• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Здравейте!
Споделям следния проблем, за който моля да ми дадетете мнение.
Нанесох се в една квартира преди три години. Няма ТЕЦ, на бойлер съм. Когато го пусна да топли вода и когато водата се е позагряла, започва да капе от възвратния клапан. Викнах майстор, който ми сложи нов, но продължи да капе. Впоследствие разбрах, че това е нормално за някой видове бойлери и го оставих така. През това време не съм продухвал клапана. Преди няколко седмици водата вече спря да капе от клапана, но започна да тече от гайката, с която чешмата се свързва към водопровода от страната на топлата вода. Вече не просто капе, а направо си тече и то гореща вода. Бойлерът започна да загрява по-бавно и да изстива по-бързо заради теча. Моля за информация как да си реша проблема. Четох за някакви редуциращи винтили, които се монтират след водомера, тъй като в някои сгради самото налягане във водопровода е по-високо и заради това се получават течовете. Дали ако си сложа винтил и сменя чешмата, нещата ще се оправят? Благодаря предварително за отделеното време!
iliya_i - майстор
Чешмата от която тече не става ясно стенна ли е или стояща. Според зависимост от ситуацията се сменят уплътненията или меката връзка.
Тъпия редуцир вентил го забравяш! Той няма да спре капките от клапана.
Отваряш клапана и ако не протече го сменяш и него.

Сега остава само да се ограмотиш за какво служи този клапан и дали трябва да тече или не. Има доста материали, включително и в този форум. Има и търсачка.
ср апр 13, 2022 8:35 amiliya_i написа:
Чешмата от която тече не става ясно стенна ли е или стояща. Според зависимост от ситуацията се сменят уплътненията или меката връзка.
Тъпия редуцир вентил го забравяш! Той няма да спре капките от клапана.
Отваряш клапана и ако не протече го сменяш и него.

Сега остава само да се ограмотиш за какво служи този клапан и дали трябва да тече или не. Има доста материали, включително и в този форум. Има и търсачка.
Чешмата е стенна. За клапана написах, че съм разбрал за какво служи. Въпросът е, че вече не тече от него, а от гайката на чешмата (от частта за горещата вода и тече гореща). Течът се усилва всеки ден, като вече направо пръска струя под налягане както когато си сложиш пръста върху маркуч. И вече тече от 2 точки по винта. Налага ми се спирам водата като спя и като съм на работа, защото тече доста обилно.
Ще предоставя допълнителна информация, ако е необходима.
iliya_i - майстор
ср апр 13, 2022 7:56 pmfenix_17 написа:
Чешмата е стенна. За клапана написах, че съм разбрал за какво служи. Въпросът е, че вече не тече от него, а от гайката на чешмата (от частта за горещата вода и тече гореща). Течът се усилва всеки ден, като вече направо пръска струя под налягане както когато си сложиш пръста върху маркуч.
Явно не си разбрал, за какво служи клапана.
Във всяка железария се продават уплътнения за смесител на цена стотинки.
Купуват се 2 бр. Спира се водата и се демонтира смесителя (развиват се гайките към стената с ключ 27 или 30, непомня кой беше). След това се монтира наново с новите уплътнения.


Но като съдя по начина по който описваш проблема, по добре викай водопроводчик.
brum - майстор
Нанесъл си се в квартира, т.е. си под наем ли? Ако да - редно е хазяина да си оправя инсталацията.

А иначе изглежда да имаш 2 проблема за оправяне. Първият е теча който си видял. За него са ти казали за какво е.

Вторият е клапана - ако е спрял да капе е много вероятно да е задръстен. Отвори го за да го "продухаш". И за да не ти капе на пода можеш да си свържеш тънък маркуч по който да се отвежда водата. Моята ходи в казанчето на тоалетната.
iliya_i - майстор
ср апр 13, 2022 9:47 pmbrum написа:
Вторият е клапана - ако е спрял да капе е много вероятно да е задръстен.
Тук не се знае, докато не се спре теча от чешмата. Клапана може да си е проходим но при положение, че топлата вода си изтича, няма как да се вдигне налягането в бойлера. За това първо чешмата. После клапана.
brum - майстор
Съгласих се. Бях останал с впечатление, че първо е спряло да тече от клапана и след няколко седмици е почнало да тече от чешмата. Но ако двете събития са били заедно е много вероятно да е само от гумичката на чешмата.
iliya_i - майстор
Не се знае кога е видял теча от чешмата. Може да е 1 - 2 седмици след появата му.
Течът от чешмата и спирането на клапана се случиха едновременно. Видях теча веднага след появата му. Клапанът онзи ден го държах отворен 1-2 минути, но промяна нямаше. Докато беше отворен, си течеше доста мощно и няма как да е запушен или нещо подобно. Разбрах това, което ми обяснявате за налягането и теча. Ще сменя уплътненията и се надявам само това да е проблема. Благодаря!
radius - майстор
Нормално е да спре да капе клапана, след теча от чешмата- просто не се вдига налягането в бойлера.
Също така е нормално, ако имаш 6 бара във водопровода, да ти капе клапана.
Има по-специални клапани, диференциални ли ги бяха кръстили, които връщат излишъка към студената вода и не би трябвало да капят.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Проблем с бойлера" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: