Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
tundrata93 - специалист
При измерени 3.5бара налягане на водата вкъщи сега съм с 1/2 и съм на 1етаж от 3 етажна кооперация удачно ли е да мина на 3/4.
kozl - майстор
Много по-добре е да смениш тръбите с полипропиленови.
Имат по-малко съпротивление, респекнивно загуби в напор и не трупат налепи.
Диаметърът е в зависимост от дебита. За нормални домакински, битови нужди комбинация от Ф25 и Ф20 е достатъчна. Ако щранговете са различни за баня и кухня Ф20 е достатъчно.
Това за диаметрите важи за след отклонението от вертикалния щранг.
LazarGanev - "Велик майстор"
При налягане 3,5 бара няма никаква нужда от ф25 за едно жилище, дори напротив - по-зле е по отношение на топлата вода, тъй-като по-бавно се източват тръбите (повече вода се изхвърля) докато пристигне топлата вода от източника до батерията. Особено пък като се има предвид, че бойлерът и батериите са с меки връзки, чийто отвор няма дори и 1/4" :cool:
iliya_i - майстор
Ако докато се къпеш и се пусне казанчето на тоалетната или друга чешма, на душа усещаш значителна разлика в температурата, има смисъл да си с по-голям диаметър до разклонението бойлер/казанче.
Ако е поносимо, няма смисъл от по-голям диаметър.
zz_stefanov - майстор
Точно диаметърът на меките връзки обезсмисля тези разчети. Ако като пуснеш казанчето ти играе много топлата вода на душа, пробвай да намалиш дебита на крана на казанчето. Не е задължително обаче да се подобри положението.
При мен дори пералнята ми се отразява на душа, а тя не е с голям дебит. Налягането на 7 етаж не съм го мерил, но не е високо. След водомера всичко ми е на ф20, може да е грешка но.... :)
tundrata93 - специалист
съб фев 25, 2023 6:04 amkozl написа:
Много по-добре е да смениш тръбите с полипропиленови.
Имат по-малко съпротивление, респекнивно загуби в напор и не трупат налепи.
Диаметърът е в зависимост от дебита. За нормални домакински, битови нужди комбинация от Ф25 и Ф20 е достатъчна. Ако щранговете са различни за баня и кухня Ф20 е достатъчно.
Това за диаметрите важи за след отклонението от вертикалния щранг.
Благодаря ви за детайлния ви отговор.

Тема "Вик" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: