Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
istefanov87 - специалист
Здравейте,

във връзка с изграждане на водопровода на нова къща започнах да чета повече за различните варианти за тръби.

За момента хората, с които ще работя (познати и роднини) се занимават с това в Германия и там практиката е да ползват pex/al/pex тръби доколкото разбрах. Чета, че те са WRAS approved за водопровод, демек в Европа и UK не смятат, че има някакъв проблем да се ползват за питейна вода, но съм чел също, че pex-а не е добре за водопровод въпреки това (pex/a било абсурд, pex/b ставало, но има хора, които го отхвърлят).

Аз лично не съм фен на пластмасовите неща и обикновено търся алтернатива (особено за тръби по които ще минава въздух за дишане или вода за пиене - примерно за вентилацията пластмасовите тръби директно ги отказах за сметка на поцинковани), но какви всъщност са алтернативите ? На някои места казват, че тръби от неръждаема стомана било най-добрия вариант от гледна точка на качество на водата, но там има няколко типа с трицифрени кодове 304, 316 и т.н., което идея нямам какви стандарти са и от къде идват, нито какво значат. Чух от някъде и мнение, че всъщност не стават за водопровод (което вероятно не е вярно, защото има доста информация в интернет как всъщност си се ползват за това) ...

Ще съм благодарен за мнения, защото нищо не разбирам, само чета от различни места информация, която като цяло понякога си противоречи и все още се опитвам да си сглобя картинката.
ZEDYCUS - майстор
Първо проучи ВИК-то в района до вас по какви тръби прекарва водата, щото ти хубаво ще сложиш неръждавейка тръби, но като ти идва по ПП тръби, тя водата рязко ще се пречисти в неръждавейката.
На вилата водата досега идваше по етернитови тръби, положени преди поне 30 години, но сега заради проблеми започнаха да ги подменят с пп тръби и вкуса на водата(вилата е в Родопите) рязко се измени, преди с етернитовите беше и по студена и по вкусна(заради азбестта в етернита предполагам :-D )
LazarGanev - "Велик майстор"
пет юли 29, 2022 10:00 pmZEDYCUS написа:
но като ти идва по ПП тръби, тя водата рязко ще се пречисти в неръждавейката.
започнаха да ги подменят с пп тръби
ВиК не ползват пп тръби в уличните водопроводи :cool:
ZEDYCUS - майстор
:-D Добре моя грешка ПЕ се водят май, черни на рула. Все пластмаса
istefanov87 - специалист
Добре, а как да проверя какви са тръбите, направо да врътна един телефон на Софийска вода или има някъде в интернет достъпно карта :-D
И все пак, ако да кажем неръждавейката е добра не-пластмасова опция няма ли все пак добавена стойност над това да си напълня къщата с пластмасови тръби без значение от останалата мрежа (най-малкото, няма ли нещо което да може да се сложи на входа) ? Друго което е интересно е кой ще изпълни водопровода, защото подозирам че е поне няколко идеи по-комплексна задача от меките многослойни тръби, има ли изобщо шанс това да се реализира в България, предвид нивото на майсторлъка в 90 и повече % от случаите ?
Нищо не разбирам, само се напъвам да разсъждавам и се опитвам да разбера коя ми е най-добрата опция. Все пак, така и така ще съм в планината и водата се очаква да е една идея по-читава от града (то тя си беше дори с водопровода в старата къща, която бутнахме, но аз съм максималист), как да го направим максимално добре, но все пак постижимо за географските ни ширини, където не всички достижения на техниката са достъпни ?
LazarGanev - "Велик майстор"
пет юли 29, 2022 10:54 pmistefanov87 написа:
има ли изобщо шанс това да се реализира в България, предвид нивото на майсторлъка в 90 и повече % от случаите ?
Е, айде сега, по нашите географски ширини не ядем доматите с колците! Разбира се, че ще се намери кой да реализира неръждаем водопровод и поне можеш да бъдеш сигурен, че няма да е някой горд собственик на лепачка за 25лв :cool:
gruio - специалист
Медните тръби са класика, но припоя с какво е смесен едва ли някой може да ти каже може и олово да има. Цената е около 10 пъти ппр а дали ще намериш кой да го изпълни кадърно е съвсем неясно. Труда и той ще е много скъп. Неръждаемите тръби, не са неръждаеми. Нищо неръждаемо не е всъщност неръждаемо, зарови една неръждаема лъжица във влажна пръст и я виж как е след две седмици. Много зависи на какви условия е изложено изделието.
Аз съм малко като теб, но като цяло се вкарваш във филми и мисля че ппр-а е достатъчно ок.

Ето ти да четеш за състава на 304 и 316 на български и какво има в тях - https://mpetrov.net/neryjdaema-stomana-tip-304-i-316
Lutchezar - майстор
пет юли 29, 2022 10:54 pmistefanov87 написа:
.....
Нищо не разбирам
......
за географските ни ширини, където не всички достижения на техниката са достъпни ?
...
На практика всичко е достъпно. Не знам защо си останал с впечатлението че тук живеят някакви аборигени. Новите технологии обаче са по-скъпи от масовите, затова има по-малко изпълнители, съответно и цената е по-висока.

Не знам и какво те притеснява за тръбите по които идва водата. Нямаш избор.
Преди бях на Княжеския водопровод, водата беше вкусна, студена и направо засищаше.
Сега вече е от някъде другаде и е направо гадна и безвлусна в сравнение с предишната.
Та първо виж от къде ти е водата и дали твоите тръби и филтри ще променят вкуса ѝ.
Почети сайтове на фирми придаващи ВиК материали, прочети реклами на фирми кой какво изгражда, така ще добиеш представа кое колко е разпространено.
Има медни тръби в апартамента на родителите ми, цялата инсталация на блока е медна. Няма проблеми, освен като дойде време за смяна на водомер, всички се панират че ако скупят или повредят нещо по време на инсталацията не могат да го оправят и отказват. Полипропиленовите тръби имат голям коефициент на разширение при загряване, съответно трябва да се.предвиди при проектирането.
Киррил - специалист
Каквото и да сложиш все ще свърши работа. Няма да умреш от тази вода. Баба ми и дядо ми не знам какви тръби са ползвали, но са починали на 87 и 89 години, а пра-баба ми на 93.
istefanov87 - специалист
съб юли 30, 2022 7:40 amКиррил написа:
Каквото и да сложиш все ще свърши работа. Няма да умреш от тази вода. Баба ми и дядо ми не знам какви тръби са ползвали, но са починали на 87 и 89 години, а пра-баба ми на 93.
Това е, че каквото и да са ползвали на нашите години вероятно е било по-читаво от масовото днес - и тръбите, и водата, и храната и всичко което се сетиш без лекарствата. Но това са дадености за които човек просто няма смисъл дори да мисли, понеже няма какво да се направи.

Не ме притеснява дали ще умра от водата (при всички случаи няма да е от нея), но идеята е като се прави един път да се направи по най-добрия начин поне което зависи от мене. Пил съм вода от чешмата на доста места из София и качеството (вкус и дори миризма) варират изключително много дори при не драстично отдалечени райони. Вероятно 90% от това се дължи на главната водопроводна мрежа, но дори само за останалите 10% да мога да направя нещо пак е файда.
Особено предвид че водата в старата къща (говорим за село Бистрица, между другото), която бутнахме, си беше прилична за пиене - НО, беше прилична на точно една или две от чешмите и имаше определена разлика на останалите (особено първи-втори етаж разликата си беше осезаема), което ме кара да си мисля, че все пак донякъде зависи и от локалната инсталация.

В момента вариантите, които са ми предложили по аналог на това което масово се слага в Германия са тези и подобните тръби от този производител - https://www.aquatechnik.it/prodotto/mul ... line-plus/ . Говорим за многослойни pex/al/pex тръби със сертификат за питейна вода. Само че има разнообразни мнения относно качеството на водата с такива тръби, като по принцип по мои наблюдения на запад основно пият бутилирана вода и не ги интересува много качеството на чешмяната, а обикновено приоритизират по-лесното инсталиране (което в интерес на истината важи за почти всичко, не само за водата, ама това е друга тема), където тези тръби са топ. Иначе има различни изследвания тип https://www.sciencedaily.com/releases/2 ... 132905.htm, които показват, че при някои пласмасови тръби си има остатъчна миризма и вкус, което по принцип говори и за наличие на други неща.
gruio написа:
Неръждаемите тръби, не са неръждаеми. Нищо неръждаемо не е всъщност неръждаемо, зарови една неръждаема лъжица във влажна пръст и я виж как е след две седмици. Много зависи на какви условия е изложено изделието.
Това предполагам все пак може да се подсигури по някакъв начин при полагането на тръбите, не очаквам да е вечно, но и не ми се иска да сменям корозирали неръждаеми тръби след 10 години ?
Lutchezar написа:
На практика всичко е достъпно. Не знам защо си останал с впечатлението че тук живеят някакви аборигени.
Наблюдавам строежа, консултирам се с хора за неща, които съм чел в интернет и виждам как в движение научават от мен неща, вместо аз от тях .. не казвам, че всички са така, разбира се, но дотук за по-сложните компоненти от проекта определено срещам трудности. Но определено не смятам, че всички са аборигени, по-скоро забелязвам как голяма част от читавите майстори, с които комуникирам, работят предимно в чужбина, съответно винаги съм на тръни дали ще има кой да ме поеме в следващата година, примерно (защото ако ще чакам година за неръждаем водопровод, мерси, ще пия бутилирана вода..).

Тема "Тръби за водопровод" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: