Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Stern99 - специалист
Здравейте,
В двора имам пресъхнал кладенец. В него имам набита тръба 1 1/2.Дълбочина 6.5 м. Воден стълб в тръбата 3м.
Направих следния завършек на сондата, чрез който искам да свържа помпа.
Прикачен файл:
IMG_20220814_161229.jpg
Взех назаем от приятел Закупих тази помпа от приятел следната помпа
Прикачен файл:
IMG_20220814_161659.jpg
По характеристики, тя дърпа макс от 7 м.
Обезвъздуших чрез пробите на самата помпа, налях вода във вертикалната тръба на сондажа, но не успях да я запълня. Явно долу няма клапа.
Пуснах помпата. Работи около 1 минута, но не тръгна вода.
Върнах помпата на приятеля. Явно не е подходяща.
Дайте идея за помпа. Може би трябва да е самозасмукваща..
miroki - майстор
До сега не е ли имало ръчна помпа за подкачване?
Обичайно така правят с тръбите. Тук като, че нещо друго е мислено, може би вакуум?
Трябва да се качи водата до горе да влезе в помпата и тогава тя да се включи.
Някой който разбира от тръби да помага повече.
шоп - майстор
нед авг 14, 2022 4:23 pmStern99 написа:
имам набита тръба 1 1/2.
Явно долу няма клапа.
Върнах помпата на приятеля. Явно не е подходяща.
Разбира се, че долу няма клапа. Долу има острие и нагоре разпробита тръба с множество отвори около 3-4мм
Не е проблема в помпата, а в начина на ползване и свързване.


При сондаж с набита тръба трябва ръчна бутална помпа.

Подкачвате ръчно с буталната помпа и тогава включвате електрическата. Тя може да бъде съвсем обикновенна Вида.
Има още една интерсна стара забравена схема, но възродена тук по покойният Lov (мир на праха му) Но трябва да се изработи самостоятелно.
Успехи!
LazarGanev - "Велик майстор"
Тази помпа е самозасмукваща и си е напълно подходяща, по-подходяща няма. Не съм мерил, но ми се струва, че в тръба 1 1/2" спокойно може да влезе вътре смукател и тръба 1". Ако стане си решаваш всички проблеми
Stern99 - специалист
нед авг 14, 2022 5:51 pmшоп написа:
нед авг 14, 2022 4:23 pmStern99 написа:
имам набита тръба 1 1/2.
Явно долу няма клапа.
Върнах помпата на приятеля. Явно не е подходяща.
Има още една интерсна стара забравена схема, но възродена тук по покойният Lov (мир на праха му) Но трябва да се изработи самостоятелно.
Успехи!
Линк?
Stern99 - специалист
нед авг 14, 2022 6:57 pmLazarGanev написа:
Тази помпа е самозасмукваща и си е напълно подходяща, по-подходяща няма. Не съм мерил, но ми се струва, че в тръба 1 1/2" спокойно може да влезе вътре смукател и тръба 1". Ако стане си решаваш всички проблеми
За съжаление не влизаше.
шоп - майстор
нед авг 14, 2022 6:57 pmLazarGanev написа:
Тази помпа е самозасмукваща и си е напълно подходяща, по-подходяща няма.
Когато изкараш вода със самозасмукваща помпа от набита в земята тръба при условия на потребителя ми кажи да почерпя:-)))
нед авг 14, 2022 6:57 pmLazarGanev написа:
Не съм мерил, но ми се струва, че в тръба 1 1/2" спокойно може да влезе вътре смукател и тръба 1". Ако стане си решаваш всички проблеми
Няма нужда да мериш. Няма как да вкараш в тръба 1 1/2'' тръба 1'' със смукател 1"

Това е най-голямата глупост. Покойният ми баща вкара максималните възможни 1/2'' тръба със смукател в 1 1/2'' набита тръба и резултата беше 0, нула, зиро.
Водата свършваше за секунди и помпата гълташе въздух. Обяснявах му за динамиката и последствията, но така и не разбра:-(

Просто хора, които не знаят принципа на набивната тръба пишат небивалици.
LazarGanev - "Велик майстор"
Съжалявам за баща ти :sad:. Вместо да му обясняваш за динамиката и последствията е можело да му помогнеш да вкарате смукател 3/4" с подходяща тънкостенна тръба, да речем мед или неръждаема. Аз съм от тези дето не познават принципа на набивната тръба, щото по нашия край не са разпространени, може би заради структурата на земните слоеве. Казах, че не съм мерил и изказах предположение. Сега слязох в склада и премерих - възвратен клапан 3/4" съвсем спокойно си влиза в тръба 1 1/2", помпата съвсем спокойно може да си работи със смукател 3/4" с малко ограничен дебит, спокойно може да се върже към хидрофор и не са нужни никакви бутални помпи :cool:

Прикачен файл

Смукател.jpg
lpoik - специалист
Прикачен файл:
Screenshot_20210708_161416_com.hsv.freeadblockerbrowser.jpg
Това се прави при набита тръба. От горе се връзва набитата тръба от долу по мпата.
Stern99 - специалист
нед авг 14, 2022 9:04 pmlpoik написа:
Screenshot_20210708_161416_com.hsv.freeadblockerbrowser.jpg Това се прави при набита тръба. От горе се връзва набитата тръба от долу по мпата.
Изчислих, че свободния обем (без вода) на набитата тръба е около 5л. В тази връзка
1. колко трябва да е обема на вълшебния съд?
2. Трябва ли обезателно тръбата от сондата да влиза отгоре, а засмукващата тръба от помпата отдолу? Не може ли и двете да са отдолу?
3. Нямам подобен метален съд, имам 20 л пластмасова туба. Как мога да я ползвам нея? Някак си трябва са лепя май връзките, които влизат в нея.
Последна промяна от Stern99 на нед авг 14, 2022 10:14 pm, променено общо 1 път.

Тема "Съвет за избор на помпа за поливане на градина от сондаж." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: