Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
dedal - специалист
Имам сондаж 31 метра и вади вода 3,6 кубика в час нон стоп без пресъхване денонощно (реално помпата вади 3.6 в час, сондажа вероятно вади повече)
Водния стълб е 20-22 метра и не спада. Никога не съм го използвал, само един райграс поливах с него.
Миналата седмица направих химичен и микробиологичен анализ плюс твърдост.
Всички показатели за в норма според РЗИ (даже обща твърдост от сондажа е 8, а на ВИК 10), единсвоно което не е в граница е колиформи които трябва да са 0/100 при 22 градуса, а те са 9/100.
Как да го дезинфекцирам този сондаж, има ли някакви филтри които могат да се закачат на изхода за да използвам водата за битови цели и да затворя кранчето на ВИК.
vladtod - специалист
Филтри бол , но колега беше сложил и една Ув лампа на тръбата.
dedal - специалист
Аз имам филтри на ВИК, но са само на една мивка и нямат такъв дебит. Да ме посъветваш нещо да се сложи в шахтата направо на изхода за да не правя хидрофор.
УВ и аз ги гледах. Някой да каже мнение.
Иначе само това е нередно.
Ешерихи няма, Червени коли няма, Брой жизнеспособни при допустимо 64-149 имам 98. Химическия на 3 пише, че са под границата на количествено определяне за използвания метод (демек хич ги няма)
Останалите са на минимум и само Нитратите са 35 от 50 допустими.
Малко ме е яд, че ми досвидяха 120 лева да направя пълни и на ВИК и пуснах само за твърдост.
чет окт 27, 2022 11:40 amvladtod написа:
Филтри бол , но колега беше сложил и една Ув лампа на тръбата.
шоп - майстор
Аз реших проблема с УВ лампа.
На централният водопровод съм му врътнал крана, защото водата е скъпа, с лошо качество и ниско налягане.

Другият вариант е хлор, но лично аз не съм фен на тази дезинфекция.
Мартин Кръстев - помощник
Проблем ти според мен ще си го решиш с УВ лампа. Варианта с хлор е доста краен случай.
Димитър....... - специалист
Щом е изследвана водата и няма бацили може да мине и само с филтри,аз пия от неизследван геран 10 години и още не съм се гътнал...
dedal - специалист
чет окт 27, 2022 6:04 pmДимитър....... написа:
Щом е изследвана водата и няма бацили може да мине и само с филтри,аз пия от неизследван геран 10 години и още не съм се гътнал...
Не ме е страх от гътване, да не осера двора че таман го изчистих :)
dedal - специалист
Дайте някой хубав модел UV лампа ???
Някой с опит?
шоп - майстор
чет окт 27, 2022 10:50 pmdedal написа:
Дайте някой хубав модел UV лампа ???
Някой с опит?
Моята е такава:
https://aqua.store/sita-uv-412-al-1-40w ... -voda.html

Гледай максималният дебит, който може да ти трябва за да може УВ лампата да не се окаже като бленда.
torbalan - Дървен философ
От екологична гледна точка тези бактерии са важни, тъй като представляват индикатор за нивата на замърсяване във водните тела. Наличието на тези бактерии показва, че водата е замърсена с фекални вещества.
Занеси проба в още една лаборатория и ако резултата е същия, не ползвай водата за пиене.

Ако ще слагаш лампи и филтри - занеси проба след, като ги монтираш.

Тема "Сондаж и колиформи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: