• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
GGK - напреднал
Господа (и дами, ако има), имам следния казус, по който ще се радвам да получа вашите мнения.

През февруари купих един селски имот, в който влиза една стегната малка кирпичена къща. По-предишният собственик е направил и баня и тоалетна към къщата. Правех огледите през зимата, но ми направи впечатление, че под издадената изолация на банята има ледени висулки. Собствениците, разбира се, вдигнаха рамене - те проблеми нямали, к'ви са тия висулки не знаем :-D . Като се стопли времето си стана ясно, че от някъде тече.
Оправих покрива, но не течеше от там. Повиках водопроводчик, който директно каза, че най-вероятно се е спукала тръба от студа (селото е полупланинско и си доволно студено). Реално тече там, където тръбата на централния водопровод влиза в къщата. Човекът каза, че трябва да се кърти. Иначе, в самата баня драма няма. Не тече нищо от никъде.
Прикачен файл:
IMG_20220512_141012.jpg
Прикачен файл:
IMG_20220512_141025.jpg
Прикачен файл:
IMG_20220512_141040.jpg


Тръбата, която се вижда на снимките е за една външна чешма, която в момента е спряна, та не тече от нея.

Опитах се да замеря колко точно капе, излиза около 200 милилитра на час или към 5 литра на денонощие. Чудех се дали да не спирам водата централно, като ме няма, но предвид че трябва да източвам тръбите, май няма да има голяма икономия на воден ресурс. Само няма да се излива в стената.

Правя едно уточнение, че къщичката е доволно базова. Както я нарече един познат, напудрена лятна кухня. Нямам намерение да живея в нея постоянно, ще я ползваме основно в по-топлото време за по няколко дни в месеца. Надявам се до няколко години в същия парцел да направя друга къщичка.

От тази гледна точка се чудя дали има смисъл да къртя стената и да оправям тази тръба? Какво най-лошо може да стане ако си капе така цяло лято, а ноември месец, зазимявам и спирам водата?
LazarGanev - "Велик майстор"
Признавам си, че въпросът ме изненадва :?
pipilica - майстор
Като те няма там спирай водата, като няма налягане няма да капе, лятото нищо няма нужда да източваш. Но според мен трябва да си оправиш тая тръба.
Andri01 - майстор
Ако е само от това коляно тече: хващаш някой можещ/ или ти сам/ ,режеш тръбата ,наставяш и я оправяш. Работа за 1 час!!
djogobg - специалист
Ако не е спряна водата, може капането да се преквалифицира в пръсната тръба и яко теч, докато те няма. Както казаха - няма нужда да източваш тръбите лятото, просто врътвай крана. Все пак е по-добре да си оправиш тръбата, защото опитът показва, че в най-неподходящия момент гърмят. Представи си, целия си сапунисан и се пръсне тръбата, или пък имате гости и се пръсне тръбата и ти трябва да се занимаваш с тръби, вместо да пиеш бира.
speka_rs - майстор
Намирай майстор ( себе си ) и си оправяй проблема докато не е станал проблемище.
krasi92 - майстор
Пилеенето на вода от безхаберие е престъпление. Знаеики че има авария трябва да се отстрани.
шоп - майстор
Момент, тази вода идва отгоре и се стича. Тече много отдавна, даже мъх вижам на снимките.

Полипропиленовата тръба няма нищо общо и бърка за да се даде точна диагноза.

Тръбата, която идва от уличният водопровод и влиза в къщата предполагам е на дълбочина около 80 см под земята.

Прав ли съм?
Ако да - търсете теча някъде нагоре. Може да имате водопровод прокаран и вкопан във външната стена някъде нагоре.
joro_kem - специалист
пет май 13, 2022 12:30 amGGK написа:
Какво най-лошо може да стане ако си капе така цяло лято, а ноември месец, зазимявам и спирам водата?
щом не си сигурен къде точно е теча, е много трудно да прецениш потенциалните щети. кирпич + теч = много голям проблем.
dragozow - майстор
Щом не си сигурен къде капе викни тези с уредите за откриване на течове за да не си къртиш залудо където не трябва. Че трябва да се оправи мисля, че е ясно, защото ще те изненада когато не трябва.
  • 1
  • 2

Тема "Да къртя или не, туй е въпросът" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: