Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
silent - майстор
Една причина е капково напояване....сваляш дебита до нужното налягане от 0.75бара .....в случая даже разтоварваш мотора.....
Stern99 - специалист
Здравейте,
Благодаря на всички за изписаните мнения.
Чудех се как предишните собственици са изсмуквали водата. Помпата си я вземаха и не ми я оставиха. Онзи ден се качих на тавана. Там в едно от кьошетата седяха две нафтови печки...и докато размишлява за какво мога да ги ползвам в наши дни му се нетна една дълга тръба ф32мм.
Беше доста дълга. Измерих я моя крачкомер-7 крачки...опа...почнах да връзвай нещата.
Вгледах се в единия край и що да видя вкарана вътре клапа 3/4...гледам другия край завършва г образно с холендър . Схемата ми се разясни.Тръба в тръба...
Сега въпроса е, че аз вече модифицирах сондажната тръба. Направих резба, муфа тройник, клапа филтър...Може да видите снимката от първия пост. Та съм поел в посока да дърпам директно ползвайки тръбата на сондажа. Само трябва да купя Самозасмукваща помпа. Посъветвайте ме на каква да се спра..
Опция 1. City pump JS 08MX https://tashev-galving.com/product/080- ... -m-js-08mx

Опция 2 Gmax Jet https://hydrostab.com/bg/category/poliv ... -gmax-jet/

Опция 3 DAB https://termoproektstroi.com/produkt/%d ... -jet-82-m/
Последна промяна от Stern99 на вт авг 16, 2022 11:40 pm, променено общо 3 пъти.
LazarGanev - "Велик майстор"
Първата със сигурност е по-добра, и цената и говори. Вторите 2 линка ги виждам еднакви. Без бутална ръчна помпа съм 99% сигурен, че няма да засмучи, ама какво разбирам аз от набити тръби. В помпата има-няма 2л вода, , а ти сам изчисли, че трябва да изсмучеш поне 5л въздух. Или бутална помпа, или тръба в тръба, поне смукател имаш, само трябва да налучкаш дълбочината на спускане - малко под водния хоризонт и с проба-грешка спускаш по малко надолу, като гледаш да не запушиш отворите на сондата
Stern99 - специалист
Коригирах дублиращия се линк.
Чудя се дали ще заработи следната схема:
Пълня помпата с въпросните 2л. Пускам помпата.тя създава вакуум, но водата не тръгва. Затварям крана след клапата и преди помпата. Спирам помпата, сипвам отново 2 л вода. Вакуума не би трябвало да се е загубил, нали съм затворил кранчето преди помпата...та пускам отново помпата и отварям крана...сега би трябвало вакуума да се надгради с новите 2л...и ако трябва потретвам процедура....
LazarGanev - "Велик майстор"
Ако тръбата е тънка - ще сработи този трик, но при 1 1/2" тръба - мисля, че ще се изпразни, въпреки вакуума
hidrazin - майстор
вт авг 16, 2022 11:44 pmStern99 написа:
Пълня помпата с въпросните 2л. Пускам помпата.тя създава вакуум, но водата не тръгва. Затварям крана след клапата и преди помпата. Спирам помпата, сипвам отново 2 л вода. Вакуума не би трябвало да се е загубил, нали съм затворил кранчето преди помпата...та пускам отново помпата и отварям крана...сега би трябвало вакуума да се надгради с новите 2л...и ако трябва потретвам процедура....
Самозасмукващите помпи не изхвърлят водата в тях към изхода (поне не цялата) а само въздуха.
Докато въртят водата в тях я използват като "уплътнител" и имат камера където става разделянето.
Водата остава в помпата а се изхвърля само въздуха.
При пробата не дръж помпата пусната без вода/незасмукала повече от 2-3 минути - проверявай с ръка за затопляне на турбинната част.
Ако усетиш затопляне я спри и налей студена вода.
При монтажа входа на помпата трябва да е НАД жълтата линия или най-много на нейното ниво.

Прикачен файл:
Pump level.jpg

Варианти да си улесниш работата:
1.На изхода на помпата сложи маркуч и го повдигни около метър над земята и го напълни с вода.
Естествено развий пробката за обезвъдушаване и като я напълниш я завий. Така освен в помпата ще имаш и вода в маркуча за резерв.
Няма и да се мъчиш да наливаш през оная малка пробка.
2.Ако имаш наблизо чешма, затвори крана преди помпата, отвори вертикалния и с маркуч се опитай да напълниш вертикалната тръба.
Маркуча трябва да е по-тънък от отвора на крана за да не пречи на въздуха да излиза.
Напълни тръбата колкото успееш и бързо затвори вертикалния кран.
3.Първо пускаш помпата и тогава отварях крана преди нея.
4.И най-важното - убеди се че всички връзки са АБСОЛЮТНО херметични.
При тези диаметри и материал на резбите ако се използва тефлонова лента, често се получават фалове...!
А при теб възможните места/връзки където може да се получи фал са над 10 !!!
Успех!
:partyman:
P.S. Не се занимавай с простотии от типа тръба в тръба.
Това се прави само в краен случай - знам само за два варианта да прибегнеш до това:
- тръбата на сондажа е изгнила някъде и смуче въздух
- с годините нивото на подпочвената вода е спаднало и са се "оголили" голяма част от пробитите отвори на тръбата от където навлиза водата
dragozow - майстор
вт авг 16, 2022 8:40 pmStern99 написа:
Здравейте,
Благодаря на всички за изписаните мнения.
Чудех се как предишните собственици са изсмуквали водата. Помпата си я вземаха и не ми я оставиха. Онзи ден се качих на тавана. Там в едно от кьошетата седяха две нафтови печки...и докато размишлява за какво мога да ги ползвам в наши дни му се нетна една дълга тръба ф32мм.
Беше доста дълга. Измерих я моя крачкомер-7 крачки...опа...почнах да връзвай нещата.
Вгледах се в единия край и що да видя вкарана вътре клапа 3/4...гледам другия край завършва г образно с холендър . Схемата ми се разясни.Тръба в тръба...
Сега въпроса е, че аз вече модифицирах сондажната тръба. Направих резба, муфа тройник, клапа филтър...Може да видите снимката от първия пост. Та съм поел в посока да дърпам директно ползвайки тръбата на сондажа. Само трябва да купя Самозасмукваща помпа. Посъветвайте ме на каква да се спра..
Опция 1. City pump JS 08MX https://tashev-galving.com/product/080- ... -m-js-08mx

Опция 2 Gmax Jet https://hydrostab.com/bg/category/poliv ... -gmax-jet/

Опция 3 DAB https://termoproektstroi.com/produkt/%d ... -jet-82-m/
И трите ще ти свършат работа, купи от там, където имат сервиз и ти е близо ако се наложи.
kozl - майстор
вт авг 16, 2022 11:44 pmStern99 написа:
Коригирах дублиращия се линк.
Чудя се дали ще заработи следната схема:
Пълня помпата с въпросните 2л. Пускам помпата.тя създава вакуум, но водата не тръгва. Затварям крана след клапата и преди помпата. Спирам помпата, сипвам отново 2 л вода. Вакуума не би трябвало да се е загубил, нали съм затворил кранчето преди помпата...та пускам отново помпата и отварям крана...сега би трябвало вакуума да се надгради с новите 2л...и ако трябва потретвам процедура....
Ако помпата е създала вакум по-голям от разликата в нивата м-у помпата и нивото в набитата тръба водата трябва да е в помпата, освен ако набивната тръба е запушена.
За това посъветвах да си набавиш вакуммер и да провериш какво става с вакума.
Възможно е да има пробив в набитата тръбата, през който си навлиза въздух и вакум да е невъзможен, а това може би обяснявя защо си открил това:
вт авг 16, 2022 8:40 pmStern99 написа:
Чудех се как предишните собственици са изсмуквали водата. Помпата си я вземаха и не ми я оставиха. Онзи ден се качих на тавана. Там .... се нетна една дълга тръба ф32мм.
Беше доста дълга. Измерих я моя крачкомер-7 крачки...опа...почнах да връзвай нещата.
Вгледах се в единия край и що да видя вкарана вътре клапа 3/4...гледам другия край завършва г образно с холендър . Схемата ми се разясни.Тръба в тръба...
krasi92 - майстор
то вакуммери под път и над път така че да се монтира смело. Тази тръба до сега да я бе сменил нямаше да има много дилеми. А за помпата има решения много. https://bauhaus.bg/gradinska-pompa-nept ... -i/p/26262. Това е чудесен вариант
Stern99 - специалист
ср авг 17, 2022 11:21 amkrasi92 написа:
то вакуммери под път и над път така че да се монтира смело. Тази тръба до сега да я бе сменил нямаше да има много дилеми. А за помпата има решения много. https://bauhaus.bg/gradinska-pompa-nept ... -i/p/26262. Това е чудесен вариант
Не пише да е самозасмукваща :?

Тема "Съвет за избор на помпа за поливане на градина от сондаж." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: