• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
yanko78 - специалист
За сондажа в къщи, черпиме вода от сондажна тръба, съответно с помпа с турбина на нея. Помпата е Италианска Педроло. Задвижва се от електронен пресостат и след него са консуматорите. Проблема ми според мен, не се касае в изходите, защото преди се е случвало да има те от тях и помпата постоянно включва и изключва.
Сега в момента, ако помпата се ползва през 3-4-5 часа дори и за кратко, няма проблеми. Остане ли от нощното поливане, което тръгва в 23 и тече два часа, на сутринта, не може да засмуче вода и пресостата я изключва. Ако е изключа от захранването и пак е включа, почва да вади вода. До момента, два пъти сменям възврътния клапан, като все си мислех, че е от него, но уви, проблема останва. От сондажната тръба, до помпата, беше с полиетиленов маркуч и си мислех, че с времено, гумените уплътнения може да са се втвърдили и за това да има този малък пропуск. Вчера е смених с пропиленова тръба, уж за постоянно и надежно, но тая сутрин, помпата пак не тръгва. Проверявал съм и болтчето за обезвъздушаване върху турбината, ами и то си е ок. По разводката с изходите за поливане/къщ/чешма, нищо не е пипано и променяно.
Вече се изчерпах, къде може да е проблема.
Само да спомена, че 3-4 години не е имало проблеми, всичко започна края на миналата година и продължава и в момента. Ще се радвам за насоки, какво може да е.
torbalan - Дървен философ
съб авг 06, 2022 9:22 amyanko78 написа:
...Ако е изключа от захранването и пак е включа, почва да вади вода....
Възможно ли е да свършва водата в сондажа? Тогава пресостата ще я изключи и ще чака нещо да го подсети, че вече има вода.

Пробвай да я пуснеш през деня.
yanko78 - специалист
съб авг 06, 2022 1:39 pmtorbalan написа:
съб авг 06, 2022 9:22 amyanko78 написа:
...Ако е изключа от захранването и пак е включа, почва да вади вода....
Възможно ли е да свършва водата в сондажа? Тогава пресостата ще я изключи и ще чака нещо да го подсети, че вече има вода.

Пробвай да я пуснеш през деня.
Водата до момента, никога не е свършвала. Той пресостата се задейства, когато има спад в налягането (отворен клапан, чешма). Факта, че след повторно включване тръгва и вади вода и полива, ме навежда на мисълта, че някъде се губи част от водата и при първо включване допомва, но не достатъчно за да продължи работа и вече, при второто, принудително пускане, доизпомпва и тръгва.
В същото време, няма и много логика, защото сценария винаги е един и същ. 3 дни да не работи, пак от повторно включване, вади вода. Ако има пропуск и засмуква въздух, съответно, след повече престой, нивото трябва доста повече да спада и въобще да не тръгва, докато не го кача с ръчната помпа.
Започвам да си мисля, да не би пресостата да прави проблеми и при по продължителен престой, да не зацепва като хората и да не подава правилен сигнал към помпата. :?
Да не би да е спукана някъде турбината и да има спад само до 1/2 от нивото и, и при първо включване да се допълва, но да не е достатъчно времето, че да качи вода и до пресостата :?
Не ми се купува нова помпа, само за едната проба.
Така дадох 50 лв за пропиленови накрайници и холендър на вятъра…..
lpoik - специалист
съб авг 06, 2022 3:06 pmyanko78 написа:
съб авг 06, 2022 1:39 pmtorbalan написа:
съб авг 06, 2022 9:22 amyanko78 написа:
...Ако е изключа от захранването и пак е включа, почва да вади вода....
Възможно ли е да свършва водата в сондажа? Тогава пресостата ще я изключи и ще чака нещо да го подсети, че вече има вода.

Пробвай да я пуснеш през деня.
Водата до момента, никога не е свършвала. Той пресостата се задейства, когато има спад в налягането (отворен клапан, чешма). Факта, че след повторно включване тръгва и вади вода и полива, ме навежда на мисълта, че някъде се губи част от водата и при първо включване допомва, но не достатъчно за да продължи работа и вече, при второто, принудително пускане, доизпомпва и тръгва.
В същото време, няма и много логика, защото сценария винаги е един и същ. 3 дни да не работи, пак от повторно включване, вади вода. Ако има пропуск и засмуква въздух, съответно, след повече престой, нивото трябва доста повече да спада и въобще да не тръгва, докато не го кача с ръчната помпа.
Започвам да си мисля, да не би пресостата да прави проблеми и при по продължителен престой, да не зацепва като хората и да не подава правилен сигнал към помпата. :?
Да не би да е спукана някъде турбината и да има спад само до 1/2 от нивото и, и при първо включване да се допълва, но да не е достатъчно времето, че да качи вода и до пресостата :?
Не ми се купува нова помпа, само за едната проба.
Така дадох 50 лв за пропиленови накрайници и холендър на вятъра…..
Смени термостата, тия електронни.. Вземи най прост механичен срува около 15 лв. и пробвай. Според мен пресостата е виновен.
torbalan - Дървен философ
съб авг 06, 2022 3:06 pmyanko78 написа:
...Той пресостата се задейства, когато има спад в налягането (отворен клапан, чешма)...
Напротив, точно обратното трябва да е. Пресостата изключва помпата, когато няма консумация. Когато има консумация, помпата трябва да работи.
Това, което ти спира помпата е защита от работа без вода.

Така че провери си все пак през деня, дали наистина не свършва водата. Другия вариант е неправилна настройка на пресостат/защита и т.н. Но след, като казваш, че е работило години - този вариант е много малко вероятен.
yanko78 - специалист
torbalan написа:
[quote=yanko78 post_id=<a href="tel:1109190">1109190</a> time=<a href="tel:1659787607">1659787607</a> user_id=69427]
...Той пресостата се задейства, когато има спад в налягането (отворен клапан, чешма)...


Напротив, точно обратното трябва да е. Пресостата изключва помпата, когато няма консумация. Когато има консумация, помпата трябва да работи.
Това, което ти спира помпата е защита от работа без вода.

Така че провери си все пак през деня, дали наистина не свършва водата. Другия вариант е неправилна настройка на пресостат/защита и т.н. Но след, като казваш, че е работило години - този вариант е много малко вероятен.
За едно и също говорим. Когато няма консумация, помпата “надува налягане” то се покачва в пресостата и той изключва. Когато се отвори кръг/чешма, налягането пада и пресостата подава на помпата да се включи.

В първия пост съм го написъл. Когато се ползва често (през 2-3 часа), няма проблеми. Проблема идва, при по продължителен престой.
Вода има бол! Ако няма при първо включване, то няма логика, като рестартирам системата, водата да дойде в сондажа.

Клоня към проблеми в пресостата, но! Ако е в него, би трябвало, постоянно да го прави, а не при по продължителен престой.
Също клоня и в проблеми в помпата. Някъде от нея/ в нея да има проблем и по малко да губи вода, но не всичката, така че, при повторно включване тръгва.

Мислех вариант, да настроя програматора, да включва през 2-3 часа за 1 минута и така, да не се получава този по голям период, в който се изразява проблема.
miroki - майстор
И аз съм на мнение, да наблюдаваш дали полива до края. Или успява да вземе въздух. После може много бързо да се напълни и да изглежда, че има вода, но да успява да свършва.
И чак след това да се насочиш към някаква смяна.
Сушите напоследък са големи.
И в моят кладенци преди имаше вода, но сега колкото като спре чешмата да имам резерва.
От начало и аз наместих таймера да полива по 15-20 минути през половин час. Да има време да се събере, после и това спря да помага.
yanko78 - специалист
съб авг 06, 2022 5:46 pmmiroki написа:
И аз съм на мнение, да наблюдаваш дали полива до края. Или успява да вземе въздух.
Със сигурност полива цялата програма докато си изкара. Ако присъхне, помпата пак ще спре, че няма вода, а тя си е изкарва до край. Отделно през деня постоянно е ползваме. Бабата полива с маркуч овошки, аз си мия колата или пътеки с водоструйката…. Ако след сутришното поливане, не е ползваме я за маркуча, я за нещо друго, до вечерта, пак няма да тръгне от първия път.

Дали е възможно, някъде в турбината да се е получил някакъв въздушен джоб и от него да е проблема?
miroki - майстор
Каза, че имаш смукател, да не е опрял на дъното?
kr1100 - майстор
съб авг 06, 2022 6:38 pmyanko78 написа:
... Ако след сутришното поливане, не е ползваме я за маркуча, я за нещо друго, до вечерта, пак няма да тръгне от първия път.
Не знам какво поливаш при сутрешното поливане , как е система и какъв е наклона .
Ако тръбата за сутрешното поливане е под наклон като спре помпата на самотек да се източва водата от системата бавно поради малка нехерметичност.
Сложи 1 кран за сутрешното, стано рано , като свърши сутрешното поливане веднага затвори крана и пробвай след време колкото е сегашното до не потичане на водата.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Проблем със сондажна помпа." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: