Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
kozl - майстор
Първо трябва да се установи, коя е причината да не вади вода потопяемата помпа:
1. Ниското водно ниво до дъното;
2. Недастатъчен напор на потопяемата помпа.

Минали са ми през практиката разни дренажни и сондажни потопяеми помпи. На по-сериозните дренажни помпи има и инфо с какво мин. водно ниво могат да работят.
На евтините помпи поне трябва да има инфо за макс.налягане, при което обаче дебита е нула и инфо за максимален дебит, при което напора е минимален.

И помня как ни мъчеше някаква от евтинджос помпите дакато тръгне. Потапяме я в над метър и вода не тръгва, а турбината върти. Трябваше да я обърнем няколко пъти под водата, да се напълни добре с вода, защото явно около турбината се образува въздушен джоб и вода не тръгва, а работното колело върти на сухо. Та такава помпа ако си случил няма хич да дръпне от тези 10-15 см независимо от напора.

И на финал при такава малка дълбочина се получават завихряния тип фунийка и в турбината влиза въздух, при което налягането на помпата пада. Та ефекта в този случай, е че все пак помпата ще плюва по нещо на пресекулки, ако работната и височина е > от геодезичната (височината от водно ниво до най-високата точка на маркуча). Изключвам сифонното действие на маркуча, защото при работа на пресекулки сифона може и да не се напълни.
kozl - майстор
нед май 15, 2022 7:21 amgogyto написа:
Точно 7м са до горния ръб на бетонните пръстени, като махна маркуча и помпата хвърля от щуцера, ама като го сложа и нищо не става. Иначе поплавъка съм го вързал и го вдигам за да работи помпата. Дават я за потапяне до 7м. и воден напор 9.5м. Явно това не отговаря на истината! Дайте ми съвет каква помпа да взема тази явно ще им я върна :?
Не бързай с помпите, защото ти е ниско нивото. По спомени имахме някакво помпе дето работеше с нево 5 см, но макс.напор бе към 4 м.
Та съвета ми е да първо да удълбаеш дъното, за да се получи по-голама дълбочина на потапяне на помпата.
Не съм тесен специалист по кладенци, но след като ще удълбаваш кладенеца си мисля, че на този етап може да ползваш вибрационна помпа - временно , не за постоянно черпене на вода.
gogyto - специалист
нед май 15, 2022 7:29 amkozl написа:
нед май 15, 2022 7:21 amgogyto написа:
Точно 7м са до горния ръб на бетонните пръстени, като махна маркуча и помпата хвърля от щуцера, ама като го сложа и нищо не става. Иначе поплавъка съм го вързал и го вдигам за да работи помпата. Дават я за потапяне до 7м. и воден напор 9.5м. Явно това не отговаря на истината! Дайте ми съвет каква помпа да взема тази явно ще им я върна :?
Не бързай с помпите, защото ти е ниско нивото. По спомени имахме някакво помпе дето работеше с нево 5 см, но макс.напор бе към 4 м.
Та съвета ми е да първо да удълбаеш дъното, за да се получи по-голама дълбочина на потапяне на помпата.
Не съм тесен специалист по кладенци, но след като ще удълбаваш кладенеца си мисля, че на този етап може да ползваш вибрационна помпа - временно , не за постоянно черпене на вода.
А каква е разликата между тези вибрационни помпи и другите потопяеми. Гимнастиката я правя за да напълня един бидон с вода за капково, не е за постоянно черпене...
kozl - майстор
Основната разлика е в начина на работа. Вибрационната помпа има мембрана и клапани. При работа създава нискочестотни вълни, които са вредни за структерата на кладенците. Поне така пишат тези, които са ползвали такива помпи в сондажни кладенци.
Другите потопяеми на пазара са центробежни и винтови. С винтовите още не съм имал среща.
Най-вероятно помпата която имаш е центробежна.
gogyto - специалист
нед май 15, 2022 8:36 amkozl написа:
Основната разлика е в начина на работа. Вибрационната помпа има мембрана и клапани. При работа създава нискочестотни вълни, които са вредни за структерата на кладенците. Поне така пишат тези, които са ползвали такива помпи в сондажни кладенци.
Другите потопяеми на пазара са центробежни и винтови. С винтовите още не съм имал среща.
Най-вероятно помпата която имаш е центробежна.
Тази https://www.home-max.bg/vibracionna-pom ... -wp33/?s=1 дали ще свърши работа?
Моето не е сондаж , ами кладенец 1м. диаметър.
iliya_i - майстор
Казваш, че имаш 10-15 см. вода на дъното. Тази вибрационната трябва изцяло да е потопена във водата. Та няма да стане и с вибрационна помпа.
Водата ти е около 10 кофи. Като си решил да я вадиш - кофата ще свърши работа.
А дали тази вода ти пречи или би помогнала за копането по-надолу?
krasi92 - майстор
Помпа градинска със смукател е единственното ти решение. Самозасмукваща още по добре. Смучат вода от 7 до 8 метра. Ако копаеш кладенеца още трябва и помпата да спускаш. Това дето си купил до 5 метра максимум ще изхвърли вода. Престарали са се с рекламата
gogyto - специалист
нед май 15, 2022 9:26 amkrasi92 написа:
Помпа градинска със смукател е единственното ти решение. Самозасмукваща още по добре. Смучат вода от 7 до 8 метра. Ако копаеш кладенеца още трябва и помпата да спускаш. Това дето си купил до 5 метра максимум ще изхвърли вода. Престарали са се с рекламата
Кои са тези самозасмукващи?
krasi92 - майстор
Пиши на google и тои ще ти каже
gogyto - специалист
Съвсем се омотах, може ли малко разяснение относно спецификациите примерно на тази помпа

Изображение

Интересува ме какво значи воден напор, как се формира по хоризонтал или вертикал?
Аз го разбирам във вертикал...

Тема "Помпа за кладенец" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: