• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Здравейте,
От есента започнах рядко да ходя на вилата и сега като се опитам да изкарам вода от кладенеца не всеки път се получава. Включвам помпата, чува се как мотора върти, но вода не излиза. След няколко опита през 10-15 минути водата тръгва. Отначало си мислех, че има замръзване, въпреки зазимяването на шахтата в която е помпата. Но последните 10-ина дена температурата не е падала под 0. Другото ми предположение е, че смукателя изпуска, но в такива случаи трябваше да наливам вода в тръбата за да тръгне, а сега след няколко включ изключ тръгва да тече. Каква може да е причината?
Допълнителна информация - помпата се намира в шахта на дълбочина 6 м. От нея надолу се спуска тръбата на около 3 м и завършва със смукател. Смукателя е на около 1.2 м под водата.
hidrazin - майстор
Салник? (лоена набивка)
:partyman:
kozl - майстор
вт яну 17, 2023 9:31 pmmksios написа:
Включвам помпата, чува се как мотора върти, но вода не излиза.
А да не би само да бучи и да не върти :?
bigdragon - майстор
вт яну 17, 2023 9:31 pmmksios написа:
..... след няколко включ изключ тръгва да тече. Каква може да е причината?......
Хидразин вероятно е прав.
kr1100 - майстор
вт яну 17, 2023 9:31 pmmksios написа:
.....Включвам помпата, чува се как мотора върти, но вода не излиза. След няколко опита през 10-15 минути водата тръгва.
Блокирала ос или турбина - корозия.
Следващия път преди да пуснеш помпата свали капака предпазител на перката и завърти перката на ръка. Ако е блокаж трябва да тръгне помпата.
fbr - майстор
ср яну 18, 2023 10:17 amkr1100 написа:

Следващия път преди да пуснеш помпата свали капака предпазител на перката и завърти перката на ръка.
mksios написа:
помпата се намира в шахта на дълбочина 6 м. От нея надолу се спуска тръбата на около 3 м и завършва със смукател.
:mrgreen:
Помпата върти, а не само да бучи.
А какво може да причини салника - да изтече водата от изходящата тръба ( която отива нагоре) и турбинката да се върти във въздуха докато дръпне малко от входящата тръба? В такъв случай в шахтата трябва да има локва. Ами следващия път ще разтурвам зазимяването и ще погледна какво е положението. Благодаря за мненията.
kr1100 - майстор
ср яну 18, 2023 10:58 amfbr написа:
ср яну 18, 2023 10:17 amkr1100 написа:

Следващия път преди да пуснеш помпата свали капака предпазител на перката и завърти перката на ръка.
mksios написа:
помпата се намира в шахта на дълбочина 6 м. От нея надолу се спуска тръбата на около 3 м и завършва със смукател.
:mrgreen:
Това съм го видял. Щом помпата е монтирана в шахта дълбока 6м значи може да се влиза там.
Няма как да се спусне там без да се закрепи . Има вибрации и ще има преместване на помпата без да е закрепена.
kr1100 - майстор
ср яну 18, 2023 5:05 pmmksios написа:
Помпата върти, а не само да бучи.
А какво може да причини салника - да изтече водата от изходящата тръба ( която отива нагоре) и турбинката да се върти във въздуха докато дръпне малко от входящата тръба? В такъв случай в шахтата трябва да има локва. Ами следващия път ще разтурвам зазимяването и ще погледна какво е положението. Благодаря за мненията.
Сълзи от салника и губи херметичност, Няма да има локва , а леко навлажняване. То , ако има теч няма да започне да дига вода. Притегни леко с ключ 13 2 те гайки отзьад на помпата към двигателя. Може да има гумена предпазна шайба на остта , която вече да не уплътнява и водата по остта и в предния лаге.
Ако ще я вадиш смени 2 та лагера, центробежни и набивката за да ти е миа главата . Лоена набивка изкарва макс 2-3 г в зависимост от използването на помпата.
Ако ще сменяш лагери и то предния си приготви газова горелка за нагряване на крепежа на самата помпа и на турбината прираглобяване. После CrNi болтове не са скъпи. 4 болта М6 са на капака на помпата. Полрай стта където се трие набивката Ако е корозирала и надрана новата набивка ще се изяде за 0 време. По добре е шлайф а остта и Cr Ni въулка по която да се трие набивката.
B0bi - специалист
Да попитам: веднъж тръгнала, при следващи пускове (в същия ден) тръгва ли си нормално? Познат ми е проблема, но не знам защо се получава. Мисля си за затлачване с кал. При мен помпата е по-ниско (в мазе) от барата. По-точно отклонявам по вада до импровизиран бент, заустяване ... и от там се спуска в помпата по тръба (фи 50).
Ще следя темата с интерес.
  • 1
  • 2

Тема "Помпа Вида - проблем" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: