Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
LazarGanev - "Велик майстор"
Като видиш това голямо прасе отпред, значи е такава
kozl - майстор
В линка към Ташев-Галвинг за самозясмукваща помпа CITY може да се изтеглят (H-Q) характеристиките не помпите от серията.
Най-ниския напор в кривата е 10 метра или към 1 бар при дебит 3,6 м3/час.
Това, че кривата е ограничена до напор 10 м аз възприемам като препоръка помпата да не се ползва при по малки напори.
ср авг 17, 2022 11:21 amkrasi92 написа:
то вакуммери под път и над път така че да се монтира смело. Тази тръба до сега да я бе сменил нямаше да има много дилеми. А за помпата има решения много. https://bauhaus.bg/gradinska-pompa-nept ... -i/p/26262. Това е чудесен вариант
За тази не са прикачени (H-Q) характеристиките.
Самозасмукващите помпи трябва да се пазят от вода с абразиви (пясък). Дори и малко пясък да влезе в тях, той има възможност да се върти в кожуха м-у работното колело и ежектора и да изпили стеснението на ежектора, а резултата е = на НЕсамозасмукваща помпа. Моят скромен опит с такива помпи беше точно такъв :cry:

А за вакуммерите - не се предлагат навсякъде където има манометри, но тези де гледат крави мое би знаят откъде :? А посочил съм и линк. И гадното е че вакуммерите трябва да се предпазват от налягането примерно при хидравлични удари.
Ако се ползва смукателна тръба с по-малко от препоръчаното в ТТ данни, аз пак препоръчвам употреба на вакуммер. Ще помогне в ориентацията за ограничаване на дебита за недопускане на работа при кавитационни условия.

Относно ОК преди помпата.
ОК намалява смукателната височина :shock:
Когато в смукателния водопровод има пропуски (нехерметичност) с ОК до пред помпата, той ще се изпразни до нивото в набитата тръба за време зависещо от дебита на пропуска.
Ако ОК е на входа на смукателя смукателния участък ще се изпразни до нивото на пропуска.
Това при условие на надежна ОК, защото в момента бера ядове, причинени от несполучливо подменена преди година ОК.
dragozow - майстор
Това, че кривата е ограничена до напор 10 м аз възприемам като препоръка помпата да не се ползва при по малки напори.
Повечето читави производители освен максималните характеристики дават и препоръчителни параметри в които помпата трябва да работи.
kozl - майстор
пет авг 19, 2022 9:13 amdragozow написа:
Това, че кривата е ограничена до напор 10 м аз възприемам като препоръка помпата да не се ползва при по малки напори.
Повечето читави производители освен максималните характеристики дават и препоръчителни параметри в които помпата трябва да работи.
Е да де, за това и кривата е прекъсната до тези точки.
В каталога на ВИПОМ има доста повече характеристики. Примерно кривата на КПД.
Ама като гледам по сайтовете най-важното е цена и тук там характеристики :roll:
Stern99 - специалист
Здравейте,
Да ви кажа какво е развитието при мен.
Купих помпа City JS 05MX.
Прикачен файл:
IMG_20220901_232045.jpg
Свързах помпата към женския край на гъвкавата връзка.
Напълних помпата с вода (около 2 л). Пуснах я.
Помпата работи много безшумно. След около 1 Мин успя да обезвъздуши цялото трасе и водата тръгна. Ето как изглеждаше
Прикачен файл:
IMG_20220901_231445.jpg
След около 5 Мин работа водата се прочисти и изглеждаше като от чешма
Прикачен файл:
IMG_20220901_231331.jpg
Измерих дебита-около 55 л/Мин.
Поливах в продължение на час. На няколко пъти спирах А около 1-5 Мин. И при повторно пускане водата тръгваше директно. Накрая спрях помпата , отворих вертикалния кран над тройника и вмъкнах дълга връв фиксирана за ролетка. Целта бе да измерва водния стълб. Единия край на ролетката стигна до дъното(6.5 м). Извадих ролетката с връвта и видях, че водния стълб след 1 часово поливане е 3.4 м.
Това ми се видя странно ,защото преди 2 седмици пак бях измерил водния стълб и той бе 3.1 м.
Може би поради последните дъждове нивото се е качило.
Както и да е , важното е че вода има бол.
Разглобих У-образниа филтър, за да видя колко песъчинки е уловило. Ето колко
Прикачен файл:
IMG_20220901_231413.jpg
Не знам дали това е много или малко.
Измих филтъра и го монтирах отново.
Разкачих помпата и изпразних цялата вода от нея.
Така ли трябва да се съхранява помпата при дълго неизползване?
Други коментари?

Тема "Съвет за избор на помпа за поливане на градина от сондаж." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: