Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
LazarGanev - "Велик майстор"
пон мар 06, 2023 3:41 pmgogyto написа:
А, дали има начин да контролирам налягането, тъй като имам част от водопроводната мрежа която е изградена във вилата и не вярвам да издържи на по-голямо налягане от 2 атм. примерно?
Значи проблемът с избора идва от това, че ти предполагаш, че водопроводът във вилата може да не издържи повече от 2 бара? Ами пробвай го. От какви тръби е, че смяташ, че няма да издържи? По въпросите, които задаваш, не мисля че имаш богат опит за подобни предположения, а пък е много важно дали ще издържи 2 или 3 бара налягане, защото от това зависи избора на пресостат. Електронният е за предпочитане, но особеното при него е, че се регулира само стартовото наляганена помпата (т.е. ниското налягане в системата), а максималното налягане се определя от възможностите на помпата, тъй като тя изключва при липса на дебит. Ако вземеш помпа с 20м напор, тя ще ти дава максимум 2 бара, но ти помпа вече имаш, а тя дава някъде към 3 бара. това дали ще е фатално за системата ти? не вярвам. Аз бих пробвал и ако има проблеми - би я изградил наново. Другият вариант е да вземеш подходящ механичен пресостат - там можеш да регулираш и налягането на изключване на помпата, но все пак трябва да проучиш пазара, защото има пресостати за различни диапазони
gogyto - специалист
Честно казано имам три, четири вида помпи включително и бибо, останаха ми по проект от другата вила :lol: , та за това се чудя как да ги оползотворя. Частично водопровода е изграден от тръби за парно, но това е само по посока бойлера на дърва, предполагам че няма да има проблем, ама знам ли и аз :) Ако пък е фатал, ще го преправя и него, какво толкова :)))
LazarGanev - "Велик майстор"
Бибото го забрави, то не е за хидрофор. В цяла Европа тръбите за парно се ползват за водопровод с пресфитинги, ние също изграждаме водопровод с тръби на Рехау и даваме 10г. писмена гаранция, но предполагам, че при тебе нито тръбите, нито фитингите са като хората, та затова се притесняваш. Парното работи на 3 бара , колкото предполагам дават и твоите помпи и затова може да пробваш, а ако се притесняваш - сменяй и толкоз, 10м тръба е 20 лева. И тогава си ползваш стандартен електронен пресостат и не се занимаваш с глупости
gogyto - специалист
Значи ще остана на вариант с помпата която показах в началото на темата, дайте съвет за читав електронен пресостат, избрах няколко от онлайн машини...ама все пак..
gogyto - специалист
Дайте идея за връзка от хидрофорната помпа към къщата, разстоянието не е много голямо към 3-4м. Не предпочитам тръби, ами нещо от сорта на гофре, дали ще има проблем с него?
iliya_i - майстор
Външните водопроводи обикновено се правят с полиетиленови тръби. До 10 бара налягане. Гъвкави са до някаква степен. Навити са на кангал.
gogyto - специалист
пон май 08, 2023 6:14 pmiliya_i написа:
Външните водопроводи обикновено се правят с полиетиленови тръби. До 10 бара налягане. Гъвкави са до някаква степен. Навити са на кангал.
Да, такава ще ползвам за смукателя, за след помпата търся някакво по-гъвкаво решение :)))
MamaMy - майстор
Има неръждаеми гофрета удобни за тази цел. В магазините където продават на метър обикновено предлагат и монтаж на фитингите.
gogyto - специалист
ПЕ тръби ще е изцяло, няма мърдане.

Тема "Водоснабдяване на вила от извор с ниско налягане" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: