Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Sova - напреднал
съб яну 28, 2023 9:22 pmLutchezar написа:
Спираш водата и бойлера като излизаш. И си ги пускаш като се прибереш. Едва ли сте с еднакъв график.
Но във всички случаи ще има къртене на тръби и при двамата, освен ако щрангът не е открит. Особено при теб, защото връзката към съседа трябва да е преди твоя водомер.
Връзката, така мисля аз, е след моя водомер. Той не е идвал у нас никога да прави ремонт. Вероятно има нещо друго- сгрешена ВиК инсталация - от която той се възползва защото разбира.
MamaMy - майстор
Точно така. Сега за да оправиш работите и да не му позволяваш повече да те краде трябва да проследиш цялата твоя водопроводна инсталация и да прекъснеш отклонението към него. За тази цел трябва да викнеш специалист който знае какво прави. С термо-камера трябва да разгледа всички тръби при теб, а където не е ясно какво става, трябва да се разкърти.
Sova - напреднал
нед яну 29, 2023 3:02 amMamaMy написа:
Точно така. Сега за да оправиш работите и да не му позволяваш повече да те краде трябва да проследиш цялата твоя водопроводна инсталация и да прекъснеш отклонението към него. За тази цел трябва да викнеш специалист който знае какво прави. С термо-камера трябва да разгледа всички тръби при теб, а където не е ясно какво става, трябва да се разкърти.
Знам къде трябва да се разкърти- при него - при мен няма нищо , т.е там е отгоре връзката. Ако се кърти- трябва да се пробие тавана на банята ми и да се стигне до неговия под на банята И ще се отвори дупка и той ще побеснее, а може да стане по-лошо - да се избием. Освен това трябва да се демонтира моя бойлер, който го сложих защото платих над 1200 лв изравнителна сметка миналата година топла вода. Ще стане голям проблем. Водомерът за топла вода е демонтиран още м.08.22 с два протокола - за банята - единия щранг и за кухнята - другия щранг. Така че аз ползвам само студена вода.
Да, трябва да викна майстор ВиК - но засега изчакам....
iliya_i - майстор
нед яну 29, 2023 8:41 amSova написа:
Знам къде трябва да се разкърти- при него - при мен няма нищо ....
Явно още нищо, ама съвсем нищо не сте разбрали.
Нали казвате, че водата му идва от Вашият водомер, който е у Вас.
Та тази тръба от която той се захранва минава през Вашият етаж и стига после до неговия.
И къде трябва да се прекъсне - ами ... във Вашия апартамент, някъде между водомера и тавана.

В неговият апартамент нямате никаква, ама абсолютно никаква работа!

Ако се прекъсне в горния край - при него, след време той пак може да се свърже.
За това му режете водата преди да стигне до него.
нед яну 29, 2023 8:41 amSova написа:
.... при мен няма нищо ....
Съществена грешка - при Вас има някакво отклонение след водомера, което стига до горния етаж.
Andri01 - майстор
Ако стените са тухла и тази тръба е метална ,се открива с металотърсач. В противен случай ще покаже арматурата или нищо-ако е ППР. Но апартамента е стар,така,че сигурно е метална.
kozl - майстор
съб яну 28, 2023 6:52 pmSova написа:
Ако дойдеш примерно - можеш да огледаш само от моя апартамент каква е хавата, но горе - няма да те пуснат. При това положение- не може нищо да се направи, освен да извикам фирма за скан- снимка, за да се види на нея има ли направена допълнителна инсталация за кражба на вода. На скенера се виждат тези неща, НО е много скъпо. А и освен това трябва да се следи този в кой час се къпе - напр. в 5.45 - 6.15 -7 - 10 - 13 - 17 - 22 ч -0.45 ч. Не мога да извикам майстор и да го ангажирам 24 -48 часа.
Ако викна ВиК - могат само да засечат водомерите - от къде ще знаят къде се намира допълнителната инсталация. А и да знаят - какво могат да направят по въпроса и дали ще искат?
С тези разсъждения - блокаж.
Подай молба до ВиК дружеството. Най-лесно е да проверят има ли партида за неговия имот. Може и да откажат информация, но ако няма партида има вероятност да му създадат проблеми да си открие такава. На мен отказаха информация за чужди партиди, въпреки, че съм домоуправител.
Sova написа:
Знам къде трябва да се разкърти- при него - при мен няма нищо , т.е там е отгоре връзката. Ако се кърти- трябва да се пробие тавана на банята ми и да се стигне до неговия под на банята И ще се отвори дупка и той ще побеснее, а може да стане по-лошо - да се избием.
Тука нещо ми прилича като "Я не сакам да сам добре, я сакам Вуте да е зле".
В София ли си? :-D
И аз като:
нед яну 29, 2023 10:59 amiliya_i написа:
нед яну 29, 2023 8:41 amSova написа:
Знам къде трябва да се разкърти- при него - при мен няма нищо ....
Явно още нищо, ама съвсем нищо не сте разбрали.
Нали казвате, че водата му идва от Вашият водомер, който е у Вас.
Та тази тръба от която той се захранва минава през Вашият етаж и стига после до неговия.
И къде трябва да се прекъсне - ами ... във Вашия апартамент, някъде между водомера и тавана.

В неговият апартамент нямате никаква, ама абсолютно никаква работа!

Ако се прекъсне в горния край - при него, след време той пак може да се свърже.
За това му режете водата преди да стигне до него.
нед яну 29, 2023 8:41 amSova написа:
.... при мен няма нищо ....
Съществена грешка - при Вас има някакво отклонение след водомера, което стига до горния етаж.
ще пиша, че ако има връзка от твоя водомер, който е на твоя етаж към горния етаж, то връзката може да се премахне от твоя етаж и така е правилният начин да се направи.

Сега обаче като се :?
нед яну 29, 2023 8:41 amSova написа:
Освен това трябва да се демонтира моя бойлер, който го сложих защото платих над 1200 лв изравнителна сметка миналата година топла вода. Ще стане голям проблем. Водомерът за топла вода е демонтиран още м.08.22 с два протокола - за банята - единия щранг и за кухнята - другия щранг. Така че аз ползвам само студена вода.
Да, трябва да викна майстор ВиК - но засега изчакам....
Тоя отгоре мое би е останал без топла вода или и он е монтирал бойлер :?
Вероятно едната крадлива връзка му спрела и то при това като връзката е прекъсната на твоя етаж, не на неговия.

А защо изчакваш :? Какво чакаш да се раздуе темата у форума ли що ли :?
Или да ти източи повече вода по сметката та белким се удави в нея :lachtot:

Не анам какво чекаш :?

Аз бих очаквал разяснение на думата "обитаци", оти не я знам, па и не намирам в интернето описание за такаваз дума :roll: .
Всичко що ми сподели интернето е за убитак.
Ама горният ти съсед хич не ми се връзва в категорията "убитак" :roll:
iliya_i - майстор
нед яну 29, 2023 1:37 pmkozl написа:
Ама горният ти съсед хич не ми се връзва в категорията "убитак" :roll:
Ами как да е убитак, като тази връзка е направена още по време на строежа. Напълно възможно ако е "кооперация".
Няма как да си пусне вода от долния апартамент, при последващ ремонт, както си мисли госпожа Sova, без да влезе в него и да разкърти, за да си пусне тръба от вътрешната инсталация към неговия апартамент.
Убитак е бил този под него, щом не му е направило впечатление на етап ВиК инсталация.
Последна промяна от iliya_i на нед яну 29, 2023 2:22 pm, променено общо 1 път.
nelina_london - специалист
Е ,значи не само на мен ми е странно ,че се краде не само от студената, но и от топлата вода ,преди преминаване на бойлер .Откъде идва изравнителна сметка от 1200лв ?Когато съм била на ТЕЦ , освен водомер на топла вода ,отделен от този на студена вода , си имаше и топломери на радиаторите .Отчитаха се на определен период от време .Изравнителната сметка идваше от общия топломер на сградата и ако имаше разлика между сумираните потребления по апартаменти се разпределяше . Тази разлика идваше от загуби по тръбите или кражби ,които бяха предимно в манипулация на топломерите ,а не източване на БГВ от съседи . За да вземат на един 1200лв ,а на друг да му връщат ,означава ,че за цяла година не са засичали топломерите ,а ежемесечните суми са събирани прогнозно.
kozl - майстор
нед яну 29, 2023 2:22 pmnelina_london написа:
Е ,значи не само на мен ми е странно ,че се краде не само от студената, но и от топлата вода ,преди преминаване на бойлер .Откъде идва изравнителна сметка от 1200лв ?Когато съм била на ТЕЦ , освен водомер на топла вода ,отделен от този на студена вода , си имаше и топломери на радиаторите .Отчитаха се на определен период от време .Изравнителната сметка идваше от общия топломер на сградата и ако имаше разлика между сумираните потребления по апартаменти се разпределяше . Тази разлика идваше от загуби по тръбите или кражби ,които бяха предимно в манипулация на топломерите ,а не източване на БГВ от съседи . За да вземат на един 1200лв ,а на друг да му връщат ,означава ,че за цяла година не са засичали топломерите ,а ежемесечните суми са събирани прогнозно.
nelina_london от доста години съм отговорник абонатна станция. Госпожата Sova не изложи конкретни данни, но в изравнителните сметки от топлинен счетоводител има данни отделно за отопление и отделно за подгрявана вода. Подгрятата вода се очита по водомерите за топла вода, отоплението се отчита по топломери или така наречените разпределители. Топлинният счетоводител разпределя отчетената енергия по общия топломер в абонатната станция, според индивидуалните отчети по имоти в сградата с тази абонатна станция.
Освен годишното изравняване тука в София рядко се прилага и месечно, но е трудоемко и поне 12 пъти по-скъпо се заплаща отчитането и пресмятането и за това рядко се съгласяват ЕС на такова отчитане. Освен това такова отчитане е пригодно само където има уреди с възможност за дистанционно отчитане. Представи си как се събира цялата паплач от ЕС всеки месец за отчитане. Аз като отговорник абонатна станция съдействам на отчетниците от Бруната, за да има по-голяма успеваемост в отчитането. Но това е веднъж в годината, а 12 пъти в повече :shock:
Преразпределянето се получава при годишното отчитане, защото месечните фактури се издават на база, калкулирана енергия по коефициент пресметнат от миналогодишното потребление. Т.е. месечните фактури не са точни, те са прогнозни. За точно се приема разпределението направено от топлинния счетоводител и после се извършва баланс платено - измерено. На едни им връщат други доплащат.

Та за тези 1200 лв, за които е споменала Sova няма информация от отопление ли са или от топла вода, вероятно са комбинация от двете.
Sova - напреднал
нед яну 29, 2023 2:22 pmnelina_london написа:
Е ,значи не само на мен ми е странно ,че се краде не само от студената, но и от топлата вода ,преди преминаване на бойлер .Откъде идва изравнителна сметка от 1200лв ?Когато съм била на ТЕЦ , освен водомер на топла вода ,отделен от този на студена вода , си имаше и топломери на радиаторите .Отчитаха се на определен период от време .Изравнителната сметка идваше от общия топломер на сградата и ако имаше разлика между сумираните потребления по апартаменти се разпределяше . Тази разлика идваше от загуби по тръбите или кражби ,които бяха предимно в манипулация на топломерите ,а не източване на БГВ от съседи . За да вземат на един 1200лв ,а на друг да му връщат ,означава ,че за цяла година не са засичали топломерите ,а ежемесечните суми са събирани прогнозно.
Точно така.

Тема "Може ли" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: