Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
lpoik - специалист
Мойта тръба е също набита на 12,5м.Ел. помпата е на 2м. в шахта и ръчна помпа(като каза хидразим за всеки случай) Та какъв е реда:Ръчна помпа под нея кран, тройник и клапан същия като ръчната помпа правен от неръждавейка. На тройника е ел. помпата (някава вида така изабравих модела вход цол и половина на цол и четвърт) От 96г.когато е монтирана не съм имал никакви проблеми.Нито съм сменял набивка нито съм подкачвал с ръчната помпа. За мен това е вариянта. От 96г не съм пипал нищо само пролет развъртам малко вала на помпата за да тръгне. Това е. :partyman:
LazarGanev - "Велик майстор"
вт авг 16, 2022 6:38 amlpoik написа:
Мойта тръба е също набита на 12,5м.Ел. помпата е на 2м.
А нивото на водата на колко метра е?
шоп - майстор
пон авг 15, 2022 11:00 pmhidrazin написа:

2.При смукателна тръба до 10 метра диаметъра на тръбата трябва да е колкото входа на помпата а не безумията с тръба 3/4" на помпа с вход 1"
Кажи го и ти на Лазар...
казах му го, че баща ми го е пробвал и не е удачно. Помпата се мъчеше, не вадеше вода, имаше кавитация и за един поливен сезон турбинката се износи.

Отделно въпреки, че у шопско сме до Искъра и вода бол, смукател пуснат в набивна тръба не е удачно и по друга причина. Засмуква въздух, защото разпробитата тръба не осигуряваше нужният дебит, водата си търси по-малкото съпротивление и вместо да идва от дупчиците отдолу-падаше нивото и смуче въздух.

Иначе невъзвратен клапан се монтира навсякъде по смукателната линия. Ако е читав няма ядове.
Хидрата обясни, защо долу е по-добре ( вакуум и налягане)
LazarGanev - "Велик майстор"
вт авг 16, 2022 7:02 amшоп написа:
баща ми го е пробвал и не е удачно. Помпата се мъчеше, не вадеше вода, имаше кавитация и за един поливен сезон турбинката се износи.

Отделно въпреки, че у шопско сме до Искъра и вода бол, смукател пуснат в набивна тръба не е удачно и по друга причина. Засмуква въздух, защото разпробитата тръба не осигуряваше нужният дебит, водата си търси по-малкото съпротивление и вместо да идва от дупчиците отдолу-падаше нивото и смуче въздух.
За да няма проблеми с дебит и кавитация, клапанът трябва да се намира над разпробитите отвори и да е без мрежичката, т.е. чист възвратен клапан. Освен това чрез кран на изхода на помпата (или чрез по-тънка тръба, да речем 1/2") трябва да се регулира дебита, за да може дебитът на напорната част (след помпата) да е по-малък от дебита на смукателя, тогава няма условия за кавитация. Няма никакъв проблем помпа с отвори 1" да работи със смукател 3/4", ако се дроселира изхода, дори така работи в по-благоприятен режим и ще има по-дълъг живот. Аз съм купувал помпа 1" заводски комплектована със смукател 3/4". Баща ти най-вероятно не е махнал мрежичката на смукателя 3/4" и затова не е успял да го вкара в тръба 1 1/4", а е успял с 1/2", който вероятно е бил спуснат повече отколкото трябва и е запушвал разпробитите отвори на сондата, затова се е получавало затруднено засмукване и кавитация.
kozl - майстор
вт авг 16, 2022 7:02 amшоп написа:
пон авг 15, 2022 11:00 pmhidrazin написа:

2.При смукателна тръба до 10 метра диаметъра на тръбата трябва да е колкото входа на помпата а не безумията с тръба 3/4" на помпа с вход 1"
Кажи го и ти на Лазар...
казах му го, че баща ми го е пробвал и не е удачно. Помпата се мъчеше, не вадеше вода, имаше кавитация и за един поливен сезон турбинката се износи.

Отделно въпреки, че у шопско сме до Искъра и вода бол, смукател пуснат в набивна тръба не е удачно и по друга причина. Засмуква въздух, защото разпробитата тръба не осигуряваше нужният дебит, водата си търси по-малкото съпротивление и вместо да идва от дупчиците отдолу-падаше нивото и смуче въздух.

Иначе невъзвратен клапан се монтира навсякъде по смукателната линия. Ако е читав няма ядове.
Хидрата обясни, защо долу е по-добре ( вакуум и налягане)
Поне и я съм шоп, та и аз да се впиша :-D
Като вкараш тръба с ОК в набитата тръба и скопяваш дебита. Оти вакума в набитата тръба способства за по голям приток в тръбата.
Като пъхнеш тръба с ОК и набитата тръба се окаже отворена към атмосферата вакума в набитата тръба изчезва и дебита и ще зависи само от напора м-у статично и динамично водно ниво, както е при сондажните кладенци.
Така с пъхнатата тръба в набитата може да се изпразни водата в набитата тръба и в спуснатата тръба да остане над динамичното ниво на водата в набитата тръба.
Друго ще е ако м-у двете тръби набита и пъхната има уплътнение. Тогава и "вълка цял и агнето сито :-D "
Вакума в набитата тръба ще се запази и съответно това е възможност да по-голям дебит.
Друг е въпросо коги ке се скине струята и ке настъпи кавитация :roll:
kozl - майстор
пон авг 15, 2022 3:39 pmfeikot написа:
И аз имам клапан и самозасмукваща ама нъцки. Всеки път помпя с ръчната докато захапе. Обаче това с този съд е идейно и онзи ден в тикток гледах един виетнамец така си направи "помпа". В кладенец пусна ПЕТ тръба, свърза я в едно бидонче 40-50 литра, напълни го с вода и му сложи найлон отгоре за да се види действието. После пусна крана от долния край на бидона и си самозасмука от кладенеца и си течеше доволно. Това гравитачно го направи, ако е с помпа не би трябвало да е проблем.
Може гравитачно, но нивото в кладенеца требе да е над нивото на канелката в бидона на виетнамеца :wink:
Инак си требе помпа.
А тва с лайнона :-D е за забавление на зяпащите да гледат кво влиазя в бидоня, а не кво излазя :lol:
feikot - специалист
Да де, как влаза вода от кладенеца. Нивото на кладенеца беше поне 2-3 метра под бидончето и течеше. Сега, друг е въпроса за клипа дали не са сложили потопяема помпа долу и да ни обясняват как видиш ли променяме физиката, защото ми е интересно как вакуума в бидоня е достатъчен да повдигне водата от 2-3 метра... Ще го потърся и ако го намеря ще го кача тук.
Edit :
https://vm.tiktok.com/ZMNt8VTPj/ част 1
https://vm.tiktok.com/ZMNt8cMWY/ част 2
lpoik - специалист
вт авг 16, 2022 6:49 amLazarGanev написа:
вт авг 16, 2022 6:38 amlpoik написа:
Мойта тръба е също набита на 12,5м.Ел. помпата е на 2м.
А нивото на водата на колко метра е?
Нивото е 6м.Може цял ден да работи и водата не спира.
hidrazin - майстор
вт авг 16, 2022 9:37 amfeikot написа:
Да де, как влаза вода от кладенеца.
С помпа. То ако това работеше щяхме да имаме открит перпетуум-мобиле.
Тогава никой нямаше да строи напорни кули за водоснабдяване.
Постановката е елементарна и лесно може да бъде изпробвана дори в по-малък вариант за да се види че не работи.
Малко за размисли и страсти - Фонтанът на Херон
:partyman:
hidrazin - майстор
вт авг 16, 2022 7:59 amLazarGanev написа:
... чрез кран на изхода на помпата (или чрез по-тънка тръба, да речем 1/2") трябва да се регулира дебита ...
И що трябва да скопяваме нещата?
На човека вероятно му трябва за поливане - демек търси дебит.
Вижда се че тръбата е стара - означава че това нещо е работило и без ония неадекватни изпълнения с тръба в тръба и т.н.т.
И пак ще работи. Все пак му се налага да извади вода от някакви си 3,5 метра.
:partyman:

Тема "Съвет за избор на помпа за поливане на градина от сондаж." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: