Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
jdg - помощник
Здравейте:)
Имам питане към знаещите.
Мисля да монтирам помпа след водомера, защото на село ми е ниско налягането на ВиК мрежата.
Особено неприятна е слабата струя от душа.
Та, въпросът ми е, може ли да ползвам по-евтина помпа като IBO WZCH 250 https://www.onlinemashini.bg/monofazna- ... wzch/73883 или да се огледам за бустерна помпа?
brum - майстор
Къпането е грубо 8-10 литра в минута. При този дебит тази помпа дава 3 бара напор. Ако инсталацията на къщата не е с някакви километрични или тесни/запушени тръби, то 3 бара ще са достатъчни.
Mitashki_MM - специалист
Тази помпа поне на книга има съвсем прилични показатели дето спокойно следва да ти покрият нуждите - как се държи на живо обаче следва да се изкаже някой, който я е ползвал.
burkov - специалист
Ползвам подобна помпа на друг производител. Проблем които откривам за сега е честото включване и изключване ако струята не е пусната на максимум. Тази година ще добавя по-голям буфер(балон) по пътя на инсталацията, за да компенсирам този проблем. Иначе да, решава перфектно проблема с ниското налягане.
Последна промяна от burkov на пет апр 21, 2023 11:23 am, променено общо 1 път.
jdg - помощник
Май ще се ориентирам към Вило или Грундфос - струват ми се по-надеждни(мисля да я монтирам в шахтата с водомера).
Само се чудя дали по-малката помпа ще ми свърши работа? :?
На малкия Грундфос https://product-selection.grundfos.com/ ... 2081638867 при 10л/мин му дават 0.7бара. Не знам дали разсъждавам правилно, но си мисля, че тези 0.7 бара се добавят към съществуващато налягане във ВиК мрежата. :?
Снощи мерих дебита от долния чучур на душ батерията и 10 литра се пълнят за 1мин.15сек. от крана на студената вода и 1мин. 46 сек. от крана за топлата вода. Нямам манометър, с който да измеря реалното налягане във водопровода и мерих само дебита.
А не са евтини помпи и не ми се иска да правя грешен избор.
Ако някой ползва по-бюджетен вариант, моля да сподели.
brum - майстор
Помпа за рециркулация няма да ти свърши работа. Пише си за какво е - за циркулация на БГВ, не за качване на налягане и дебит.

И да - 0.7 бара се добавят към съществуващото налягане. Ама кой ще я спира и пуска тая помпа? Защото предишната си има вграден малък буферен съд и може да поддържа налягане, а тази си няма и работи докато не я спреш.
ESPACE - майстор
чет апр 20, 2023 6:17 pmbrum написа:
Помпа за рециркулация няма да ти свърши работа. Пише си за какво е - за циркулация на БГВ, не за качване на налягане и дебит.
Не четете! Пише си че е точно за повишаване на налягането респективно и дебита. Вярно с 0,7 бара при 10л/мин но не е чак толкова малко. Никъде не пише че е циркулационна.
"UPA е компактна битова високоефективна проточна помпа за повишаване на налягането, предназначена за жилищни сгради. UPA повишава налягането на водата до необходимите нива при душове, чешми и други точки на потребление."
чет апр 20, 2023 6:17 pmbrum написа:
Ама кой ще я спира и пуска тая помпа? Защото предишната си има вграден малък буферен съд и може да поддържа налягане, а тази си няма и работи докато не я спреш.

Не четете! Има си вграден датчик за поток все едно хидрофор с електронен пресостат. Включва се като пуснеш водата.
"UPA 15-90 осигурява комфорта от постоянно налягане на водата с автоматичен старт и стоп. То се постига чрез вградения ключ за поток, гарантиращ оптимален старт/стоп на помпата в съответствие с потреблението. "
ESPACE - майстор
чет апр 20, 2023 3:50 pmjdg написа:
А не са евтини помпи и не ми се иска да правя грешен избор.
Аз мисля че въпросния Grundfos ще удовлетвори нуждите ти. И изобщо не е скъп за Grundfos помпа.

Тема "Ниско налягане във водопроводната мрежа." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: