• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 10
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
kozl - майстор
нед май 01, 2022 7:16 pmrulом написа:
съб апр 16, 2022 8:15 pmfenix_17 написа:
Аз съм авторът на темата. Смених си уплътнението и теча спря. След пускането на бойлера, от клапана пак започна да капе. Ще му сложа един маркуч и всичко ще е точно. Благодаря на всички за съветите! Всичко добро!
След подмяната на гарнитурата, подмени и клапана ! Клапана не трябва да тече или капе, той е предпазен и когато протече или прокапе, означава, че нещо в бойлера не е наред ! Евентуално, преди подмяна на клапана, намали леко терморегулатора, например, ако прокапва на фулл, намали с едно две деления, щото явно налягането във ВиК е по-голямо и насрещното от бойлера става също голямо и затова клапана прокапва ! От маркучи няма смисъл, просто си поиграй да регулираш нещата !
Успех !!!
Аве тоя отдека пак се появи и па осра метеното :?
съб апр 16, 2022 5:05 pmkozl написа:
съб апр 16, 2022 1:45 pmrulом написа:
Заради капенето от чешмата, топлата вода се охлажда и включва нагревателя, но капенето не е като да тече топла вода, затова се получава прегряване, увеличава се налягането в бойлера и започва да капе от клапана. Клапана не трябва нито да капе, нито да тече, той е предпазен, а не проточен ! Да се оправи теча, а после да се смени клапана с нов. Ако пак тече, може и редуцир вентил да се постави, ама само на бойлера!
Това маркираното в червено е неправилно. През този клапан е възможно да не капе при заграване на бойлера, но при определени обстоятелства се налага да капе, тече или дори да фучи.

Ков е па тоя проточен клапан :?
Или е тъп, но упорит или е провокатор :? :-D
Оти с две прокапвания що вода изтече :vom:
krasi92 - майстор
На него му е лесно. Тези около него да го мислят :lol: :lol: :lol:
fbr - майстор
пон май 02, 2022 8:59 amkrasi92 написа:
На него му е лесно. Тези около него да го мислят :lol: :lol: :lol:
+1 Случвало ми се е, в компания, някой такъв, вискодецибелен, да твърди откровени глупости, и хората, които имам за разумни, обикновено не влизат в спор с тях, а околните, съобразно своята интелигентност, преценяват кой-колко струва.
Чираче - майстор
пон май 02, 2022 8:48 amkozl написа:

съб апр 16, 2022 1:45 pmrulом написа:
Клапана не трябва нито да капе, нито да тече, той е предпазен, ! Да се оправи теча, а после да се смени клапана с нов. Ако пак тече, може и редуцир вентил да се постави, ама само на бойлера!
Това маркираното в червено е неправилно. През този клапан е възможно да не капе при заграване на бойлера, но при определени обстоятелства се налага да капе, тече или дори да фучи.
[/quote]

Напротив! Съвсем правилно е това в червеното.

Имах същия проблем, и за това съм абсолютно сигурен. Прочети предния ми пост по въпроса.
kozl - майстор
пон май 02, 2022 9:18 amЧираче написа:
пон май 02, 2022 8:48 amkozl написа:

съб апр 16, 2022 1:45 pmrulом написа:
Клапана не трябва нито да капе, нито да тече, той е предпазен, ! Да се оправи теча, а после да се смени клапана с нов. Ако пак тече, може и редуцир вентил да се постави, ама само на бойлера!
Това маркираното в червено е неправилно. През този клапан е възможно да не капе при заграване на бойлера, но при определени обстоятелства се налага да капе, тече или дори да фучи.

Напротив! Съвсем правилно е това в червеното.

Имах същия проблем, и за това съм абсолютно сигурен. Прочети предния ми пост по въпроса.
Я прочети пак, ама неколко пъти, това де си цитирал. мое и да вденеш логиката :?
Абсолютно требе да си сигурен в това колко си ЗАБЛУДЕН :wink:
То по тази чирашка логика тоя клапан мое и да го нема щом не треба през него нито да капе нито да тече при определени обстоятелства.
А това, че има некапещи бойлери - има и такива и това се дължи на факт, че има какво да поеме разширението при загряване без да се повишава налягането над това на предпазния клапан.
А оно бойлера много лесно става РС, когато в него се задържа обем въздух. Аз съм срещал и такива бойлери.
Чираче - майстор
пон май 02, 2022 9:44 amkozl написа:
пон май 02, 2022 9:18 amЧираче написа:
пон май 02, 2022 8:48 amkozl написа:



Това маркираното в червено е неправилно. През този клапан е възможно да не капе при заграване на бойлера, но при определени обстоятелства се налага да капе, тече или дори да фучи.

Напротив! Съвсем правилно е това в червеното.

Имах същия проблем, и за това съм абсолютно сигурен. Прочети предния ми пост по въпроса.
Я прочети пак, ама неколко пъти, това де си цитирал. мое и да вденеш логиката :?
Абсолютно требе да си сигурен в това колко си ЗАБЛУДЕН :wink:
То по тази чирашка логика тоя клапан мое и да го нема щом не треба през него нито да капе нито да тече при определени обстоятелства.
А това, че има некапещи бойлери - има и такива и това се дължи на факт, че има какво да поеме разширението при загряване без да се повишава налягането над това на предпазния клапан.
А оно бойлера много лесно става РС, когато в него се задържа обем въздух. Аз съм срещал и такива бойлери.
Едно си баба знае, и това си бае.... :lol:

Никъде не съм казал, че не трябва да има предпазен клапан. Той за това се казва предпазен, и да изпусне превишеното налягане вътре в бойлера при някакви обстоятелства. Ако го няма, може да стане БУМ :x

Живи и здрави!
LazarGanev - "Велик майстор"
Аз се изненадвам, че продължават подобни дискусии през годините и съм изумен, че хора, които се имат за технически грамотни, да не говорим за дипломирани техници и инженери, не схващат за какво иде реч и дават грешни наставления, а тези пък, които нямат технически познания са объркани тотално и не знаят кого да слушат! Затова ще жертвам още малко от свободното си време, за да внеса за кой ли път яснота и технически подробности:
1. Водата при нагряване се разширява - това смятам е известно на всеки
2. Ако при нагряване се намира в отворен съд -тя ще повиши обема си
3. Ако се намира в затворен съд (каквито са повечето бойлери), понеже няма на къде да се разширява (има в горната част един малък въздушен балон, който е недостатъчен), тя започва да повишава налягането си, като за максимално допустимо налягане в бойлера е прието 8 бара, затова всички бойлери задължително (трябва да) са оборудвани с предпазен клапан на 8 бара, а при самото производство бойлерите се изпитват на доста по-голямо налягане. Обикновено производителите на бойлери окомплектоват бойлера с нужния предпазен клапан. Ползват се клапани на различни фирми и с различни конструкции. За обикновените битови електрически бойлери обикновено се ползват комбинирани възвратно-предпазни клапани, при които в едно тяло са обединени предпазен и възвратен клапан, тъй като и двата са задължителни за правилната работа на бойлера. Но има много случаи, както във високообемните бойлери над 200л, където производителят дава в комплекта само отделен предпазен клапан, защото той е задължителен за сигурността, а възвратния клапан се купува и монтира отделно, той няма връзка с безопасността. Други производители пък дават в окомплектовката 2 отделни клапана - възвратен и предпазен и т.н. Но както споменах в повечето случаи се използва комбиниран възвратно-предпазен клапан и много хора знаят само тях.
4. Налягането на водата във водопровода може да варира в големи граници - от нула до над 10-12 бара (както е при мен).
5. При загряване на бойлер, крайното налягане, което достига водата в него зависи от много фактори:
- първоначалното налягане в бойлера, което е равно на това във водопровода
- температурната разлика с която се загрява - например дали е от 10-70*С или от 50-60*С
- конструкцията на бойлера - дали има въздушен балон в горната част или е обезвъздушен (големите бойлери имат място за обезвъздушител)
- конструкцията на предпазния клапан - както беше споменато има такива с малко отворче на клапана, което изравнява наляганията преди и след клапана, като връща вода във водопровода преди бойлера
- конфигурацията на водопровода, вида на тръбите, обема на тръбите, наличие на възвратен клапан преди бойлера или при водомера...
Така че може да се получи някаква случайна комбинация от всички тези фактори, при което предпазния клапан да не капе при загряване, но в общия случай предпазния клапан си капе и това е неговото предназначение - да предпазва бойлера от разрушаване, като не позволява налягане в бойлера над 8 бара. Дори аз бих се притеснявал, ако бойлера не капе при загряване, тъй като една от причините да не капе може да е блокирал или неработещ предпазен клапан, което е опасно. В случай на некапещ клапан, аз бих искал да си изясня чрез симулации защо не капе - дали причината е опасна или безопасна. Ако статичното налягане на водопровода е над 6-7 бара е задължително да се монтира регулатор на налягане СЛЕД водомера, а не преди него, както беше препоръчано на 2 пъти.
Друго много важно нещо - при монтажа на бойлер е силно препоръчително, а при високообемните бойлери е задължително да се монтира и разширителен съд с предварително налягане 5 или 6 бара, който да поема тези разширения при загряване. Така хем се избягва прокапването на предпазния клапан, хем се избягват екстремни натоварвания на водосъдържателя до 8 бара
Чираче - майстор
Напълно със съгласен с обясненията на Лазар Ганев. И аз това се опитвам да обяснявам. Единственото ни различие е, че аз съм казал пъти къде се монтира редуцир-вентила. Възможно да е правилно да е след водомера заради пломбирането. Както и да е.

Но имам едно питане. Знам, че предпазния клапан се монтира на студената вода преди бойлера. Миналата година монтирах на брат ми бойлер Atlantic 80 л. Но в Инструкцията за монтаж на ДВЕ места е казано, че предпазния клапан ТРЯБВА да се монтира на топлата вода. Според мен е грешно. Ако не се монтира според Инструкцията, при проблем няма да се уважи гаранцията. Едва ли е от грешен превод на български. Все пак това е ПРОИЗВОДИТЕЛ, нали?
LazarGanev - "Велик майстор"
Правилното е това, което предписва производителят! Защо да е грешен такъв монтаж? Сигурен съм, че не става дума за възвратно-предпазен клапан, а само предпазен, а на входа на бойлера трябва да се монтира възвратен. В отоплителните инсталации се ползват и двата монтажа.
ky-kyy - майстор
Двама човека от форума, които лично познавам и на маса са ми споделили, че ги е срам, да обявят във форума, че са инженери....Заради Тинки и Чирака....Та някой писа по-горе- Живей си старините, чакай седмо число на месеца и гони гъгриците от лимеца :)
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 10

Тема "Проблем с бойлера" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: