Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
bojanski - напреднал
Здравейте, живея в район на София, в който налягането на водата е непостоянно. След въстановяване на нормалното налягане, в системата има огромни количества въздух и се налага понякога по 10 мин и повече да го гоня като пускам всички кранове по системата. Има ли справяне с този проблем?Ако има справяне как да стане това, поставяне на някакъв клапан в началото на системата, нещо друго? Моля за съвети и мнения.

Благодаря Ви предварително. :-D
kozl - майстор
вт мар 14, 2023 12:41 pmbojanski написа:
Здравейте, живея в район на София, в който налягането на водата е непостоянно. След въстановяване на нормалното налягане, в системата има огромни количества въздух и се налага понякога по 10 мин и повече да го гоня като пускам всички кранове по системата. Има ли справяне с този проблем?Ако има справяне как да стане това, поставяне на някакъв клапан в началото на системата, нещо друго? Моля за съвети и мнения.

Благодаря Ви предварително. :-D
Заглавието ти е подвеждащо, защото проблема не е в налягането.

След като ни показа снимка на част от къщата в една друга тема, предполагам става въпрос за къща в София.
И аз да питам нещо, тази къща дали не е в най-високата точка на квартала та толкова много въздух да излазя :?

Ако тъй ще трябва да се пазариш със "Софийската вода" да монтират въздушник на водопровода (примерно подобен) преди твоя водомер, оти ако е след, ке плащаш и за въздух, не само за вода :lol:


Изображение
bojanski - напреднал
вт мар 14, 2023 3:00 pmkozl написа:
вт мар 14, 2023 12:41 pmbojanski написа:
Здравейте, живея в район на София, в който налягането на водата е непостоянно. След въстановяване на нормалното налягане, в системата има огромни количества въздух и се налага понякога по 10 мин и повече да го гоня като пускам всички кранове по системата. Има ли справяне с този проблем?Ако има справяне как да стане това, поставяне на някакъв клапан в началото на системата, нещо друго? Моля за съвети и мнения.

Благодаря Ви предварително. :-D
Заглавието ти е подвеждащо, защото проблема не е в налягането.

След като ни показа снимка на част от къщата в една друга тема, предполагам става въпрос за къща в София.
И аз да питам нещо, тази къща дали не е в най-високата точка на квартала та толкова много въздух да излазя :?

Ако тъй ще трябва да се пазариш със "Софийската вода" да монтират въздушник на водопровода (примерно подобен) преди твоя водомер, оти ако е след, ке плащаш и за въздух, не само за вода :lol:


Изображение
Здрасти, да малко е подвеждащо на втори прочит :-D Но реално ми трябва и нещо което държи налягането в системата, защото комшиите като пуснат да поливат и ела да видиш какво става. Да, къщата е в София, просто сме няколко къщи захранени през един водопровод, който не знам на колко години е ( повече от 25г. със сигурност) и аз му се водя мисля последната точка, през която минава и като някой пусне вода всичко при мен се намалява... Боря се в Софийска Вода да ме вържат самостоятелно към централния водопровод, ама е страшна мъка, от миналата година се опитвам да го направя...
kozl - майстор
Ще ти трябва хидрофор. Според реалните условия как спаданалягането и откъде влиза въздух във водопровода и дали водопровода остава празен за известно време, може да се наложи и добавяне на резервоар преди хидрофора.
bojanski - напреднал
вт мар 14, 2023 4:15 pmkozl написа:
Ще ти трябва хидрофор. Според реалните условия как спаданалягането и откъде влиза въздух във водопровода и дали водопровода остава празен за известно време, може да се наложи и добавяне на резервоар преди хидрофора.
Реално каквото се наложи, ще бъде направено. Аз реално искам да се включа към главната водопроводна мрежа, за дълготрайно решение на проблема, но и с хидрофор и водосъдържател е вариант. Как трябва да бъдат свързани - водопровода към водосъдържателя, какъв поплавък се слага за да спре автоматично пълненето, трябва ли хидрофора да е с преостат, който да го включва само при отворен кран и намалено налягане и как трябва да бъде свързан водосъдържателя към тръбите в къщата ?
шоп - майстор
вт мар 14, 2023 4:28 pmbojanski написа:
Как трябва да бъдат свързани - водопровода към водосъдържателя, какъв поплавък се слага за да спре автоматично пълненето, трябва ли хидрофора да е с преостат, който да го включва само при отворен кран и намалено налягане и как трябва да бъде свързан водосъдържателя към тръбите в къщата ?
Ами ти сам си задаваш въпросите и сам си отговаряш правилно. Добре си се ориентирал.
Поплавъка може и от тоалетно казанче да е.
Трябва пресостат иначе имаш само помпа, а не хидрофор.
Нагнетателното отвестие на хидрофора към къщата, а смукателното към бидонЯ :-)
bojanski - напреднал
вт мар 14, 2023 4:55 pmшоп написа:
вт мар 14, 2023 4:28 pmbojanski написа:
Как трябва да бъдат свързани - водопровода към водосъдържателя, какъв поплавък се слага за да спре автоматично пълненето, трябва ли хидрофора да е с преостат, който да го включва само при отворен кран и намалено налягане и как трябва да бъде свързан водосъдържателя към тръбите в къщата ?
Ами ти сам си задаваш въпросите и сам си отговаряш правилно. Добре си се ориентирал.
Поплавъка може и от тоалетно казанче да е.
Трябва пресостат иначе имаш само помпа, а не хидрофор.
Нагнетателното отвестие на хидрофора към къщата, а смукателното към бидонЯ :-)
Ами изчел съм вече куп материали по повод повишаване на налягането в къщата :-D ... А как може да се изрегулира това, помпата да работи само под определено налягане във водопроводната система в къщата или не съществува този вариант?
шоп - майстор
вт мар 14, 2023 5:05 pmbojanski написа:
А как може да се изрегулира това, помпата да работи само под определено налягане във водопроводната система в къщата или не съществува този вариант?
Има и такъв вариант, но става сложно и скъпо. Датчик следи налягането във входящият водопровод и с байпасен клапан с ел задвижка пуска ВиК към бидона или директно към къщата.
bojanski - напреднал
вт мар 14, 2023 5:09 pmшоп написа:
вт мар 14, 2023 5:05 pmbojanski написа:
А как може да се изрегулира това, помпата да работи само под определено налягане във водопроводната система в къщата или не съществува този вариант?
Има и такъв вариант, но става сложно и скъпо. Датчик следи налягането във входящият водопровод и с байпасен клапан с ел задвижка пуска ВиК към бидона или директно към къщата.
А ако се вложи в такъв вариант - https://www.onlinemashini.bg/hidroforna ... -bar-/2105 ?

Тема "Задържане на налягането във ВиК инсталацията" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: