Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Lutchezar - майстор
пон юни 06, 2022 10:43 amkozl написа:
пон юни 06, 2022 9:37 amLutchezar написа:
По повод за отделните бойлери под мивка, някой може ли да внесе яснота за смесителите за ниско налягане, виждам ги свързани с нормални и проточни бойлери, схванах че разреждат топлата вода със студена преди да влезе във смесителя. Какви са плюсовете и минусите и кога са подходящи?
Нямам идея дали съм разбрал за какви смесители питаш.
....

За този тип
Прикачен файл:
51YO6RwpsVL._AC_SL1500_.jpg
51YO6RwpsVL._AC_SL1500_.jpg (29.73 KиБ) Видяна 691 пъти
https://www.amazon.de/-/en/GRIFEMA-Iris ... B07XZ3GPWS

За мен е точно една Юнга с изнесена бойлерна част.
Странното е че вече много производители предлагат такива.
krasi92 - майстор
Е много хубаво сега. Според Илииката таквиз боилери няма а ти от къде го изрови този. Объркан съм.
Lutchezar - майстор
Фрашкано е се оказа. Включително има с клапан на топлия извод в който влиза студена вода. Специална арматура за смесители ниско налягане се води.
Открих ги тук във форума, някой беше поствал немски такива със немското им название. ND се водят смесителите като абревиатура на английски, но на немски май повече неща ми излизаха...

Пускаш в Google
"niederdruck armatur küche"
Отиваш на картинки и се радваш...
iliya_i - майстор
пон юни 06, 2022 1:56 pmLazarGanev написа:
пон юни 06, 2022 8:49 amiliya_i написа:
Нещо не си ме разбрал. Изобщо не съм споменавал тръбите след бойлера. Писал съм само за тръбите за студена вода преди бойлера и другите консуматори, за да не пада налягането на входа на бойлера при по-силна консумация на студена вода. След него - колкото, толкова. Там по-трудно може да се влияе.
Според ти не искаш да разбереш, че няма смисъл от тръби ф25, тъй като дори и ф20 имат многократно по-голям дебит от меките връзки на бойлера, който дебит може да захрани още 3 тоалетни казанчета, четири перални, две съдомиялни и едно биде, които също си имат кранчета за регулиране. Все пак това е жилище и не се очаква да се захранват пръскалки за райграс
По горе бях посочил едни думички, свързващи скоростта на движение на флуид с пада на хидродинамичното налягане. Понеже не желаеш да четеш, ще ти покажа картинка. Надявам се да е достатъчно ясна.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
LazarGanev - "Велик майстор"
Айде сега на базата на картинките да кажеш - след като параметрите в бойлера се определят от сечението на меката връзка, колко трябва да е сечението в широката част :-D
iliya_i - майстор
Лазаре, по-широка тръба = по-ниска скорост на водата при същия дебит. По-малък пад на налягането.
При включен и още един консуматор от същата тръба = още по-висока скорост. Пада налягането в бойлера. Променя се отношенията на наляганията към крановете за топла и студена вода на душа. Резултат - полян със студена вода.
LazarGanev - "Велик майстор"
Илия,
на вашата улица да речем има 10 или 20 човека преди тебе по тръбата, като си пусне вода комшията ти, пада ли налягането у вас? Не, нали? Ама според твоите обяснения и твоя прочит на закона на Бернули, трябва да пада! Не пада, защото някой е сметнал и оразмерил тръбата да речем на 2". Ама идва Илия и почва да показва едни формули и да спори, че според Бернули е по-добре уличната тръба да е 5", а още по-добре 10"! И ф100 да сложиш след твоя водомер до твоя бойлер, като му сложиш една мека връзка със сечение ф5мм, дебита в смесителя се определя от сечението на меката връзка, а не от сечението на тръбата преди меката връзка! Anladin mi? :wink:
krasi92 - майстор
А сега за Вентури ако може малко.
LazarGanev - "Велик майстор"
В един клас/курс бяхме в Механото и после в Техническия с Бернули, Вентури, Пито, Рейнолдс и другите, пил съм си кафето и бирата с тях, някой път и по нощите :lol:
kozl - майстор
вт юни 07, 2022 12:32 amLazarGanev написа:
Илия,
на вашата улица да речем има 10 или 20 човека преди тебе по тръбата, като си пусне вода комшията ти, пада ли налягането у вас? Не, нали? Ама според твоите обяснения и твоя прочит на закона на Бернули, трябва да пада! Не пада, защото някой е сметнал и оразмерил тръбата да речем на 2". Ама идва Илия и почва да показва едни формули и да спори, че според Бернули е по-добре уличната тръба да е 5", а още по-добре 10"! И ф100 да сложиш след твоя водомер до твоя бойлер, като му сложиш една мека връзка със сечение ф5мм, дебита в смесителя се определя от сечението на меката връзка, а не от сечението на тръбата преди меката връзка! Anladin mi? :wink:
Лазаре примера ти е неподходящ. Налягането пада. Друг е въпроса колко е осезаемо.
Примерът с Вентуримера пък също считам за неподходящ, щото бойлера не е захранен в стеснението на меката връзка, а е след нея. Този пример не отчита загубите в налягане, а отчита зависимостта м-у кинетичната и потенциалната енергия. Или иначе казано в изхода
на Вентуримера налягането теоретично е същото като на входа му.
Истината е че живота е низ от компромиси. То за тва има нормативи за изчисляване на водопроводи, в които примерно поливането не е предвидено. И като почне комшията да полива и налягането мое и да стане отрицателно при мен.
Те за тва от ЕРП-тата лимитират "дебита" на тока с АП-тата.

Тема "Вик инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: