Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
infomar
В следствие на сушата водата в кладенеца намаля от 2,50 на един метър. Налага се да с почисти и удълбочи поне с метър. Не е почистван 20 години.
Някой правил ли е подобна операция?
- дълбочина в момента 12 м.
- налична помпа - сондажна 1 кв.
- вадене тинята - на ръка с кофи
- влизане вътре - алуминиева снадена стълба.

Интересува ме в кладенците има ли проблем със загазоване на работещият вътре?

Сондажна помпа става ли за изхвърляне на замърсена вода? Ако не - какъв тип помпи са подходящи? Има ли опасност да се повредят лопатките, ако във водата има пясък и какъв филтър може да се направи около нея?

Ако някой е правил подобна операция, моля да сподели тънкости и на какво да се обърне внимание.
kr1100 - майстор
пет юни 24, 2022 7:02 aminfomar написа:

@ ...Интересува ме в кладенците има ли проблем със загазоване на работещият вътре?
Не , ако не палиш и гърмиш вътре. На 12 м не съм се потапял -само до 8,50 м в кладенец от пръстени , диаметър 1м

@...Сондажна помпа става ли за изхвърляне на замърсена вода? Ако не - какъв тип помпи са подходящи? Има ли опасност да се повредят лопатките, ако във водата има пясък и какъв филтър може да се направи около нея?

Ако няма приток голям на вода с 1 кофа , 2 ма човека се справят. Високи ботуши или рибарски полугащеризон. Водата не е с много приятна температура.

Навремето правих опити за удълбочаване , но не стана -държи постоянно ниво и без помпи не става, а при загребване на пясъка с кофата някоя от помпите капитулирва и водата се покачва и аз по стълбата нагоре.Това беше преди мн. години , когато руснаци прекарваха тръби по Хр. Смирненски в района под вятърната към Трошево.
След като приключиха нивото се вдигна и вече почти 40 г е 4-4,5 м. При доста снежни зими напролет като се наведа и пипам водата :lol:
Навремето нямаше такива алум. стълби. Закрепвай здраво и яко една за друга, но пък ще има проблем при спускане и вдигане на набора стълби от към 12 м.
Последна промяна от kr1100 на пет юни 24, 2022 8:47 pm, променено общо 2 пъти.
шоп - майстор
Вземи си една яка дренажна помпа. Аз имам една руска изцяло чугунена помпа. Изхрърля пясък и камъчета до ф18мм

С такава вързана на въже може и да не слизаш в кладенеца. Гледай да е над 1,1 киловата или още по-добре 2,2кв.
infomar
пет юни 24, 2022 9:45 amшоп написа:
С такава вързана на въже може и да не слизаш в кладенеца. Гледай да е над 1,1 киловата или още по-добре 2,2кв.
Каква е технологията без да се слиза? От горе биеш с маркуч ли? За да разбиваш тинята?
шоп - майстор
Като движиш помпата с въже и удря дъното всичко си изсмуква сама.
feikot - специалист
пет юни 24, 2022 9:45 amшоп написа:
Вземи си една яка дренажна помпа. Аз имам една руска изцяло чугунена помпа. Изхрърля пясък и камъчета до ф18мм
Kолко ???
шоп - майстор
18мм:-)
а в службата имаме едно трифазно дренажно бибо 5,5 киловата. То вади направо баластра:-))))
feikot - специалист
Бибо-то може, друг му е принципа-знаеш. Но този размер фракция ме учудва.
Djack - специалист
12 метра са си сериозна дълбочина! При наличието на тиня и гнилостни процеси, нищо чудно вътре да има газове, които не е добре да се вдишват. Тези газове и СО-то са тежки и това че кладенеца е отворен горе не означава, че ще е проветрен. Ако не можете да направите някакъв анализ на въздуха вътре, пусни първо една лампа с открит огън и виж дали ще гори, да не стане зян някой!
Не знам т.н. фекалки, от каква дълбочина могат да изсмукват, може да попитате, ама наистина най-добре ще е с дренажна (фекална) помпа с голям напор, че и това е много важно.

Тема "Как се почиства затлачен кладенец." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: