Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
DIY2023 - помощник
Здравейте, преди известно време бях пуснал тема относно кухненски бойлер (над мивка) който когато нагрява (само тогава) капе от смесителя.

След доста експерименти, нов смесител, сменени връзки, клапан и т.н. в крайна сметка не се оправи, но разбрах къде е проблема...Оказва се тези смесители са направени за проточни бойлери само и начина по който работят водят до този проблем...Та..когато нагрява бойлера отвих меката връзка от топлата страна - налягане няма, но капе леко - водата от там не тече без да има клапа или друго заради "напрежението на повърхността (не се сещам за правилния термин)" който водата прави и не излиза от дупката при затворена система. Следваща стъпка - в дупката на смесителя за топла вода пробвах когато е затворен като капя вода и водата си капе от чучура - когато е проточен бойлер, предполагам че същия принцип на водата ("surface tension" на английски) не позволява да тече но като е на бойлер с казанче тези капки си минават без проблем.

Сега и въпросът - тъй като ме дразни, а и като почна нещо искам да го свърша, се чудя как да реша проблема. Ако има някаква джаджа която да създава достатъчно съпротивление (като клапа), че капките които падат да не продължават надолу, а като пусна водата и се увеличи налягането да си минава, предполагам, че ще се оправи.

ПП. Най-лесния вариант да го изхвърля с кеф този бойлер и да си взема проточен, за жалост не става, защото инсталацията ми е слаба за 5кв а по слабите няма да ми вършат работа. Търсих и друг вид смесител, но тези, които са с двата отвора отгоре (като за проточен бойлер) са все един тип и ще имат този проблем.

Ако някой знае нещо, което може да свърши работа да пише, моля! (Пробвах и редуциращ вентил преди да разбера, че не високо налягане го кара да капе, но естествено не стана нищо.)
kozl - майстор
Свиквай с капките :wink:
Тези бойлери трябва да са отворени към атмосферата от там където прокапва през смесителя им. За това и смесителите им са специално за такива бойлери.
Никакви клапани НЕ трябва да има след изходящата вода на този тип бойлер. Всякакво нещо, което ще повиши налягането по тръбата ще го повиши и в бойлера, а той не е предвиден за повишено налягане.

Ако смениш бойлера с такъв за високо налягане до 8 бара, прокапването ще се измести при предпазния клапан, а той вероятно няма да е над мивката и ще капе на друго неудачно място. Но пък има начини за "скриване на капките".
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Не съм имал такъв бойлер. Очевидно е че при загряване водата се разширява и си изтича, прелива през топлата тръба. Тъй като това става бавно и става капка по капка. Определено ще е дразнещо да ти капе така. Най-лесно - гъбичка под чучура - пак ще капе, но вероятно няма да се чува поне.
Как пък производителя не се е сетил за някакво решение - не му пука вероятно.
Аз бих пробвал на върха на топлата тръба да се сложи тръбичка огъната като горната част на бастун.
Трябва да влиза плътно и закривеното да сочи надолу може би 1см под върха на настоящата тръба. Може и 0,5см да свършат работа, трябва да се пробва.
Не знам как се казва принципа, но се използва в пералните за вземане на омекотителя.
dragozow - майстор
При направа на нова баня съм го виждал скрито в стената и заустено в сифона, не виждаш и чуваш, че капе.
iliya_i - майстор
чет апр 20, 2023 10:31 amabcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
Как пък производителя не се е сетил за някакво решение - не му пука вероятно.
Производителите обикновено предлагат 3 модела малки бойлерчета:
- отворени (като този)
- под налягане за монтаж с изводите надолу (над мивка)
- под налягане с изводи нагоре (под мивка)
Всеки сам си избира както му е по-удобно. Има си клиенти и за трите вида. Всеки си има плюсове и минуси.
Но за това, че някой е избрал неподходящ за него модел производителя не е виновен.
Имал е избор. Да е мислил.
DIY2023 - помощник
чет апр 20, 2023 10:38 pmiliya_i написа:
чет апр 20, 2023 10:31 amabcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
Как пък производителя не се е сетил за някакво решение - не му пука вероятно.
Производителите обикновено предлагат 3 модела малки бойлерчета:
- отворени (като този)
- под налягане за монтаж с изводите надолу (над мивка)
- под налягане с изводи нагоре (под мивка)
Всеки сам си избира както му е по-удобно. Има си клиенти и за трите вида. Всеки си има плюсове и минуси.
Но за това, че някой е избрал неподходящ за него модел производителя не е виновен.
Имал е избор. Да е мислил.
Има човек и избор дали да напише нещо полезно и по темата или безсмислени постове на всяка тема, за да си знаят другите колко е напред и колко разбира нещата без с нищо да помогне или допренсе.

Когато някой отива да си купи нещо като бойлер аз не съм видял магазин до сега да има свързани всеки вид и да се видят как работят, капят ли, шумят ли и т.н. - за това ги има и тези форуми.
Не сме всички майстори и разбирачи, за това и питаме, тези които знаят и искат да помогнат. Другите може да подминат, няма да им се разсърдим, а и вече си знаем, че са много напред с всичко.
iliya_i - майстор
чет апр 20, 2023 10:50 pmDIY2023 написа:
чет апр 20, 2023 10:38 pmiliya_i написа:
чет апр 20, 2023 10:31 amabcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
Как пък производителя не се е сетил за някакво решение - не му пука вероятно.
Производителите обикновено предлагат 3 модела малки бойлерчета:
- отворени (като този)
- под налягане за монтаж с изводите надолу (над мивка)
- под налягане с изводи нагоре (под мивка)
Всеки сам си избира както му е по-удобно. Има си клиенти и за трите вида. Всеки си има плюсове и минуси.
Но за това, че някой е избрал неподходящ за него модел производителя не е виновен.
Имал е избор. Да е мислил.
Има човек и избор дали да напише нещо полезно и по темата или безсмислени постове на всяка тема, за да си знаят другите колко е напред и колко разбира нещата без с нищо да помогне или допренсе.

Когато някой отива да си купи нещо като бойлер аз не съм видял магазин до сега да има свързани всеки вид и да се видят как работят, капят ли, шумят ли и т.н. - за това ги има и тези форуми.
Не сме всички майстори и разбирачи, за това и питаме, тези които знаят и искат да помогнат. Другите може да подминат, няма да им се разсърдим, а и вече си знаем, че са много напред с всичко.
Ами написах го, за разбирачи като теб. Дето от после им идва да питат.
Но проблема е, че модела се залага още с правенето на водопроводната инсталация.
За да се смени, трябва къртене и ново преправяне на водопровода.

Пък ти си прави изводите.

ПП: в предната тема ти писах, да сложиш гъбата в мивката, където капе чучура.
Ама това май е прекалено сложно упражнение за теб. Явно освен да си чешеш пръстите на клавиатурата, друго няма да направиш. Нито пък да осмислиш нещо.

Повече няма да пиша и да ти цапам темите, защото полза от тях няма никаква, особено за теб.
sstefanov - майстор
ср апр 19, 2023 11:05 pmDIY2023 написа:
Сега и въпросът - тъй като ме дразни, а и като почна нещо искам да го свърша, се чудя как да реша проблема. Ако има някаква джаджа която да създава достатъчно съпротивление (като клапа), че капките които падат да не продължават надолу, а като пусна водата и се увеличи налягането да си минава, предполагам, че ще се оправи.
Ако тази "дждджа" създава съпротивление, налягането в бойлера ще се повишава докато не преодолее това съпротивление или докато не гръмне. Тоест или ще се повреди, или пак ще капе. Ти си избери кой от двата варианта искаш.

iliya_i ти го е обяснил много добре и подробно. Ако не си го разбрал, пак прочети внимателно какво ти е написал и му благодари, вместо да му се сърдиш.

Тема "Клапа която да пропуска само като се повиши леко налягането?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: