• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Здравейте


Мисля да си налепя плочките в банята сам. Но реденето на теракота на банята ще ми предизвиква главоболие. С фугите.

Банята е с размери около 1.90 на 2.20 м. С един сифон. Плочки 31/31 см. Наклон 3 процента, постоянен. Фуги – 2 мм.

Мястото на сифона ще е такова, че теракотът под входната врата да е хоризонтален на вратата. Вратата навсякъде ще е еднакво високо от теракота /при затворена врата/.

Четирите равнини на наклона ще водят водата до съответните водосливи (улами). И по уламите - в сифона. До тук ОК.
Прикачен файл:
naklon banq .jpg
naklon banq .jpg (104.33 KиБ) Видяна 929 пъти


При това положение всяка от получилите се четири улами ще е дълга по около 1.27 м. И ще с наклон 2.1 %

Ако започна с фуга (по уламата) 2 мм между първите плочки – тези които са до сифона, то на 4-5 плочка от сифона (на около 1.20 – 1.30 от сифона по уламата, фугата ще се стеснила. И ще остане фуга максимум около 1 мм… че може и по-малко. Което ще е дразнещо.

Какво казва теорията по въпроса? А майсторите на лепенето на теракота какво казват? Какво препоръчват?

Ще ми помогнете ли да се справя сам?
Мерси.
Последна промяна от fuga на ср мар 29, 2023 12:50 pm, променено общо 1 път.
yanko78 - специалист
Кви затваряния, кви 5 лева? Разчертай си пода, нагласи си сифона ъглите му да отговарят на подредбата/разкроя на плочите и го подпуквай. Ползвай система за нивелиране на плочки и не виждам как и къде ще се стесни фугата.
Фугата между "равнина А" и "равнина В" ще се стесни. Теоретично се стеснява при отдалечаване от сифона.
chapara - майстор
Практиката с над 1000 бани поне, не доказва теорията ти!
Бъркаш в условието! Имаш четири прави повърхности, под ъгъл.
Обиколката на всеки концентричен квадрат е днаква и при хориз.редене, и под ъгъл. Така че?

Освен това тая тема сме я дъвкали вече и никой не е спрял да реди подове. Вземи правоъгълни плочи за под, та да видиш шишкави ядове.
Клякай и ги започвай, както ти казаха :cool:
вт мар 28, 2023 11:57 amchapara написа:
Вземи правоъгълни плочи за под, та да видиш шишкави ядове.
Това предупреждение не мога да го разбера. ... Но ми се струва че не е случайно предупреждението.
Бихте ли ми пояснили какво имате пред вид?

Мерси.
miliad - майстор
вт мар 28, 2023 12:12 pmfuga написа:
вт мар 28, 2023 11:57 amchapara написа:
Вземи правоъгълни плочи за под, та да видиш шишкави ядове.
Това предупреждение не мога да го разбера. ... Но ми се струва че не е случайно предупреждението.
Бихте ли ми пояснили какво имате пред вид?

Мерси.
Че квадратни плочки се лепят по-лесно от правоъгълни.
И не е предупреждение.
вт мар 28, 2023 12:27 pmmiliad написа:

Че квадратни плочки се лепят по-лесно от правоъгълни.
И не е предупреждение.
Пак не разбирам: Щом квадратните плочки се лепят по-лесно от правоъгълните плочки, как квадратните плочки ще водят след себе си ядове?
Какво значи "шишкави ядове"? Някакъв жаргонен израз ли е?
chapara - майстор
Да не четеш без очила :-D
Правоъгълни=мега ядове! :lol:
Квадратни=шапка на тояга :-D
Даа, все жаргони са :lol:
Посъветваха те, клякай и започвай, не измисляй, как няма да стане :roll:
jekasus - майстор
И теория,и практика, почват да куцат у формули, когато стигаме до третото уравнение= реалность- плочките КАЙ, и да не говорим за испански- по малко псувни, но същия уй...
А за по точната теория - отклонение при наклон при тоя под е в микрони, нито плочките са идеални, нито кръстачки.
вт мар 28, 2023 10:26 pmjekasus написа:

А за по точната теория - отклонение при наклон при тоя под е в микрони......

Пък за да сме съвсем точни по теория - при споменатия размер на плочките 31/31 см и при споменатия 3 % наклон на плочките (2.1 % наклон на уламите) и 2 мм фуга на уламата при сифона - фугата в уламата в края на първата плочка става 1.85 мм. В края на втората плочка фугата се стеснява с още около 0.15 мм и става около 1.7 мм. В края на третата плочка фугата става 1.55 мм. В края на четвъртата плочка, теоретично фугата става 1.4 мм.
Общо взето - при така предпоставените плочки и наклони - всеки ред плочки, с отдалечаването от сифона, стеснява фугата в уламата с по около 0.15 мм.
Това е на теория.
вт мар 28, 2023 10:26 pmjekasus написа:

А за (ОЩЕ и ОЩЕ) по точната теория ..... нито плочките са идеални, нито кръстачки.
+1

Съгласен съм. Абсолютно.

....

Ами да кажем че темата приключи.
Благодаря на всички, отзовали се с препоръки и съвет! =D> :)
  • 1
  • 2

Тема "Стесняване на фуга между наклонените равнини на пода на банята" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: