• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
kr1100 - майстор
ср яну 18, 2023 8:25 pmB0bi написа:
Да попитам: веднъж тръгнала, при следващи пускове (в същия ден) тръгва ли си нормално? Познат ми е проблема, но не знам защо се получава. Мисля си за затлачване с кал. При мен помпата е по-ниско (в мазе) от барата. По-точно отклонявам по вада до импровизиран бент, заустяване ... и от там се спуска в помпата по тръба (фи 50).
Ще следя темата с интерес.
Ти май не си за тази тема. Помпата ти е ,май друг тип :? :? .
Ако е Вида със набивка да ще тръгне. И така докато спре да качва впда. Набивката се износва и вдата сълзи през салника и се получва въздушна възглавница и спира. Колко бързо и кога ще спре - божа работа - зависи колко е износен вала, набивката, може ли да се притегне с втулката и 2 те гайки. е :? :?
П.П. Кат сменям набивка през 3-4 г мажа обилно с молибденова грес, а и съм с CrNi втулка набита на остта.
Вадя лесно помпата навън, рзвивам 2 те гайки и притискащата втулка назад. Имам 1 парче набивка отрязано на размер - оттам 3 бр, мазане, натъпкване , приъискаща втулка и натягам гайките леко. Малко развъртане на ел. двигателя и пак леко притягане. Монтиране на помпата / 1 холендър и 4 щпилки , обезвъздушаване и пускане.Капе - леко притягам докато спре да капе. Ако е мразовита зима и няма да използвам леко разхлабвам 2 те гайки.
hidrazin - майстор
Аз пък поне преди 10-тина години се отървах от недоразумението помпа ВИДА със салник.
Всяко нещо с времето си. Видата е в миналото.
:partyman:
kozl - майстор
вт яну 17, 2023 9:31 pmmksios написа:
Здравейте,
От есента започнах рядко да ходя на вилата и сега като се опитам да изкарам вода от кладенеца не всеки път се получава. Включвам помпата, чува се как мотора върти, но вода не излиза. След няколко опита през 10-15 минути водата тръгва. Отначало си мислех, че има замръзване, въпреки зазимяването на шахтата в която е помпата. Но последните 10-ина дена температурата не е падала под 0. Другото ми предположение е, че смукателя изпуска, но в такива случаи трябваше да наливам вода в тръбата за да тръгне, а сега след няколко включ изключ тръгва да тече. Каква може да е причината?
Допълнителна информация - помпата се намира в шахта на дълбочина 6 м. От нея надолу се спуска тръбата на около 3 м и завършва със смукател. Смукателя е на около 1.2 м под водата.
А ти налива ли вода, или само я пускаш помпата през интервал от време че аз не разбрах по написаното?

Щото може и причината да е в ОК на смукателната тръба и да изпуска малко вода. При дълъг престой водата в смукателя се източва до нивото в кладенеца. При първоначално пускане и ако помпата е самозасмукваща и е необходимо време докато се създаде вакум и смукателната част и кожуха на помпата се запълни с вода. След няколко включвания и изключвания това време се достига и смукателната част се запълва с вода и помпата изкарва вода. Ако няма ОК по напорния водопровод, смукателния може да се пълни през него. Освен това ако ОК на смукателя държи и от салника на помпата не изпуска напорната тръба трябва да остава пълна поне до изхода от шахтата.
[/quote]
А ти налива ли вода, или само я пускаш помпата през интервал от време че аз не разбрах по написаното?

Щото може и причината да е в ОК на смукателната тръба и да изпуска малко вода. При дълъг престой водата в смукателя се източва до нивото в кладенеца. При първоначално пускане и ако помпата е самозасмукваща и е необходимо време докато се създаде вакум и смукателната част и кожуха на помпата се запълни с вода. След няколко включвания и изключвания това време се достига и смукателната част се запълва с вода и помпата изкарва вода. Ако няма ОК по напорния водопровод, смукателния може да се пълни през него. Освен това ако ОК на смукателя държи и от салника на помпата не изпуска напорната тръба трябва да остава пълна поне до изхода от шахтата.
[/quote]
Не съм наливал вода, само я включвам през интервал от време. А какво означава "ОК" на смукателя?
hidrazin - майстор
пон яну 23, 2023 9:10 pmmksios написа:
А какво означава "ОК" на смукателя?
Обратен клапан.
Видите не са самоасмукващи - ако изтърве водата в ония 2-3 метра към смукателя няма да засмуче и посмъртно.
Детската болест на видите е салника - като се износи започва да смуче въздух и не качва вода.
Вероятно при теб салника вече прокапва и след време в помпата остава малко вода - до вала.
След няколко включвания все пак и все още успява да засмуче малко вода и да тръгне...
Да не те плаша ама май без вадене на помпата няма да се разминеш.
:partyman:
P.S. Аз така и не разбрах защо по дяволите е спусната чак на 6 метра? :?
От нея надолу се спуска тръбата на около 3 м и завършва със смукател. Смукателя е на около 1.2 м под водата.
Демек имаме 6+3-1,2=7,8 метра. На границата си но спокойно помпата може да е и на 2 метра и няма да замръзва.
lpoik - специалист
.S. Аз така и не разбрах защо по дяволите е спусната чак на 6 метра? :? Защото помпата има по голям дебит. Аз също я бех пуснал, но не на 6 а на 4 м. При мен кладенеца е 11м.Ако е горе не може да итегли цялата вода. Малък беше притока и бавно се пълнеше. Горе слагах още една последователно да засили дебита, но много бързо итегляше водата(лятото само 2м.воден стълб можеше да се събере, около 2000л.)При него не пада много водата, но излежда салника не държи или клапана долу. :? :partyman:
hidrazin - майстор
вт яну 24, 2023 3:09 amlpoik написа:
Аз също я бех пуснал, но не на 6 а на 4 м. При мен кладенеца е 11м.Ако е горе не може да итегли цялата вода.
Това е съвсем друга бира - 11 метра.
При него е 6+3=9 метра от които 1,2 метра потопени.
Аз по-бих заложил на салник.
Ако клапана долу отърва видата няма да засмуче от 2 метра празна тръба.
:partyman:
LazarGanev - "Велик майстор"
Не знам какво толкова и обсъждате на помпата, заглавието много добре посочва къде е проблема - в марката. Това са модели от миналия век, проблемни. Не си ги причинявайте сами неприятностите. На цената на месечните цигари си купуваш китайска помпа и се кефиш на работата и вместо да се белосваш с антики :wink:
fbr - майстор
Е, въпрос на вкус. Някой иска "Леопард" друг си кара Т72.
  • 1
  • 2

Тема "Помпа Вида - проблем" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: