Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
geodan - напреднал
Това е моята помпа в двора тръбата е набивана преди повече от 40г.

Прикачен файл

IMG_20220815_173804.jpg
geodan - напреднал
пон авг 15, 2022 7:36 pmgeodan написа:
Това е моята помпа в двора тръбата е набивана преди повече от 40г.
Схемата е следната тръба в земята (някога са"набивани") 1 1/2 цола, тройник, "гърне", клапан, холендър(за по лесен демонтаж) и помпата. С ръчната помпа се обезвъздушава ел помпата. Изход 1 1/4.
hidrazin - майстор
пон авг 15, 2022 4:09 pmLazarGanev написа:
Не е все тая. Клапанът след помпата задържа водата в тръбите след помпата...
Четох до тук и ... спрях.
Все си мислех че за 9 години си разбрал къде се слага възвратния клапан и каква му е ролята... :-D
пон май 13, 2013 9:18 pmLazarGanev написа:
Не разбирам каква е ролята на възвратния клапан след помпата :?
Ми преди помпата се слага бре.
След първоначално подкачване/обезвъздушаване и херметична система години наред не се налага повторно да се подкачва/обезвъдушава.
В конкретния случай ще е поне веднъж годишно - на пролет, защото за зимата трябва да изпусне тръбата да не я пръсне от замръз.
:partyman:
P.S. Ето едно приемливо изпълнение - на geodan
Там имам само две забележки:
1.Няма филтър за едри частици преди помпата но Видата не я бъркат песъчинки.
2.Няма кран под помпата - между помпата и тетката.
По ми наблюдения ако ръчната помпа е стара, започва да изпуска вода надолу и засмуква въздух.
Изпуска я от гумата на клапана, я от язви по челото дето ляга гумата на клапана.
LazarGanev - "Велик майстор"
пон авг 15, 2022 7:52 pmhidrazin написа:
Ми преди помпата се слага бре.
След първоначално подкачване/обезвъздушаване и херметична система години наред не се налага повторно да се подкачва/обезвъдушава.
В конкретния случай ще е поне веднъж годишно - на пролет, защото за зимата трябва да изпусне тръбата да не я пръсне от замръз.
Не бе Хидра, мястото на клапана е не преди помпата, а преди смукателната тръба. Това, че при тебе няма проблеми цяло лято не означава, че при всички случаи ще е така - просто при тебе има благоприятно стечение на обстоятелствата. В повечето случаи не става по твоя начин и хората ползват схемата с ръчна помпа. Какъв е диаметъра и дължината на тръбата?
Последна промяна от LazarGanev на пон авг 15, 2022 8:50 pm, променено общо 1 път.
geodan - напреднал
Отговор на Хидрата
1 филтър не ми требе - поливам и чат-пат за миене.
2. Кран също не ми трябва( не че е грешно) клапана на " гърнето" сменен от мен с някаква червена силиконова гума която ще издържи най- малко 10 г.като знам за къде изработена ( резервни гуми са 2-3 л. Или режеш стара вътрешна гума , вече почти не може да намериш.
3 Иначе гърнето е чугунено.
И така съм я нагодил , че е "бастър копче" цяло лято.
hidrazin - майстор
пон авг 15, 2022 8:39 pmLazarGanev написа:
Не бе Хидра, мястото на клапана е не преди помпата, а преди смукателната тръба.
Не бе Лазаре, пак не си разбрал. Работата на клапана е да осигури пълна смукателна част на помпата а не тия фантастики:
пон авг 15, 2022 4:09 pmLazarGanev написа:
...Клапанът след помпата задържа водата в тръбите след помпата ...
А клапанът горе или долу върши тази работа.
Разбира се за предпочитане е да е долу, защото вакуумът е голям мръсник, по-голям от налягането. :-D
В случая от темата, ще остане горе и ще върши същата работа както ако беше долу.

Прикачен файл:
Самозасмукваща помпа.jpg
Самозасмукваща помпа.jpg (63.04 KиБ) Видяна 926 пъти

пон авг 15, 2022 8:39 pmLazarGanev написа:
Това, че при тебе няма проблеми цяло лято не означава, че при всички случаи ще е така - просто при тебе има благоприятно стечение на обстоятелствата. В повечето случаи не става по твоя начин и хората ползват схемата с ръчна помпа.
При мен НЯМА "благоприятно стечение на обстоятелствата". То при geodan с Вида-та работи та при мен ли?
И вече писах - не цяло лято а години наред. Вече не помня от кога не съм използвал ръчната помпа за подкачване.
И не е само при мен ами при още много хора покрай мен.
Относно ръчната помпа - писал съм че е желателно да я има. Става и без нея но си е приключение, особено ако помпата не е самозасмукваща.
:partyman:
P.S. И малко бонуси:
1.Относно възвратния клапан след помпата дето не знаеше за къв чеп е. Слага задължително ако ще качваш водата след помпата на над 12-15 метра.
2.При смукателна тръба до 10 метра диаметъра на тръбата трябва да е колкото входа на помпата а не безумията с тръба 3/4" на помпа с вход 1"
При над 10 метра смукателна тръба диаметъра на тръбата се увеличава...
3.Процеса на самообезвъздушаване на помпите често е над времето за защита осигурено от електронен пресостат.
За това електронните пресостати имат бутон "ръчичка", RESTART, START/STOP ...
Ай стига толкоз че ме домързя.
hidrazin - майстор
пон авг 15, 2022 8:50 pmgeodan написа:
Отговор на Хидрата
...
И така съм я нагодил , че е "бастър копче" цяло лято.
Не съм казал че трябва нещо да променяш и не беше към теб.
Писането ми беше към някой който някога може да прочете драсканиците ми и има проблем.
При теб щом е "бастър копче" не бараш!
:partyman:
LazarGanev - "Велик майстор"
пон авг 15, 2022 11:00 pmhidrazin написа:
А клапанът горе или долу върши тази работа.
Разбира се за предпочитане е да е долу, защото вакуумът е голям мръсник, по-голям от налягането. :-D
В случая от темата, ще остане горе и ще върши същата работа както ако беше долу.
Ами той ако вършеше горе същата работа, нямаше да я има темата :-D
hidrazin - майстор
пон авг 15, 2022 11:27 pmLazarGanev написа:
Ами той ако вършеше горе същата работа, нямаше да я има темата :-D
Лазаре лягай да спиш.
Явно си преуморен и си изпаднал в ня'къф делириум... :-D
:partyman:
dragozow - майстор
пон авг 15, 2022 3:39 pmfeikot написа:
И аз имам клапан и самозасмукваща ама нъцки. Всеки път помпя с ръчната докато захапе. Обаче това с този съд е идейно и онзи ден в тикток гледах един виетнамец така си направи "помпа". В кладенец пусна ПЕТ тръба, свърза я в едно бидонче 40-50 литра, напълни го с вода и му сложи найлон отгоре за да се види действието. После пусна крана от долния край на бидона и си самозасмука от кладенеца и си течеше доволно. Това гравитачно го направи, ако е с помпа не би трябвало да е проблем.
Значи клапана не задържа, ако имаш вода в помпената част и тръбата като включиш ще тръгне веднага.

Тема "Съвет за избор на помпа за поливане на градина от сондаж." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: