до 23 декември 2016 г., за които не са издадени разрешения за строеж и които не са вписани в регистър по чл. 118г, ал. 3 от Закона за водите, в срок до две години от влизането в сила на този закон подават в съответната басейнова дирекция заявление за вписване.
(2) Към заявлението по ал. 1 се прилагат:
1. документацията по чл. 118г, ал. 5, т. 3 от Закона за водите;
2. информация за оборудването на съоръжението за експлоатация;
3. декларация за годината на изграждане на съоръжението;
4. декларация за намеренията на собственика за ползване или консервиране на съоръжението;
5. копие от документ за платена такса съгласно тарифата по чл. 72 от Закона за опазване на околната среда.
(3) Вписването се извършва, ако водовземното съоръжение:
1. разкрива само едно водно тяло;
2. е с конструкция, която не позволява смесване на води от няколко водни тела или проникване на води от повърхността във водното тяло през задтръбното пространство на съоръжението, и
3. е годно за експлоатация.
(4) В срок до два месеца от подаването на заявлението директорът на басейнова дирекция проверява документите по ал. 2 и ако са изпълнени изискванията на ал. 3, вписва съоръжението в съответния регистър по чл. 118г, ал. 3 от Закона за водите.
(5) Когато не са изпълнени изискванията на ал. 3, директорът на басейнова дирекция отказва вписване в съответния регистър по чл. 118г, ал. 3 от Закона за водите и предписва ликвидиране на съоръжението.
(6) Разрешаването на водовземане от вписани съоръжения по ал. 1 се извършва при условията и по реда на Закона за водите.
(7) Собствениците на кладенци за задоволяване на собствени потребности на гражданите, разположени в границите на населените места и селищните образувания, за които до влизането в сила на този закон не са подадени заявления за вписване в регистъра по чл. 118г, ал. 3, т. 5 от Закона за водите, в срок до две години от влизането му в сила подават в съответната басейнова дирекция заявление за вписване в регистъра, което съдържа информацията за регистриране на изграден кладенец, определена в наредбата по чл. 135, ал. 1, т. 2 от Закона за водите.
До колкото знам, срокът е удължен до 20.11.2022г.
Как практически се случват нещата?
Освен документите идват ли на оглед от басейнова дирекция и за какво могат да се заядат
при съществуващ сондаж или желание за изграждане на такъв?
JohnSmith - специалист
Хайде, де, от толкова хора със сондажи и вече доста преглеждания на темата,
да разбирам ли, че от всички имащи такова съоръжение още никой не го е регистрирал?
Пак ли сам ще трябва да откривам и парното, и топлата вода този път от "надълбоко"? :?
Или да си трая до края на срока и да видим какво ново ще измислят и кой ще изпищи пръв?! :mrgreen:
aetius - напреднал
Аз минах през тази процедура миналата година.Единственото което направих е да попълня бланката и декларация за годината на изграждането на сондажа.Пратих всичко по електронен път през сайта.Накрая получих по пощата удостоверението за регистрация.Никой не е идвал на място, поне докато аз съм бил на парцела.Комшията ми разправя че при него са идвали от общината да видят сондата.Но това е било преди 3-4 години, а сега Басейнова Дирекция доколкото знам са много натоварени, та я карат на моменти по бързата процедура.
JohnSmith - специалист
Така... празниците отминаха, празниците продължават, да живеят празниците!..
...и само един коментар по същество.

Или четящите нямат сондажи и кладенци или се крият и не им се коментира.

А аз се чудя как да процедирам. :?

Да копая ли шахта и да си пускам в действие "обекта"
или да пробвам да го регистрирам и чак тогава да се вкарвам в другите приключения?
Че ако тези от басейнова се заядат, жалко за инвестицията и труда...

Хайде, колеги, дайте акъл и информация, pls!.. :-D
nikolov333 - майстор
За моя сондаж и аз питах сондьорите и един който се занимаваа с термопомпи и парно и подово. И двамата ми препоръчаха да си трая, че иначе бил голям панаир, ако трябва да се минат всички процедури. За съжаление съм забравил подробностите.
kartechar - специалист
През 2013 г. копах кладенец. Процедурата беше следната: подаваш уведомление в БД на бланка по образец с координати на кладенеца, предполагаема дълбочина и дебит, способ на водочерпене. След изкопаването подаваш заявление за регистрация с реални координати, дълбочина и дебит. Имаше и разни съпътстващи документи, но вече не си ги спомням. Драми с регистрацията няма.
Прочети в Закона за водите:
Чл. 44.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2006 г., в сила от 11.08.2006 г.) Изграждането на кладенец за индивидуално безплатно водовземане на подземни води става, без да е необходимо разрешително, но след като собственикът уведоми директора на съответната басейнова дирекция.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2006 г., в сила от 11.08.2006 г.) Собственикът или ползвателят на имота, където е изграден кладенец при условията на ал. 4, е длъжен в тримесечен срок от изграждането му да го обяви в съответната басейнова дирекция за нанасянето му в регистъра по чл. 118г, ал. 3, т. 5.
Димитър....... - специалист
вт яну 04, 2022 1:47 pmJohnSmith написа:
Така... празниците отминаха, празниците продължават, да живеят празниците!..
...и само един коментар по същество.

Или четящите нямат сондажи и кладенци или се крият и не им се коментира.

А аз се чудя как да процедирам. :?

Да копая ли шахта и да си пускам в действие "обекта"
или да пробвам да го регистрирам и чак тогава да се вкарвам в другите приключения?
Че ако тези от басейнова се заядат, жалко за инвестицията и труда...

Хайде, колеги, дайте акъл и информация, pls!.. :-D
Не ти ли стана ясно че повечето които сме с водоизточници не сме регистрирани-и аз незнам защо.При мен е по скоро от мързел-не ми се занимава,пък засега не ми и дреме за заплахите от басейнова-че видиш ли ще ми гътнат кладенеца.Всеки сам си решава.Най добре си направи всичко легално щом те е страх,няма защо да страхуваш и да бъдеш калпазанин като мен(примерно) :-D
JohnSmith - специалист
E, май наистина става ясно.

Но не става ясно другото:
Ако съм инвестирал няколко хилядарки в сондаж и още доста в термопомпа,
а някоя зла гад завиди или просто тръгнат на проверки, какво ще стане?

Дали в навечерието на зимата някой няма да остане без вода и отопление?

Затова ми е интерсно да науча колко от хората тук са минали по този път
и как са се справили.
И как да процедираме по линията на най-малкото съпротивление.

Защото е ясно, че рано или късно ще ни сложат чатала и ще ни принудят да минем през регистрационния режим.
Въпросът е как това да мине най-безболезнено, особено за тези от нас, които имат сондажи
след влизането на закона в сила от 2016г.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Регистрация и узаконяване на сондаж за битови нужди" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: