Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Lutchezar - майстор
Много малко са страните в които водата от водопровода е годна за пиене, съответно в твоите тръби не видях никъде да пише че са годни за питейна вода например. Та търси че са годни за питейна вода. На тукашните имаше някакви сертификати.

Пусни в гугъл Микропластмаси, скоро попаднах на изследване, твърдящо че всеки човек има вече дори в кръвта си от 1 до 5 мг микропластмаси.
Те са навсякъде.

В София няма централен водопровод, няколко вододайни зони има и съответно няколко водопровода, не съм компетентен повече, все някъде ще има информация, според мен около Бистрица ще си някъде на добро място спрямо вододайната зона.

Стоманени тръби на 80 години, в стената, неизползван участък, като ги свалих бяха като нови. Старите бяха изгнили в местата на резбите и на практика не открих отлагания вътре, въпреки че съседи твърдяха че щрангът им се е запушил на практика.
Нормално е вкусът преди и след тръби да е различен, особено метални. Има бабешка рецепта за вкусен боб с шепа ръждиви пирони вътре, едно време ги слагали за да "има желязо" в боба 😂.
gruio - специалист
съб юли 30, 2022 10:34 amistefanov87 написа:
съб юли 30, 2022 7:40 amКиррил написа:
Каквото и да сложиш все ще свърши работа. Няма да умреш от тази вода. Баба ми и дядо ми не знам какви тръби са ползвали, но са починали на 87 и 89 години, а пра-баба ми на 93.
Това е, че каквото и да са ползвали на нашите години вероятно е било по-читаво от масовото днес - и тръбите, и водата, и храната и всичко което се сетиш без лекарствата. Но това са дадености за които човек просто няма смисъл дори да мисли, понеже няма какво да се направи.

Не ме притеснява дали ще умра от водата (при всички случаи няма да е от нея), но идеята е като се прави един път да се направи по най-добрия начин поне което зависи от мене. Пил съм вода от чешмата на доста места из София и качеството (вкус и дори миризма) варират изключително много дори при не драстично отдалечени райони. Вероятно 90% от това се дължи на главната водопроводна мрежа, но дори само за останалите 10% да мога да направя нещо пак е файда.
Особено предвид че водата в старата къща (говорим за село Бистрица, между другото), която бутнахме, си беше прилична за пиене - НО, беше прилична на точно една или две от чешмите и имаше определена разлика на останалите (особено първи-втори етаж разликата си беше осезаема), което ме кара да си мисля, че все пак донякъде зависи и от локалната инсталация.

В момента вариантите, които са ми предложили по аналог на това което масово се слага в Германия са тези и подобните тръби от този производител - https://www.aquatechnik.it/prodotto/mul ... line-plus/ . Говорим за многослойни pex/al/pex тръби със сертификат за питейна вода. Само че има разнообразни мнения относно качеството на водата с такива тръби, като по принцип по мои наблюдения на запад основно пият бутилирана вода и не ги интересува много качеството на чешмяната, а обикновено приоритизират по-лесното инсталиране (което в интерес на истината важи за почти всичко, не само за водата, ама това е друга тема), където тези тръби са топ. Иначе има различни изследвания тип https://www.sciencedaily.com/releases/2 ... 132905.htm, които показват, че при някои пласмасови тръби си има остатъчна миризма и вкус, което по принцип говори и за наличие на други неща.
Противоречиш си и хиперболизираш. Хем едно време било всичко по-хубаво, хем в къщата водата имала различен вкус. Питал ли се защо е така? Заради хубавите тръби от едно време е.

Тези тръби от линка ти са за подово/отопление(полиетилен), не знам защо гледаш такива тръби при положение че полипропиленовите издържат повече на горещо за това са направени, за това са тествани. PEX-а включително тези от линковете пак са "пластмасови" не знам защо си мислиш, че по някакъв начин са по-добри от полипропиленовите. От горе на всичко тези с ал - са с алуминиеви вложки, според някой проучвания приема на алуминии се свърза с алцхаймер. Изобщо не си и помисляй да ползваш тръби за вода който не са произведени и сертифицирани за целта. Такива тръби от линка ти са ми ги слагали на конвектори за отопление/охлаждане (не точно същите, но същия тип). Да не говорим че са тънки и гъвкави и предолагам е по-вероятно да се получи пречупване някъде. Интересно ми е с какви фитинги ще ги свързват и как ще ги запояват. Мед или ппр, с другото се опитваш да откриеш топлата вода което много по-умни и по-способни хора от теб и мен са направили.
Lutchezar - майстор
Автора, запознай се с законодателството поне, отдавна е съобразено със европейското, не знам от къде идваш, но идеите ти не съвпадат нито със здравия разум, нито с логиката, нито със съществуващите законови уредби.
Но все пак този форум е точно за да се дискутират нормални и луди идеи, наблягаме да е безопасно и законно все пак!

https://www.mrrb.bg/bg/naredba-4-ot-200 ... ilojeniya/

Като стигнеш до Ел инсталации, виж това
https://econ.bg/%D0%9D%D0%BE%D1%80%D0%B ... at.5.html

А по въпроса за енергийната ефективност, сиреч изолацията виц това:

https://www.lex.bg/mobile/ldoc/2135497693
istefanov87 - специалист
съб юли 30, 2022 3:36 pmgruio написа:
Противоречиш си и хиперболизираш. Хем едно време било всичко по-хубаво, хем в къщата водата имала различен вкус. Питал ли се защо е така? Заради хубавите тръби от едно време е.

Тези тръби от линка ти са за подово/отопление(полиетилен), не знам защо гледаш такива тръби при положение че полипропиленовите издържат повече на горещо за това са направени, за това са тествани. PEX-а включително тези от линковете пак са "пластмасови" не знам защо си мислиш, че по някакъв начин са по-добри от полипропиленовите. От горе на всичко тези с ал - са с алуминиеви вложки, според някой проучвания приема на алуминии се свърза с алцхаймер. Изобщо не си и помисляй да ползваш тръби за вода който не са произведени и сертифицирани за целта. Такива тръби от линка ти са ми ги слагали на конвектори за отопление/охлаждане (не точно същите, но същия тип). Да не говорим че са тънки и гъвкави и предолагам е по-вероятно да се получи пречупване някъде. Интересно ми е с какви фитинги ще ги свързват и как ще ги запояват. Мед или ппр, с другото се опитваш да откриеш топлата вода което много по-умни и по-способни хора от теб и мен са направили.
Точно така, има различен вкус и ще ти кажа защо (явно не съм обяснил историята на къщата достатъчно подробно) - къщата е строена 50те години на миналия век като къща на етаж и половина. Основно е отремонтирана и направена до къща на 2 етажа с таван края на 90те години и началото на 2000. Водата на първия етаж, където са старите тръби беше тази, която ставаше за пиене. Тази на втория, която идва след ремонта (преди това там водопровод не е имало) - не. Не разбирам достатъчно за да кажа на какво се дължи, но очевидно локално може да се постигне разлика с един и същ водопровод на улицата, така че дали изпълнение, дали тръби, но може да се направи разлика.

Тръбите действително са тези, които са ми дали за радиаторите, объркал съм линка. От същия производител на този сайт имаше едни, които пишеше че са сертифицирани за вода, ще ги видя кои точно бяха, но пак бяха многослойни пластмасови. Доколкото знам се ползват пресовани фитинги. Знам за повече от един човек в България, който си е направил водопровода с pex тръби без сертификат за питейна вода, но това не значи че са ок, просто че луди има всякакви (това основно във връзка със законодателството у нас).

Иначе аз не се опитвам да открия топлата вода, това е сигурно. Ако не бях чел, че се правят инсталации и със стоманени тръби, изобщо нямаше да ми хрумне да питам и да търся. Това че не са масови е друга тема, вероятно има повече от една причини за това - Ферари също не са много масови коли, но това не ги прави лоши, но това пък и не значи, че всички не-масови са добри също. Ако ми казваш, че щом не искам пластмаса смисленият ми вариант е мед, ОК - това също е вариант, просто там бях срещнал определени потенциални проблеми, но ще чета още и за медта, за да се образовам.
krasi92 - майстор
Медна инсталация ще ти направят по бързо и по евтино от неръждаема. Пексала го ползват в много проекти за вода но е доста компромисно решение. Ппр инсталацията е бърза и евтина. Инсталация все още можеш да сглобиш от старите поцинковани тръби.
gruio - специалист
За този PEX пишеш в няколко мнения и че в Германия го ползвали. Забрави го напълно, по-добре е полипропилен от полиетилен с алуминиии. Питай ги тия специалисти с pex-a да ти покажат фитингите на мен ще ми е много интересно да ги видя. И на кангали по 500-700 метра ли ги поръчват? Да не се окаже че правят отоплителни инсталации а не ВиК, и то не било компютри ами компоти?
Пък аз даже не разбирам от водопровод, просто правих два ремонта с майстори.

Ма не бе - те например и лоботомиите не са хич често срещани като фераритата, но аз например не държа да си правя.
istefanov87 - специалист
съб юли 30, 2022 11:00 pmgruio написа:
За този PEX пишеш в няколко мнения и че в Германия го ползвали. Забрави го напълно, по-добре е полипропилен от полиетилен с алуминиии. Питай ги тия специалисти с pex-a да ти покажат фитингите на мен ще ми е много интересно да ги видя. И на кангали по 500-700 метра ли ги поръчват? Да не се окаже че правят отоплителни инсталации а не ВиК, и то не било компютри ами компоти?
И компютри, и компоти - правят и двете, но тръбите са различни (но пак са многослойни и са pex, под една или друга форма - от други хора съм чувал, че pex/b всъщност си става за питейна вода, но както и друг преди мене каза, е компромис). При всеки случай изобщо не държа на тях, това е един от вариантите който ми е предложен и от който се опитвам да избягам. Полипропилена е другия, но при всеки случай съм по-склонен на полипропилен отколкото на нещо, което на доста места пише, че потенциално изобщо не е ок.

Иначе това имах предвид като казах, че не всичко не-масово е добро. Въпросът е сега, неръждавейката Ферари ли е или лоботомия и най-вече, защо това е така (понеже засега не стигаме до извод конкретно за нейните качества и недостатъци) ?
krasi92 написа:
Медна инсталация ще ти направят по бързо и по евтино от неръждаема. Пексала го ползват в много проекти за вода но е доста компромисно решение. Ппр инсталацията е бърза и евтина. Инсталация все още можеш да сглобиш от старите поцинковани тръби.
Бързо и евтино не са лоша комбинация, особено след като се консултирах за цените на неръждаемите компоненти (тип https://bg-maistor.com/viega-germany/sanpress - сега, моята инсталация ще е доволно проста и това едва ли ще се отрази драматично на фона на разходите за дограма, щори, изолация и т.н., но все пак си е фактор).
И все пак, за медта има противоречиви мнения относно ефектът върху водата за пиене - аз разбирам, че за няколко метра по моите тръби едва ли нещо ще се промени драстично (въпреки че в старата къща някакси го бяхме постигнали), просто си подреждам нещата в главата. И понеже от голямата тройка (бързо, евтино, качествено) по правило не може да имаш повече от два компонента, доколко все пак медта е и по-качествения избор спрямо другото ?
LazarGanev - "Велик майстор"
съб юли 30, 2022 11:00 pmgruio написа:
За този PEX пишеш в няколко мнения и че в Германия го ползвали. Забрави го напълно, по-добре е полипропилен от полиетилен с алуминиии. Питай ги тия специалисти с pex-a да ти покажат фитингите на мен ще ми е много интересно да ги видя. И на кангали по 500-700 метра ли ги поръчват? Да не се окаже че правят отоплителни инсталации а не ВиК, и то не било компютри ами компоти?
Пък аз даже не разбирам от водопровод, просто правих два ремонта с майстори.

Ма не бе - те например и лоботомиите не са хич често срещани като фераритата, но аз например не държа да си правя.
Той не разбирал от водопровод, не бил чувал с какви фитинги може да се ползват Pex тръби, но това не му пречи да дава категорични мнения :-D . Най-добре било ППР. Като погледне човек къде се ползва ППР (източна Европа, Турция, Русия), става ясно защо, ама какво да правиш, такъв ние е хала. На запад не се ползва ППР - нито за водопровод, нито за отопление. Ползва се Pex, мед и неръждавейка, всичко на прес фитинги. Преобладаващата досега мед, напоследък отстъпва на другите 2 вида, но основно се ползва Pex (най-близо до идеала бързо, евтино, качествено :cool: ). Аз за себе си мед не бих ползвал, неръждавейката ми се струва излишен и неоправдан лукс, тъй че смятам за най-добър избор Pex Rehau Rautitan - първо заради тръбата, но не по-маловажно заради фитингите с аксиално пресоване, без употреба на О-рингове. Това за мен е най-добрата система. Смешно ми е вода от стари, ръждиви поцинковани тръби да има по-добър вкус от вода в пластмасови тръби.
schuldiner - майстор
Водопроводната тръба трябва да работи надеждно под налягане вътре в стената/конструкцията на сградата. Скъпа стена - скъп ремонт - скъп водопровод. На масовото за Бг качество на строителство съвсем си отговаря и правеният с лепачката.
За вкуса на водата... филтриращите кани работят учудващо добре, за по-сложните системи да не говорим...

ПП Явно нещо съм пропуснал. Мед за питейна? Мислех поне бронз или калайдисано... Но пък за поцинковани подкрепям - няма цинк, няма тестостерон. :-D
LazarGanev - "Велик майстор"
нед юли 31, 2022 8:17 amschuldiner написа:
ПП Явно нещо съм пропуснал. Мед за питейна?
На запад доскоро друго не признаваха освен мед, убивала микробите :? . Аз пък помня на село като носеха вода с менците от селската чешма, строго следяха да не се протрие калайдисаното, че не е полезно водата да контактува с медта. Кой крив, кой прав не знам

Тема "Тръби за водопровод" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: