Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
meteowrite - помощник
Здравейте, отскоро ми прави впечатление, че когато сприрам водата той които и да е извод (независимо дали е топла или студена) от бойлера се чува чукане. При плавно спиране го няма, което ме навява на мисълта че налягането скача като при ефект на воден чук.
Когато спра крана на студената вода към бойлера и гореописаното чукане спира.

Не знам колко съществен проблем е това и до какво може доведе, но ми е любопитно ако има решение - например специален клапан или нещо подобно, освен вече монтирания възвратен?
ESPACE - майстор
Смени възвратния и ще изчезне чукането.
chapara - майстор
Я леееко притвори крана на студената вода на входа на бойлера?
meteowrite - помощник
чет дек 22, 2022 10:18 amchapara написа:
Я леееко притвори крана на студената вода на входа на бойлера?
Няма разлика, дори и при почти притворен кран.
DundyTheCroc - майстор
А какъв е точно звука, щото и моя така звънтеше едно метално преди да протече?
meteowrite - помощник
пон дек 26, 2022 9:30 pmDundyTheCroc написа:
А какъв е точно звука, щото и моя така звънтеше едно метално преди да протече?
Чукане е силно казано, по скоро потракване. Няма значение дали бойлерът е включен или не, само когато спирам водата от която и да е чешма се чуват няколко почуквания (3-4) в рамките на секунда след като спра крана. Ако плавно затварям крановете това го тропане/тракане/чукане го няма.
ESPACE - майстор
Явно не те дразни достатъчно, щом още не си сменил предпазния клапан. Не бързай, докато темата стане 10 страници има още време.
kozl - майстор
ср дек 21, 2022 11:06 pmmeteowrite написа:
Здравейте, отскоро ми прави впечатление, че когато сприрам водата той които и да е извод (независимо дали е топла или студена) от бойлера се чува чукане. При плавно спиране го няма, което ме навява на мисълта че налягането скача като при ефект на воден чук.
Когато спра крана на студената вода към бойлера и гореописаното чукане спира.

Не знам колко съществен проблем е това и до какво може доведе, но ми е любопитно ако има решение - например специален клапан или нещо подобно, освен вече монтирания възвратен?
Като спреш крана за студена вода за вход в бойлера тече ли вода от топлата страна на смесителите и колко дълго? Въпросът е свързан с тръбата за топла вода вътре в балона.
От бедната ми практика с бойлери при затворен СК за входяща вода и пускане на топла вода от смесител, вода изтича за около секунда, при бързо намялящ дебит. Т.е. балона на бойлера работи минимално като РС. Ако се спука тръбата за топла вода вътре в балона се получава възможност за бойлера да работи и като РС. От моята незначителна практика съм установил, че ползвателите остават безхаберни при подобна ситуация до момента когато нагревателя престане да нагрява.

Понятието хидравличен чук за мен е познато като хидравличен удар. Хидравличният удар е вълна, която променя налягането в тръбопровода при промяна на дебита през него.
Ако почукванията са от кеклата на обратния клапан в предпазния вентил на бойлера, което е съпроводено и с друго явление, характерно при кеклените затвори на вентилите, то продължителността на причуване пак ще е свързана с функцията на бойлера да работи като РС (разширителен съд) :roll:

А м-у другото бойлера от кога е в употреба?
meteowrite - помощник
Като спреш крана за студена вода за вход в бойлера тече ли вода от топлата страна на смесителите и колко дълго? Въпросът е свързан с тръбата за топла вода вътре в балона.[/color]
Да, изтича за около 2-3 секунди и спира напълно.
А м-у другото бойлера от кога е в употреба?
От 3 месеца. Теси 50л, хоризонтален.

Тема "Чукане в бойлера при спиране на водата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: