• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
dragozow - майстор
ср авг 31, 2022 1:52 pmyanko78 написа:
ср авг 31, 2022 1:27 pmdragozow написа:
До тука ясно, като казваш не тръгва като е стояла 6 часа...не тръгва въобще и не се чува нищо от нея(бучене) или тръгва, но не качва вода?
Тръгва, бучи тези секунди -5-6-7-8, не съм засичал и спира. При повторното включване, водата тръгва.
Смени кондензатора на помпата и пробвай пак.
hidrazin - майстор
ср авг 31, 2022 7:19 pmkozl написа:
Това са възможни предложения за преотдоляване на проблема.
Не са.
ср авг 31, 2022 7:19 pmkozl написа:
Аз примерно щях да се поровя в платката с цел да удължа времето на таймера за влизане в авариен режим.
Хич и не си помисляй в тази насока. Има си причина времето да е такова.
:partyman:
kozl - майстор
Да има причини времето да е такова, но същите тези причини противоречат на засмукването.

Те нашенска "самозасмукваща помпа":

Прикачен файл:
Vipom.jpg
Vipom.jpg (26.39 KиБ) Видяна 742 пъти

Три основни компонента:
1. Центробежна помпа
2. Ежектор
3. Резервоар

А тая:

Прикачен файл:
SP pump Pedrollo.jpg
SP pump Pedrollo.jpg (12.72 KиБ) Видяна 742 пъти


Е 3в1. Резервоар, ежектор и центробежна помпа в един корпус.
И никой до момента не е показал данни за самозасмукване. То и аз рових, недостъчно. (H-Q) характеристиките са за Hs=0 (смукателна височина нула - т.е. без засмукване)

А какво значи това взето от тук:
Maximum lift up to 7.6 metres of lift
Fast priming up to 4.6 metres in 90 seconds
Maximum working pressure 6 Bar
Maximum specific gravity 1.8
Maximum temperature: Polypropylene - 82°C PVDF - 104°C
И това:
The Finish Thomson SP Series is a range of leak-free magnetic drive, self-priming centrifugal pumps. They combine fast, reliable and powerful performance with corrosion-resistant materials that withstand the rigours of the most demanding applications. SP self-priming pumps combine deep lift capabilities - dry lift priming up to 7.6 metres - and fast priming - 5.5 metres in 90 seconds.
90 секунди -все пак някакви данни.
Къде са 90, къде са 15 :? Пресостата ще спре помпата доста преди да е засмукала вода от 5 метра. Т.е. когато времето на засмукване, зависещо от дълбочината на засмукване и обема на запълване е по-голямо от аварийния таймер на пресостата, помпата няма да влезе в режим водочерпене, защото логиката на пресостата ще я изключи, считайки, че има повреда в системата.

Такава ми е логиката, зада стигна до извода, че пресостата не е предвиден за режим на самозасмукване.

И понеже имам опит с центробежни български помпи, то основното място за навлизане на въздух е уплътнението на вала от ел.двигателя към турбината. Лоената набивка е класика, но тя се охлажда с вода. Т.е. там трябва да има пропуск/теч - задължително!

С модерните уплътнения опита ми е отрицателен. Скапа се. поръчка, доставка месец помпата в престой.
Иначе:
Run Dry System

The SP can run dry without damage when equipped with a chemical grade carbon bushing in optimum operating conditions. This helps protect the pump from operator errors and system upsets.
dragozow - майстор
Проблема е, че помпата не тръгва след известен престой, както каза автора, бучи. Може да е кондензатор, може нещо да и пречи. Все пак бих пробвал без пресостат как ще е, ако пак не тръгва, кондензатор, ако не е и той, отваряне на помпата за да се види проблема.
kozl - майстор
чет сеп 01, 2022 9:09 amdragozow написа:
Проблема е, че помпата не тръгва след известен престой, както каза автора, бучи. Може да е кондензатор, може нещо да и пречи. Все пак бих пробвал без пресостат как ще е, ако пак не тръгва, кондензатор, ако не е и той, отваряне на помпата за да се види проблема.
Аз не съм сигурен в това каво пише автора, защото
совите не са това което са
цитат от некъв филм за върхове :-D
Също не съм сигурен дали си прочел "тест" поста ми по-горе, защото не отговори на въпроса ми.
ср авг 31, 2022 10:23 amkozl написа:
Та те тука едно питане към Драгозов и не само :roll: :

.....................................................................................
А всъщност как автора да разбере двигателя върти ли или не :?
И нека автора уточни дали двигателя върти, защото от това:
ср авг 31, 2022 1:52 pmyanko78 написа:
Тръгва, бучи тези секунди -5-6-7-8, не съм засичал и спира. При повторното включване, водата тръгва.
поне аз не съм сигурен, че вала не се върти :roll:
hidrazin - майстор
чет сеп 01, 2022 9:00 amkozl написа:
Такава ми е логиката, зада стигна до извода, че пресостата не е предвиден за режим на самозасмукване.
Няма такива електронни пресостати със защита от работа на сухо (или поне не ми е известен такъв).
Няма и нужда на има такива и причината е елементарна.
В масовия случай за водоснабдяване (захранване на къща, автоматично напояване като във случая ...) самозасмукващата помпа НЕ ТРЯБВА да работи в режим на самозасмукване.
Предимството на самозасмукваща помпа в тези случаи е че не се налага на слагаш ръчна помпа за ПЪРВОНАЧАЛНО засмукване.
За тази цел на електронните пресостати си има бутон който докато е натиснат помпата работи постоянно.
След като вече веднъж е засмукала, цялата система преди помпата винаги трябва да е залята с вода а не всеки път да самозасмуква.

Прикачен файл:
Brio Tank.jpg
Brio Tank.jpg (83.86 KиБ) Видяна 725 пъти

Онези 90 секунди - за да са гарантирани, то трябва да увеличиш времето до например 120 секунди ( 2 минути).
Това ще доведе до това че при всяко стартиране на помпата и следващо спиране помпата ще работи още 2 безсмислени минути.
Онези 15 секунди са си добре и в реда на нещата.
:partyman:
yanko78 - специалист
Под бучи, имам в предвид, че помпата и турбината се въртят. Чува се монотонен въртящ звук докато спре. Когато рестартирам, вече се чува и едно приписукане, което е предполагам от вече засмуканата вода.
За мен вода си няма и за това се налага второ пускане. Въпроса е къде отива, при положение, че има клапан, няма видим теч? Възможно ли е, водата в набивната тръба да спада ПОД възвратния клапан и това да налага допълнително време за работа?
Има и една пробка върху турбината за обезвъздушаване, ама дори и тя да прави проблеми, то клапана би трябвало да задържа водата и турбината да си остане пълна с вода.
LazarGanev - "Велик майстор"
Клапанът най-спокойно може да не уплътнява добре и да си пропуска по малко и след продължителен престой тръбата да се изпразва
yanko78 - специалист
чет сеп 01, 2022 10:42 amLazarGanev написа:
Клапанът най-спокойно може да не уплътнява добре и да си пропуска по малко и след продължителен престой тръбата да се изпразва
Сменен е с нов, а проблемите си остават същите, никаква разлика със стария и новия. Освен и двата да са прецакани… Най-вероятната и правдоподобно причина е клапана, но с два поредни да е греда….
krasi92 - майстор
С новия пресостат си работи 3 дена. Нали така. На четвъртия ден новия пресостат се скапа. Защо се скапа пресостата е въпроса. Козл на никой не му се чете преразкази по картинка дълги като твоите.
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Проблем със сондажна помпа." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: