• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Здравейте, майстори,

Малко помощ, относно профилактика на вертикален бойлер Елдом 80 л., но с електронно управление. От fazomer.com ми отказаха услуга почистване/профилактика с аргумента, че не се занимават с бойлери с тип електронно управление. От сервиза на елдом ми казаха, че няма смисъл да я правя, щом си работи, но аз съм решил, че искам да се профилактира след 5 години работа. Та, някой правил ли е на такъв тип бойлери и има ли нещо по-специфично от стандартния бойлер? Поправете ме ако греша в следните стъпки на работа:
1. Изключвам захранването от бушона;
2. Затварям входящия кран на бойлера и източвам водата чрез горещия на смесителя;
3. Развивам болтовете на корпуса и правя снимка на кабелите, да не се чудя после при свързването
4. Разкачам кабелите и отвивам болтовете на фланеца;
5. Изкарвам нагревателя с анодната защита;
6. Сменям гарнитурата на фланеца и преди да свържа кабелите пускам входящия кран и обезвъздушавам;
7. Свързвам кабелите, проверям за отечки;
8. Затварям корпуса.
Jacomo - специалист
Трябва и анодната защита да смениш, щом си решил да му правиш профилактика. Аз лично не бих се занимавал с подобна процедура и ще чакам да се развали нещо, за да си струва отварянето.
чет яну 12, 2023 9:12 pmJacomo написа:
Трябва и анодната защита да смениш, щом си решил да му правиш профилактика. Аз лично не бих се занимавал с подобна процедура и ще чакам да се развали нещо, за да си струва отварянето.
Започна много бързо да свършва водата, което ме навежда на мисълта,че обемът е малко поради котлен камък
brum - майстор
На някой места чувам, че чистят бойлерите веднъж годишно. В Трявна примерно. Вадят по 2-3 кофи шлака при всяко чистене. Макар че на приказки не вярвам и другият път ще искам снимки.
Jacomo - специалист
Ясно, тогава ще трябва да отваряш. Виж и тръбата за топла вода дали стига до най-горната част на обема вътре.
kabel96 - специалист
чет яну 12, 2023 9:33 pmJacomo написа:
Виж и тръбата за топла вода дали стига до най-горната част на обема вътре.
Тук е ключа от бараката.
preslav - майстор
чет яну 12, 2023 9:33 pmJacomo написа:
Ясно, тогава ще трябва да отваряш. Виж и тръбата за топла вода дали стига до най-горната част на обема вътре.
Той човекът не знае, че има такава тръба - съдя по това как смята да източи бойлера.
kozl - майстор
И аз първо помислих за повредена тръба за топла вода в балона, след като бързо свършва топлата вода. Обичайно при такава повреда бойлера се проявява и като РС (разширителен съд).
пет яну 13, 2023 6:58 ampreslav написа:
чет яну 12, 2023 9:33 pmJacomo написа:
Ясно, тогава ще трябва да отваряш. Виж и тръбата за топла вода дали стига до най-горната част на обема вътре.
Той човекът не знае, че има такава тръба - съдя по това как смята да източи бойлера.
Обаче ако тръбата е като на старите Елдомци - PVC нахлузена в стоманен щуцер, може и да му се получи източването през изхода за топла вода :-D
Ако тръбата на топла вода в бойлера е изправна, то топлата вода постъпва в нея от най-високата точка на бойлера (при правилен монтаж де). Така водата в бойлера не може да се източи от изхода за топла вода. Източва се от към входа за студена вода. Ако комбинирания предпазен вентил е с палец може да се източи с помощта на палеца през щуцера на вентила. Ако няма палец и обратния клапан на комбинирания вентил е изправен източването става като се развие комб.винтил.
И много препоръчително е да се източва ОХЛАДЕНА вода, за да нема попарени :wink:
fbr - майстор
Тук някъде беше разисквана и технологията по смяна на въпросната тръба и без отваряне на бойлера.
preslav - майстор
пет яну 13, 2023 8:44 amfbr написа:
Тук някъде беше разисквана и технологията по смяна на въпросната тръба и без отваряне на бойлера.
Принципно е възможно, но се иска майсторлък, инструменти и подходяща тръба с външен диаметър колкото е вътрешния на оригиналната - не е за всеки.
  • 1
  • 2

Тема "профилактика на бойлер с електронно управление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: