Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
plamen-varna - помощник
Здравейте,

Съжалявам ако се дублира темата.
Моля за съвет, най-правилно свързване (а също и варианти) на бойлер като резервен за топла вода. Жилището има ТЕЦ /София/.
В момента има поставен хоризонтален бойлер, но не съм 100% сигурен че е вързан правилно. Затваряте ли спирателните кранчета, когато не се ползва?
iliya_i - майстор
Ами как е свързан в момента?
По принцип, когато се ползва ТЕЦ се спира водата към бойлера.
На входа винаги трябва да има кран преди защитният клапан.
Добре е да има кран и на изхода, за да може да се демонтира при нужда, без да се спира водата от ТЕЦ.
А когато се ползва бойлер се спира водата от ТЕЦ.
Инъче става смесване на двете води - топла и студена.
Lutchezar - майстор
Когато не се ползва се държи пълен с 2 затворени крана: на входа от студената вода и на изхода към топлата.
plamen-varna - помощник
вт дек 28, 2021 2:07 pmLutchezar написа:
Когато не се ползва се държи пълен с 2 затворени крана: на входа от студената вода и на изхода към топлата.
Ще се възползвам от съвета.
Така си е вързан - вход от студената и изход към топлата, меки връзки, спирателни кранчета и на двете.
Невъзвратен клапан на входа от студената (на такова ми прилича, made in italy, 24 лв.), пак там предпазен вентил, който капе.
Не знам някъде на топлата вода към ТЕЦ-а не трябва ли да има и там невъзвратен вентил. Но няма и как да се види цялата система.
iliya_i - майстор
нед яну 02, 2022 4:34 pmplamen-varna написа:
Не знам някъде на топлата вода към ТЕЦ-а не трябва ли да има и там невъзвратен вентил. Но няма и как да се види цялата система.
А кран до водомера за топла вода няма ли?
Затваряш го, когато ползваш бойлер.
muhala - майстор
нед яну 02, 2022 6:51 pmiliya_i написа:
нед яну 02, 2022 4:34 pmplamen-varna написа:
Не знам някъде на топлата вода към ТЕЦ-а не трябва ли да има и там невъзвратен вентил. Но няма и как да се види цялата система.
А кран до водомера за топла вода няма ли?
Затваряш го, когато ползваш бойлер.
Точно така. Когато Топлофикация прави профилактики, аз спирам карана преди топлия водомер и отварям двата крана на бойлера, както са описани по-горе.
Бойлера трявба да е пълен преди да се пусне тока.
kozl - майстор
Може да се ползва такава обратна клапа:


Изображение


Монтира се в холендера на топломера за топла вода.
Lutchezar - майстор
Клапата има смисъл когато топлата вода е спряна. Когато топлата вода е студена налягането е същото, с затваряне на крана на топлата вода е по-сигурно.
kozl - майстор
пон яну 03, 2022 12:44 pmLutchezar написа:
Клапата има смисъл когато топлата вода е спряна. Когато топлата вода е студена налягането е същото, с затваряне на крана на топлата вода е по-сигурно.
Клапата има много повече смисъл за съседите.
Отговора е към въроса как е правилно.
А и не исках да повтарям вече написаното:
muhala написа:
Когато Топлофикация прави профилактики, аз спирам карана преди топлия водомер и отварям двата крана на бойлера, както са описани по-горе.
Бойлера трявба да е пълен преди да се пусне тока.
plamen-varna - помощник
нед яну 02, 2022 11:32 pmmuhala написа:
Точно така. Когато Топлофикация прави профилактики, аз спирам карана преди топлия водомер и отварям двата крана на бойлера, както са описани по-горе.
Бойлера трявба да е пълен преди да се пусне тока.
Това последното също е ценно.
Общо взето свързването изглежда нормално.
Благодаря на всички за съветите.

Тема "Свързване на бойлер като резервен на ТЕЦ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: