Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
road_runner - специалист
вт ное 15, 2022 8:59 amkozl написа:

Пративовакумни клапи на канал се използват само там където е трудно извеждането на канализационната тръба над покрива. Както Чапи вече писа:
нед ное 13, 2022 1:45 amchapara написа:
Не, елиминиран отдушник на канализацията. Той може и на покрива да е, ако някой е решил да ползва дупката за други цели и да се създава вакуум.
Аз мога да дам пример как в мезонет прекъснаха изходящата тръба на канализационния клон в последния етаж и надянаха противовакумна клапа, но не мога да дам информация какво се случва в експлоатацията. Но поне в гаранционния срок никой не е предявил претенции.
Обаче road_runner ти се луташ м-у две вероятности с различни постановки - запушен канал и вакум в канала.
Да приемем, че няма вентилация на канализационния клон. Предполага се, че вертикалната тръба е Ф110, което е масово прилагано в сградите с етажност до 10 етажа. При употреба на смесител с малко вода, то тази вода не може да запълни диаметъра на тръбата и вакума не е от значение. Та вакумният ефект се появява от изпускане на вода от тоалетна казанче, от бързо изливане на кофа в т.чиния. Т.е. от ударна доза на достатъчно количество, което да запълни тръбата и да се движи като бутало. Зад "буталото" ще има вакум, а пред него повишено налягане. Е този вакум най-случващо се, преотдолява водния затвор в сифоните и от там навлиза въздух. А ако сифоните са сухи с клапа, то стават като противовакумни клапи - пускат въздух в канала, но само в него и затварят клапата в посока на въздуха извън канала, за да не смърди в банята. Та то и противовакумната клапа работи по същия начин с въздуха.

Похлупи сифона с лек найлон и наблюдавай движението на найлона при изпускане на вода над твоя етаж и какво става като ти си пуснеш водата в т.чиния :?
А каква е тръбата на канализационния клон - PVC, каменин, чугун?
У нас по-някой път се случва да се създаде вакум в канализационния клон и сифона в банята започва да гъргори, защото дърпа въздух от там преотдолявайки плиткия воден затвор. И те така сифона остава без воден затвор. Но не съм видял при гъргоренето пръски да излизат от капачката.
Изтървал съм тая част на мнението на чапара. И той още рано рано е изказал същата хипотеза.

А иначе каналите са PVC - ново строителство на 13 години е блокът.
За съжаление сифоните са от най-евтините възможни, нямаха дори чашки за тапа, и си купих такива, който се поставят вътре за всеки сифон. Така ги направиха на целия блок.

И точно както казваш, има това гъргорене на сифоните , някой път е по-леко друг път, като отгоре дойде много вода, е направо все едно гейзер ще изригне като шум.
Без да сложа найлони, ми беше направило впечатление, че като пускат отгоре тоалетна даже повдига чашките, които са за водната тапа и пръска. А като пусна аз едвам едвам се усеща някакво трептене по водната тапа в сифоните.

Сложих найлони - стана тишина, няма клокочене, гръгорене и т.н.
road_runner - специалист
след около 4-5 дни от последното писане в шахтите на мазетата изби вода малко, тогава се раздействаха хората - след ревизионна шахта имаше запушване, както и една от вътрешните долу в мазетата беше със запушена ревизия, като я изчистиха налягането спадна и вече 3-4 дни не съм го наблюдавал това.
Но може и да не е било чистено никога долу. никой не помни, от както е построен блока преди 13 години.

Тема "От сифоните връща пръски вода при пускане на тоалетни отгоре" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: