• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
yanko78 - специалист
вт авг 30, 2022 7:28 pmkozl написа:
вт авг 30, 2022 2:05 pmyanko78 написа:
Е как ще спадне вакуума, като има възвратен клапан (сменен с нов за всеки случай), който държи водния стълб да не пада?
Да, не съм направил вдигането с ръчната, преди да включи, но и не намирам смисъл да го правя, със сигурност ще тръгне от първия път, но на кледващо пускане, пак няма да тръгне. От някъде смуче въздух според мен, който изпразва муцуната на помпата, до момент, в който не може да подкачи от първото развъртане. Няма просто какво да е друго, освен и новият възвратен клапан да изтърва…. но пък 2 един след друг да правят една и съща беля, не ми се вярва.
Ти мноо му не вертвай на ОК оти и он е обратен :lachtot:

Ей Янко #-o
толко мноо писах и нищо не Фаташ от написаното #-o

А оно на тези помпи входо и изходо са нарочно отгоре - защо ли :? Оно ако "муцуната" на помпата е празна ич не чекай да засмуКе вода :wink:
Чета всичко внимателно и предположенията ти, за износване на някаква част от помпата, ми се струват, най-меродавни, в предвид, че всичко което може да доведе до пропуск, съм го сменил. Ще изчакам края на поливния сезон и ще е сваля, за да е занеса на Драгозов.
Както писах по рано, проблема е от края на миналия сезон и всичко което направих/смених, не действа. Само помпата остана. Така системата окомплектована, си работеше 5-6 години и преди това сигурно 30.
kozl - майстор
Докато Янко се опитва да налучка какво му създава проблем по системата проба-грешка, аз бих ползвал нещо такова монтирано към вакум зоната.
До тук поне на мен не ми се изясни:
1. Схемата на системата. Къде и как е монтиран ОК, ел.помпата и ръчната помпа :?
2. Само един ли ОК има в инсталацията или има и в пресостата :?
3. Какъв е пресостата и ако с цел по възможност да му се открият ТТ данни :? По снимката поне аз не мога да го определя.
4. Каква е помпата, за да се търсят ТТ данни за колко време самозасмуква и колко време може да работи без "охлаждащ" дебит. То може и да няма такива данни, защото за самозасмукващите помпи, за които намерих някакви ТТ данни нямаше такава информация.

Както вече писах опитът ми със самозасмукващи помпи е по-скоро отрицателен отколкото положителен. Но съм работил в попмени станции с вакум помпи. Принципът е подобен на самозасмукващата помпа. Във вакум системата има турбина в кожух, ежектор, водопровод и резервоар, но в самозасмукващата помпа това всичко е събрано в един корпус. И основната разлика в двете системи, е че вакум системата при вакум помпите се ползва само за напълване на основните помпи с вода и след запуска им тя се изключва. Докато при самозасмукващата не се изключва, защото една и съща турбина се ползва за създаване на вакум и за транспорт на течност.
Та те тука едно питане към Драгозов и не само :roll: :
След като се предполага, че на самозасмукващата помпа и трябва време да създаде вакум и да отдели въздуха (газът) от обема, в който се създава вакума, има ли по-конкретни препоръки за използване на подходящи пресостати за такива помпи?
Пресостат със защита "работа на сухо" или "работа при нулев дебит" примерно би изключил помпата преди да е засмукала вода. А това не означава, че системата е неработоспособна.
Точно в случая по темата ако се синтезира информацията от автора, че след продължителен престой пресостата изключва ел.двигателя на помпата след 5-6 сек от първоначален старт, но след повторен пуск, чрез рестартиране системата сработва и се осъществява водочерпене, то може да се приеме, че на самозасмукващата помпа и са необходими повече от 6 сек и по-малко от 12, за да вдигне нивото и засмуче вода. Е да ама логиката на пресостата решава, че след 6-тата секунда требе да обяви авария и следва "стоп система" и изключване на тока на помпата. От по-горното мога да си направя извод, че наличният пресостат не е подходящ за самозасмукващи условия.
Автора вероятно ще наблегне на вписаното от него, че така системата е работила 3-4 г. Е да възможно е тези 6 секунди да са били достатъчни помпата да подкачи вода от набитата тръба и след по-дълъг престой поради причини, примерно упоменати от мен в предишни постове, а в момента има промяна на предишните условия и то неоткриваеми до момента, които причиняватпсрив в работата на системата.
Но съветите към автора за рроба с механичен пресостат (без защита), шунтиране на контакта на пресостата, за проба с вакумиране с ръчната помпа, за програмиране на поливането със запуск през 2-3 часа по няколко минути, с цел елиминиране на дълъг престой - нема авторска реакция.
Драгозов ти схващаш ли какво означава написаното от автора "помпата не работи".
Автора има система - набита тръба с перфорации, самозасмукваща електрическа помпа, ръчна вакум-подкачваща помла, пресостат, водопровод, арматура. Според мен от прочетеното доптук системата не му работи както той иска, а не конкретно помпата. Може да се е поизносил дифузора в помпата и да е намалял дебита на самозасмукване, но това значи ли, че помпата е повредена?
Този пост е насочен към писателите в темата за проверка на това колко са читатели :roll:
Автора до тук не е внесъл пълна информация по системата си. Информацията е подавана накъсано в различни постове, но основпото е, че начинът на изказване води до заблуда като примера "помпата не тръгва". А то се оказва, че помпата "тръгва за 5-6 секунди и изключва", т.е. пресостата я спира след като е въртял 5-6 сек.
Да различно мислене, различна логика, но да видим до къде ще отече темата. Сега явно ще се полива и чрез повторно пускане, после не очаквам констатации за неизправна помпа и т.н........

И сетих се за некви подобни случки. В автосервиза иде некъв с Рено. Как си кара, стрелката на бензина пада на нула и двигателя гасне, а резервоара пълен и нема место за повече бензин. Последва смяна на бензинова помпа и след около половин час и рекламация, че случката се повтаря. Аз също чаках за сервиз по ходовата част и съжалих го човечеца как го нахокаха, че нищо не разбира, а оно си беше и така, той призна и търсеше спасение в сервиза, но с новата помпа па същия проблем. Та докато чаках взех, че му оправих проблема с игла и запалка. Он ме зяпаше така :shock: А после аз съжалих, че помощ направих. Колата се оправи, оти с нагорещената игла надупчих цедката за бензин. Сондата на бензинопровода, както и нивомера бяха в отделен съд потопен в резервоара с цедка на входа на този съд. Са къв бензин е наливал, но след първото почистване на цедката случката със стрелката и гасненето на двигателя се повтори и цедката отново беше затъкната с неща като малки косъмчета, при което се реших на уедряване на размера на цедката посредством перфорации с нагорещена игла, щото цедката от некъв полиетилен. Собственика на Реното го подкара, обаче вместо да се кефи и да кара возилото, започна разправия със сервиза ОТИ му сменили бензиновата помпа, като можело да си ползва Реното и със предишната... Та от сервиза ме натиреха и мен, щото се намесих уж за добро, ама за кого :?

И другата случка е от друг сервиз по времето на соца и с Масквич, ама друг път за нея :-D
yanko78 - специалист
ср авг 31, 2022 10:23 amkozl написа:

Помпата е Педроло, но сега не мога да кажа точния модел
Пресостата е Брио Танк, самия той, си има също възвратно клапанче.
Това е грубо надраскано.

Изображение
dragozow - майстор
До тука ясно, като казваш не тръгва като е стояла 6 часа...не тръгва въобще и не се чува нищо от нея(бучене) или тръгва, но не качва вода?
yanko78 - специалист
ср авг 31, 2022 1:27 pmdragozow написа:
До тука ясно, като казваш не тръгва като е стояла 6 часа...не тръгва въобще и не се чува нищо от нея(бучене) или тръгва, но не качва вода?
Тръгва, бучи тези секунди -5-6-7-8, не съм засичал и спира. При повторното включване, водата тръгва.
kozl - майстор
Прикачен файл:
IMG_20220831_143815.jpg

Тва е вече нещо. В системата има поне 2 невъзвратни клапана (ОК).
Е то има и самозасмукващи помпи с вградена ОК, но в случая по-скоро няма в ел.помпа.


Пресостата такъв ли е Brio Tank?

Щото този освен вграден ОК има и вграден РС 0,4литра (разширителен съд). :wink:
9. ВЪВЕЖДАНЕ В ЕКСПЛОАТАЦИЯ
Ако нивото на водата е под това на което е монтирана помпата, задължително е използването на
смукателен клапан, който да предпазва от връщането на водата обратно в кладенеца.
Преди да включите се уверете, че смукателната тръба и помпата са заляти. Стартирайте помпата като
включите устройството. В момента в който помпата спре да върти, отворете крана в най-високата точка на
системата.
Ми от написаното този пресостат не е за самозасмукваща помпа :?
hidrazin - майстор
ср авг 31, 2022 3:06 pmkozl написа:
Ми от написаното този пресостат не е за самозасмукваща помпа :?
Е и за такава.
:partyman:
kozl - майстор
Времето за реакция "СТОП" на пресостата при липса на вода и при дебит под минималния (а колко е мин.дебит не открих) е посочено 15 сек. Според автора е 6-7, но.......
Моето мнение е, че такова време се оказва недостъчно за самозасмукване, обезвъздушаване и преминаване в режим на водочерпене. В случая има инсталирана ОК преди ел.помпа и СК преди ръчната помпа с цел запазване на вакума в набитата тръба от утечки в ел.помпа или ръчната помпа.
Моето мнение е, че вакума в набитата тръба постепенно спада, съответно и нивото в нея.
Потвърждение от това, че при кратък престой 2-3 часа пресостата не спира помпата, защото тя успява да засмуче през времето на таймера за влизане в авариен режим.
При по-дълъг престой нивото спада повече и на самозасмукващата помпа и трябва повече време за да засмуче вода, но пресостата не го предоставя и я стопира.

Може ли самозасмукващата помпа да се изпразни :?
Възможно е, но аз клоня към спадане на вакума, съответно нивото в набитата тръба. Може би защото е подменен ОК до тройника, въпреки че това НЕ е гаранция.
Няма как на сляпо да се определи дали и къде спада (губи се) вакума. С монтаж на вакуммер в различни участъци (пред ОК до тройника, после след тройника) може да се локализира проблемен участък. Но ако е набитата тръба е проблемен участък, то какво ще се прави :?
Смяна на набитата тръба, смяна на пресостата или добавка на смукател с ОК в набитата тръба :?
hidrazin - майстор
ср авг 31, 2022 5:04 pmkozl написа:
Но ако е набитата тръба е проблемен участък, то какво ще се прави :?
Смяна на набитата тръба, смяна на пресостата или добавка на смукател с ОК в набитата тръба :?
Прави се каквото трябва и правенето не включва нит едно от тези три неща...
:partyman:
kozl - майстор
Това са възможни предложения за преотдоляване на проблема.
Аз примерно щях да се поровя в платката с цел да удължа времето на таймера за влизане в авариен режим.

Иначе кой квото сака тва да прави.
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Проблем със сондажна помпа." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: