Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
miroki - майстор
Ако успееш да вземеш нещо, с което да засмуче тези 5 л. От горният кран. Поне половин атмосфера иска. А на десният има помпа. Ще може да се стартира, след като водата стигне до нея и ако има вода, а не тиня и то ако не е прогнила тръбата. Тези кранове и мека връзка, сега ли ги слага?
Stern99 - специалист
нед авг 14, 2022 9:56 pmmiroki написа:
Ако успееш да вземеш нещо, с което да засмуче тези 5 л. От горният кран. Поне половин атмосфера иска. А на десният има помпа. Ще може да се стартира, след като водата стигне до нея и ако има вода, а не тиня и то ако не е прогнила тръбата. Тези кранове и мека връзка, сега ли ги слага?
Всичко от муфата редукция е ново.
Ако купя самозасмукваща помпа като тази
[url]https://tashev-galving.com/product/080- ... s-08mx/url]
Тя няма ли да може да дръпне въздуха в сондата?
kozl - майстор
Тази помпа, която си взел от приятел е също самозасмукваща. Може да е повредена, но по-подходящо е да инсталираш към смукателната част вакуммер, защото може да се окаже, че в набитата тръба влиза въздух и не може да се получи достатъчен вакум, за да се изкачи водата до работното колело на помпата.
А на изхода на вакумпомпата според мен трябва да има вертикален участък към напорния водопровод, за да може да възпрепядства загубите на вода от кожуха на помпата - тази вода, която си напълнил през пробката.
И удачно е да монтираш вакуметъра м-у крана до ОК и помпата. Така като затвориш крана ще тестваш помпата какъв вакум прави.
hidrazin - майстор
нед авг 14, 2022 11:16 pmStern99 написа:
Всичко от муфата редукция е ново.
Аз съм с набита сода и самозасмукваща помпа.
Имам и ръчна помпа (отгоре където ти е крана за пълнене).
Ръчната помпа не съм я използвал поне 3-4 години (всичко ми е в шахта под земята и не изпразвам системата).
За да не засмуче помпата - или проблем в помпата или смуче отнякъде въздух.
Помисли си да преправиш връзките като махнеш тефлоновата лента и използваш кълчища и паста.
Например ТАКАВА или подобна.
:partyman:
miroki - майстор
Щом е ново, предполагам крана отгоре държи и е затворен при помпене.
dragozow - майстор
Помпата е самозасмукваща, достатъчно е да има вода в помпената част(охлюва) и да се остави да работи, би трябвало да засмуче. Друг е въпроса, че всеки път трябва да я чака, защото не засмуква веднага. Варианта с клапан долу е по-добър, защото водата тръгва веднага.
MamaMy - майстор
Той хидравличния затвор също върши работа, но зимата е проблем, че мръзне.
hidrazin - майстор
пон авг 15, 2022 3:08 pmdragozow написа:
Друг е въпроса, че всеки път трябва да я чака, защото не засмуква веднага. Варианта с клапан долу е по-добър, защото водата тръгва веднага.
Има клапан горе. Така че все тая - клапан горе или клапан долу.
И аз съм с клапан горе и тръгва веднага.
:partyman:
feikot - специалист
И аз имам клапан и самозасмукваща ама нъцки. Всеки път помпя с ръчната докато захапе. Обаче това с този съд е идейно и онзи ден в тикток гледах един виетнамец така си направи "помпа". В кладенец пусна ПЕТ тръба, свърза я в едно бидонче 40-50 литра, напълни го с вода и му сложи найлон отгоре за да се види действието. После пусна крана от долния край на бидона и си самозасмука от кладенеца и си течеше доволно. Това гравитачно го направи, ако е с помпа не би трябвало да е проблем.
LazarGanev - "Велик майстор"
пон авг 15, 2022 3:32 pmhidrazin написа:
пон авг 15, 2022 3:08 pmdragozow написа:
Друг е въпроса, че всеки път трябва да я чака, защото не засмуква веднага. Варианта с клапан долу е по-добър, защото водата тръгва веднага.
Има клапан горе. Така че все тая - клапан горе или клапан долу.
И аз съм с клапан горе и тръгва веднага.
:partyman:
Не е все тая. Клапанът след помпата задържа водата в тръбите след помпата и като отвориш крана, тръгва веднага, но тръгва количеството, което е в корпуса на помпата и/или количеството в РС, ако има такъв, но това не означава, че помпата е засмукала. Като изпрати количеството от корпуса (около 2л), се създава вакуум в смукателя и се засмуква вода от кладенеца. Ако обемът на смукателя е по-голям от обема на водата в корпуса, то нивото на засмуканата вода няма да достигне до помпата и няма да бъде засмукана вода. Обикновено количеството вода в корпуса е така изчислено, че да стигне за да изсмуче водата от смукател 8-9м с диаметър 1". Ако обемът на смукателя е по-голям (както в случая) , помпата няма да засмуче, ако няма клапан отдолу на смукателната тръба. Понеже няма как да се сложи клапан на забитата тръба, то вариантите три:
1. Помпата да се монтира в сухия кладенец, като се скъси смукателната тръба 1 1/5" и по този начин се намали нейния обем, за да може вакуумът от водата от тялото на помпата да докара засмуканата вода до помпата
2. В забитата тръба да се вкара тръба със смукател 3/4"
3. Да се монтира затворения съд по схемата по-назад в темата
Ако не е необходим много голям дебит, аз бих избрал Вариант 2, като най-лесен, ако е необходим (и възможен) голям дебит, бих избрал Вариант 1

Тема "Съвет за избор на помпа за поливане на градина от сондаж." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: