Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Sova - напреднал
нед яну 29, 2023 3:07 pmkozl написа:
нед яну 29, 2023 2:22 pmnelina_london написа:
Е ,значи не само на мен ми е странно ,че се краде не само от студената, но и от топлата вода ,преди преминаване на бойлер .Откъде идва изравнителна сметка от 1200лв ?Когато съм била на ТЕЦ , освен водомер на топла вода ,отделен от този на студена вода , си имаше и топломери на радиаторите .Отчитаха се на определен период от време .Изравнителната сметка идваше от общия топломер на сградата и ако имаше разлика между сумираните потребления по апартаменти се разпределяше . Тази разлика идваше от загуби по тръбите или кражби ,които бяха предимно в манипулация на топломерите ,а не източване на БГВ от съседи . За да вземат на един 1200лв ,а на друг да му връщат ,означава ,че за цяла година не са засичали топломерите ,а ежемесечните суми са събирани прогнозно.
nelina_london от доста години съм отговорник абонатна станция. Госпожата Sova не изложи конкретни данни, но в изравнителните сметки от топлинен счетоводител има данни отделно за отопление и отделно за подгрявана вода. Подгрятата вода се очита по водомерите за топла вода, отоплението се отчита по топломери или така наречените разпределители. Топлинният счетоводител разпределя отчетената енергия по общия топломер в абонатната станция, според индивидуалните отчети по имоти в сградата с тази абонатна станция.
Освен годишното изравняване тука в София рядко се прилага и месечно, но е трудоемко и поне 12 пъти по-скъпо се заплаща отчитането и пресмятането и за това рядко се съгласяват ЕС на такова отчитане. Освен това такова отчитане е пригодно само където има уреди с възможност за дистанционно отчитане. Представи си как се събира цялата паплач от ЕС всеки месец за отчитане. Аз като отговорник абонатна станция съдействам на отчетниците от Бруната, за да има по-голяма успеваемост в отчитането. Но това е веднъж в годината, а 12 пъти в повече :shock:
Преразпределянето се получава при годишното отчитане, защото месечните фактури се издават на база, калкулирана енергия по коефициент пресметнат от миналогодишното потребление. Т.е. месечните фактури не са точни, те са прогнозни. За точно се приема разпределението направено от топлинния счетоводител и после се извършва баланс платено - измерено. На едни им връщат други доплащат.

Та за тези 1200 лв, за които е споменала Sova няма информация от отопление ли са или от топла вода, вероятно са комбинация от двете.
Само от топлия водомер. Отоплението е спряно преди много години. Има и сграда инсталация.
Sova - напреднал
нед яну 29, 2023 11:19 amAndri01 написа:
Ако стените са тухла и тази тръба е метална ,се открива с металотърсач. В противен случай ще покаже арматурата или нищо-ако е ППР. Но апартамента е стар,така,че сигурно е метална.
Тръбите са пластмасови - сменени са на целия блок.
Sova - напреднал
нед яну 29, 2023 1:37 pmkozl написа:
съб яну 28, 2023 6:52 pmSova написа:
Ако дойдеш примерно - можеш да огледаш само от моя апартамент каква е хавата, но горе - няма да те пуснат. При това положение- не може нищо да се направи, освен да извикам фирма за скан- снимка, за да се види на нея има ли направена допълнителна инсталация за кражба на вода. На скенера се виждат тези неща, НО е много скъпо. А и освен това трябва да се следи този в кой час се къпе - напр. в 5.45 - 6.15 -7 - 10 - 13 - 17 - 22 ч -0.45 ч. Не мога да извикам майстор и да го ангажирам 24 -48 часа.
Ако викна ВиК - могат само да засечат водомерите - от къде ще знаят къде се намира допълнителната инсталация. А и да знаят - какво могат да направят по въпроса и дали ще искат?
С тези разсъждения - блокаж.
Подай молба до ВиК дружеството. Най-лесно е да проверят има ли партида за неговия имот. Може и да откажат информация, но ако няма партида има вероятност да му създадат проблеми да си открие такава. На мен отказаха информация за чужди партиди, въпреки, че съм домоуправител.
Sova написа:
Знам къде трябва да се разкърти- при него - при мен няма нищо , т.е там е отгоре връзката. Ако се кърти- трябва да се пробие тавана на банята ми и да се стигне до неговия под на банята И ще се отвори дупка и той ще побеснее, а може да стане по-лошо - да се избием.
Тука нещо ми прилича като "Я не сакам да сам добре, я сакам Вуте да е зле".
В София ли си? :-D
И аз като:
нед яну 29, 2023 10:59 amiliya_i написа:
нед яну 29, 2023 8:41 amSova написа:
Знам къде трябва да се разкърти- при него - при мен няма нищо ....
Явно още нищо, ама съвсем нищо не сте разбрали.
Нали казвате, че водата му идва от Вашият водомер, който е у Вас.
Та тази тръба от която той се захранва минава през Вашият етаж и стига после до неговия.
И къде трябва да се прекъсне - ами ... във Вашия апартамент, някъде между водомера и тавана.

В неговият апартамент нямате никаква, ама абсолютно никаква работа!

Ако се прекъсне в горния край - при него, след време той пак може да се свърже.
За това му режете водата преди да стигне до него.
нед яну 29, 2023 8:41 amSova написа:
.... при мен няма нищо ....
Съществена грешка - при Вас има някакво отклонение след водомера, което стига до горния етаж.
ще пиша, че ако има връзка от твоя водомер, който е на твоя етаж към горния етаж, то връзката може да се премахне от твоя етаж и така е правилният начин да се направи.

Сега обаче като се :?
нед яну 29, 2023 8:41 amSova написа:
Освен това трябва да се демонтира моя бойлер, който го сложих защото платих над 1200 лв изравнителна сметка миналата година топла вода. Ще стане голям проблем. Водомерът за топла вода е демонтиран още м.08.22 с два протокола - за банята - единия щранг и за кухнята - другия щранг. Така че аз ползвам само студена вода.
Да, трябва да викна майстор ВиК - но засега изчакам....
Тоя отгоре мое би е останал без топла вода или и он е монтирал бойлер :?
Вероятно едната крадлива връзка му спрела и то при това като връзката е прекъсната на твоя етаж, не на неговия.

А защо изчакваш :? Какво чакаш да се раздуе темата у форума ли що ли :?
Или да ти източи повече вода по сметката та белким се удави в нея :lachtot:

Не анам какво чекаш :?

Аз бих очаквал разяснение на думата "обитаци", оти не я знам, па и не намирам в интернето описание за такаваз дума :roll: .
Всичко що ми сподели интернето е за убитак.
Ама горният ти съсед хич не ми се връзва в категорията "убитак" :roll:
Правилната дума е убитак. - смотаняк - или аз или той е такъв
nelina_london - специалист
kozl, от над 10 г. част от блока ни се отказа от Тец (два входа и се направи проект за отрязване на една тръба от абонатната) .Причината бе точно манипулации ,уж свалени радиатори от съседи и т.н. Стигнахме дотам ,че 1м3 БГВ вода струваше 40 лв (преди 10г) .А,топлинното счетоводство по топломерите ще оставя без коментар ...
В БГ мама бях прочела че софийски потребителски имали топломери с електронно отчитане и реших ,че всички са така .
Тази цялата работа с кражбата на топла вода ми идва странна .Излиза ,че хем съседът е ползвал тръбата идваща отдолу и всичко се е калкулирало на Сова ,хем пак си има топла вода след като нейната е затапена .Или си е имал две тръби -кеф му от нейната ,кеф му от неговата .Обаче студената да се спира от нейния кран ,а топлата -не :? Ти правилно зададе въпроса дали съседът е на бойлер в момента или е на ТЕЦ .
Последна промяна от nelina_london на нед яну 29, 2023 3:31 pm, променено общо 1 път.
Чираче - майстор
нед яну 29, 2023 3:21 pmSova написа:
Тръбите са пластмасови - сменени са на целия блок.
Тръбите скрити ли са, или се виждат? Ако са скрити, започваш внимателно да ги откриваш, като започнеш от водомера. Отклонението за съседа вероятно е някъде наблизо. До сега да беше го направил, вместо да питаш тук....
Sova - напреднал
Чираче написа:
нед яну 29, 2023 3:21 pmSova написа:
Тръбите са пластмасови - сменени са на целия блок.
Тръбите скрити ли са, или се виждат? Ако са скрити, започваш внимателно да ги откриваш, като започнеш от водомера. Отклонението за съседа вероятно е някъде наблизо. До сега да беше го направил, вместо да питаш тук....
нед яну 29, 2023 3:26 pmSova написа:
нед яну 29, 2023 1:37 pmkozl написа:
съб яну 28, 2023 6:52 pmSova написа:
Ако дойдеш примерно - можеш да огледаш само от моя апартамент каква е хавата, но горе - няма да те пуснат. При това положение- не може нищо да се направи, освен да извикам фирма за скан- снимка, за да се види на нея има ли направена допълнителна инсталация за кражба на вода. На скенера се виждат тези неща, НО е много скъпо. А и освен това трябва да се следи този в кой час се къпе - напр. в 5.45 - 6.15 -7 - 10 - 13 - 17 - 22 ч -0.45 ч. Не мога да извикам майстор и да го ангажирам 24 -48 часа.
Ако викна ВиК - могат само да засечат водомерите - от къде ще знаят къде се намира допълнителната инсталация. А и да знаят - какво могат да направят по въпроса и дали ще искат?
С тези разсъждения - блокаж.
Подай молба до ВиК дружеството. Най-лесно е да проверят има ли партида за неговия имот. Може и да откажат информация, но ако няма партида има вероятност да му създадат проблеми да си открие такава. На мен отказаха информация за чужди партиди, въпреки, че съм домоуправител.
Sova написа:
Знам къде трябва да се разкърти- при него - при мен няма нищо , т.е там е отгоре връзката. Ако се кърти- трябва да се пробие тавана на банята ми и да се стигне до неговия под на банята И ще се отвори дупка и той ще побеснее, а може да стане по-лошо - да се избием.
Тука нещо ми прилича като "Я не сакам да сам добре, я сакам Вуте да е зле".
В София ли си? :-D
И аз като:
нед яну 29, 2023 10:59 amiliya_i написа:

Явно още нищо, ама съвсем нищо не сте разбрали.
Нали казвате, че водата му идва от Вашият водомер, който е у Вас.
Та тази тръба от която той се захранва минава през Вашият етаж и стига после до неговия.
И къде трябва да се прекъсне - ами ... във Вашия апартамент, някъде между водомера и тавана.

В неговият апартамент нямате никаква, ама абсолютно никаква работа!

Ако се прекъсне в горния край - при него, след време той пак може да се свърже.
За това му режете водата преди да стигне до него.


Съществена грешка - при Вас има някакво отклонение след водомера, което стига до горния етаж.
ще пиша, че ако има връзка от твоя водомер, който е на твоя етаж към горния етаж, то връзката може да се премахне от твоя етаж и така е правилният начин да се направи.

Сега обаче като се :?
нед яну 29, 2023 8:41 amSova написа:
Освен това трябва да се демонтира моя бойлер, който го сложих защото платих над 1200 лв изравнителна сметка миналата година топла вода. Ще стане голям проблем. Водомерът за топла вода е демонтиран още м.08.22 с два протокола - за банята - единия щранг и за кухнята - другия щранг. Така че аз ползвам само студена вода.
Да, трябва да викна майстор ВиК - но засега изчакам....
Тоя отгоре мое би е останал без топла вода или и он е монтирал бойлер :?
Вероятно едната крадлива връзка му спрела и то при това като връзката е прекъсната на твоя етаж, не на неговия.

А защо изчакваш :? Какво чакаш да се раздуе темата у форума ли що ли :?
Или да ти източи повече вода по сметката та белким се удави в нея :lachtot:

Не анам какво чекаш :?

Аз бих очаквал разяснение на думата "обитаци", оти не я знам, па и не намирам в интернето описание за такаваз дума :roll: .
Всичко що ми сподели интернето е за убитак.
Ама горният ти съсед хич не ми се връзва в категорията "убитак" :roll:
Правилната дума е убитак. - смотаняк - или аз или той е такъв
Г-н майстор -чакам пари. Ако Ви викна като майстор нали трябва да Ви платя. Засега не мога да си го позволя. Имам 2 заема, които трябва да ги погася до 4-5 м.
Засега ще спирам само крана. И освен това явно има ВиК отклонение от където се черпи водата.
Още нещо - не съм в този форум, за да събирам точки. Ясно е, че съм потърпевша. Не ми е до до шеги.
Защо питам ли - Е нямам ли право да питам? Ако не ти е приятно, по твое желание, можеш да излезеш от форума.
Чираче - майстор
нед яну 29, 2023 3:42 pmSova написа:

Защо питам ли - Е нямам ли право да питам? Ако не ти е приятно, по твое желание, можеш да излезеш от форума.
Че и НАГЛА, на всичкото отгоре.
kozl - майстор
нед яну 29, 2023 3:21 pmSova написа:
нед яну 29, 2023 11:19 amAndri01 написа:
Ако стените са тухла и тази тръба е метална ,се открива с металотърсач. В противен случай ще покаже арматурата или нищо-ако е ППР. Но апартамента е стар,така,че сигурно е метална.
Тръбите са пластмасови - сменени са на целия блок.
Мистерията може би да бъде разгадана ако се окаже, че съседа отгоре е сменял тръбите на целия блок и това е било преди не повече от 2 години :?
Тогава може да е направил байпасна връзка от твоите водомери и да пие вода и енергия като кръвопиец от жертва.
Ма требе да е гоуем гадняр тоя съсед или да ти има зъб и да си отмъстил по този начин :?
Чираче - майстор
нед яну 29, 2023 3:45 pmkozl написа:
Тогава може да е направил байпасна връзка от твоите водомери и да пие вода и енергия като кръвопиец от жертва.
Ма требе да е гоуем гадняр тоя съсед или да ти има зъб и да си отмъстил по този начин :?
Ако тоя съсед е правил някакви шмекерии, за мен е страшно тъп. Можел е да байпасира неговия водомер, или да краде от съседите по тръба с намален дебит. И тогава никой нямаше да го хване.

Имах подобен случай със съсед циганин. Бяхме съседи по мазета. Неговия апартамент беше на първия етаж, точно над неговото мазе. Беше прекарал кабел от ел. таблото в мазето, по коридора, през неговото мазе до апартамента си. И когато домоуправителя ми сподели, че общата сметка за ток е завишена, лесно го хванах с ампер клещите. Ама мангала беше страшно тъп, а уж беше електротехник. Вързал кабела след общия електромер, а не преди него. Ако беше си свързал кабела преди електромера, едва ли щеше да се отрази на нашите сметки, и да го хванем.
Sova - напреднал
нед яну 29, 2023 3:29 pmЧираче написа:
нед яну 29, 2023 3:21 pmSova написа:
Тръбите са пластмасови - сменени са на целия блок.
Тръбите скрити ли са, или се виждат? Ако са скрити, започваш внимателно да ги откриваш, като започнеш от водомера. Отклонението за съседа вероятно е някъде наблизо. До сега да беше го направил, вместо да питаш тук....
Хм, ще питам, защото това е мое право.
Ако искате повече не ми отговаряйте.

Тема "Може ли" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: