Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
arxd129 - специалист
пет май 05, 2023 10:12 amfbr написа:
Не са прокапвали , защото са три клапана в едно тяло. Един клапан, възвратен, предпазващ източването на бойлера при спиране на водата от мрежата, втори клапан, предпазен, който пази бойлера от повишено налягане, и трети диференциален клапан, който е вграден във възвратния, и който се отваря по време на загряването и връща вода в мрежата на студената вода, като изравнява наляганията в линиите на студената и горещата вода.
Ето тук


https://fimi2004.com/index.php?route=pr ... ct_id=1131


не пише точно това, което казвате Вие; не пише нищо за диференциален клапан.

Но аз мисля, че сте прав в постинга Ви. Сайтовете не знаят какво точно продават и как работи въпросния клапан.
Вероятно защото сте прав, затова клапаните на бойлерите на прокапват - в смисъл изравняват налягането на водата преди и след клапана. /ако съм Ви разбрал правилно, де/

пет май 05, 2023 10:12 amfbr написа:
Когато го монтираш по начина по който смяташ, първата и третата от изброените функции на този комбиниран клапан се елиминират.
И това разбрах.
Т.е. директният монтаж на комбинацията "нипел+модерен клапан+капа" ще върши работа, която е вършил повредения 3-40 годишен досегашен предпазен клапан. Като 2 от трите възможностите на модерния клапан няма да се ползват.

Т.е. триединството (нипел + модерен клапан + капа) = предпазен клапан по налягане (който предпазен клапан по налягане е бил произвеждан преди 3-40 години). Нали?

Това е изводът, май? :?
fbr - майстор
пет май 05, 2023 11:00 amarxd129 написа:

Ето тук


https://fimi2004.com/index.php?route=pr ... ct_id=1131


не пише точно това, което казвате Вие; не пише нищо за диференциален клапан.

Как да не пише. Ето какво пише там:
1. Предпазният клапан представлява комбиниран вентил /предпазен възвратно-изпускателен клапан, т.е. 2 в 1/:

Предпазен клапан за свръх налягане;

Възвратен клапан;

Диференциален клапан, който като превиши налягане близко, но по-малко от предпазното, пропуска в обратна посока и ползва обема на общия водопровод за студена вода като разширителен съд_"

Само дето са написали, че функциите са две, а са изредили три.
пет май 05, 2023 11:00 amarxd129 написа:

Т.е. триединството (нипел + модерен клапан + капа) = предпазен клапан по налягане (който предпазен клапан по налягане е бил произвеждан преди 3-40 години). Нали?

Това е изводът, май? :?
Да
kozl - майстор
пет май 05, 2023 8:28 amarxd129 написа:
пет май 05, 2023 7:31 amkozl написа:

Всеки опитен водопроводчик ще реши "сложната задача" по преработката на водопровода до бойлера.
Преработката ... е ясна. Ако няма друг начин - ще я изпълни някой майстор.

Ама двама съфорумници предложиха и техни си (доста по лесни за изпълнение) варианти.
Единият вариант - с клапан за налягане (от парна инсталация предполагам) за 8 атмосфери, монтиран директно на мястото на моя повреден клапан за налягане. Този вариант не е ли добър? Има ли някакви недостатъци, които трябва и следва да имам предвид? Моля, сподели мнението си за този вариант.
Може би най-лесния вариант за замяна на предпазния клапан. Е ще трябва и нипел освен този клапан:


Изображение

за да се завинти към тройника. Това, че ще прокапва от него предполагам не те притеснява :? Обаче може и да не прокапва, защото на практика при теб ОК (обратната клапа) 100% е заседнала и все едно я няма. Станала като закривена тръба по която движение може да съществува и в двете посоки. Та като загрее и се разшири обема на водата в бойлера има възможност да се върне към водопровода за студена вода.
Недостатък като спре водата от градския водопровод е възможно да се източи бойлера и да остане без вода. Нагревателят ще получи възможност да работи на сухо и вероятно ще се повреди. Междувременно може да се създаде условие за парогенератор и тогава да сработи предпазния клапан :roll:
Т.е. подмяната само на предпазния клапан не е достатъчна за предпазване на бойлера, но за това пък лесно изпълнима.
Ако ползваш клапана от горната снимка, то синята врътка е за промиване на клапана и ако го монтираш и връткаш най-вероятно е да си докараш неочаквана баня :-D
Посоката трябва да се спазва стрелката да сочи пътя от тройника към широката част на предпазния вентил. Т.е. шестостена с вътрешната резба с нипел завит към тройника. Никакви тапи на изхода на предпазния вентил - от там ще капе или ще излиза в повече в случай на превишено налягане в бойлера.
пет май 05, 2023 8:28 amarxd129 написа:
Другият вариант - с комбиниран (модерен) възвратно предпазен клапан, монтиран директно на мястото на моя повреден клапан за налягане.
На този вариант какво му е? Има ли някакви недостатъци, които трябва и следва да имам предвид? Моля, сподели мнението си за този вариант. Може би единственото нещо, което трябва да съобразя е посоката на монтиране на модерния клапан към тройника (дали "женското" да е в посока към тройника, като се ползва нипел 1/2 цола? Или "мъжката" резба да е завинтена директно в тройника?) А резбата на модерния предпазния клапан в срещуположната на тройника посока трябвали да се заТапи/заКапи?
Този вариант с такъв клапан


Изображение


обаче не го предложих аз, а Лазар. Монтажа същия като при предния вариант, но стрелката на комбинирания клапан трябва да сочи към тройника. От другата страна с мъжката резба поне аз бих завинтил капа, за да не разчитам само на ОК вградена в комбинирания клапан да не текне през нея. Недостатъците ще са същите като за предния вариант - възможно източване на бойлера при спиране на водата от градския водопровод и работа на сухо на нагревателя.
пет май 05, 2023 8:28 amarxd129 написа:

... ... Много въпроси станаха.... Много.

Приемам всякакви съвети от всички. :)

И съм много благодарен за помощта ви. =D>
Моя съвет си остава да се монтира модерен комбиниран клапан за бойлер "3в1", още известен като диференциален клапан за бойлер, в тръбата за студена вода влизаща в бойлера и сетне с подходящи фасонни части да се свърже със съществуващия водопровод. Е може да се наложи и нов холендър - зависи от разстоянията до бойлера :?
Стрелката в този случай да сочи пътя на водата за влизане в бойлера.
А ето и разликата в "модерните" клапани 2в1 и 3в1:


Изображение
arxd129 - специалист
пет май 05, 2023 3:08 pmkozl написа:

Моя съвет си остава да се монтира модерен комбиниран клапан за бойлер "3в1", .... може да се наложи и нов холендър - зависи от разстоянията до бойлера :?



Това - за холендъра - не разбрах какво ми казваш. Ама ако казваш нещо за сегашния холендър .... много шибана работа е да се напаснат сегашните двете части на холендъра една към друга; това са холендри стари. Не са на "конус" съединяващите се им се части... к'во да ти разправям. За мен демонтажа (т.е. монтажа) на холендъра е изключително тегава дейност. Ама както и да е.

Требе си цялостна преработка на свързването. Цялостен демонтаж на тръболяците и цялостен нов монтаж. Най-малкото, щото ако само се сложи модерен клапан непосредствено между сегашния холендър и бойлера - няма да може да се ползва бойлера като резервоар за вода при аварийно спиране на водата в квартала. .... Рано или късно - ще се прави демонтаж и монтаж. Ще се прави.

В тази връзка да попитам - абсолютното ново свързването на водопровода към бойлера как е по добре да стане? С гъвкави връзки? Или пак да се направят твърди връзки (с PPRтръби) с нови холендри?
Меките връзки достатъчно надеждни ли са, за да издържат евентуално екстрено свръхналягане при прегряване на бойлера? Същия въпрос, зададен по друг начин: При свръхналягане - първо гъвкавите връзки ли ще гръмнат? Или модерния предпазен (3 в 1) клапан по налягане?
Никак не ми е ясно това.


пет май 05, 2023 3:08 pmkozl написа:

А ето и разликата в "модерните" клапани 2в1 и 3в1:


Изображение
Чрез тези чертежи окончателно се уверих, че нищо не разбирам от ВиК.
В лявата част на чертежа има някаква схема на кран 3 в 1. Така и не можах да вдена, коя от всичките пружини осигурява връщането на разширената водата обратно в мрежата. И по какъв механизъм и с каква технология става това.

В дясната част на чертежа (снимката) има клапан, за който казваш, че е (2 в 1). И че няма диференциален клапан.
А пък колегата fbr някъде по-горе по темата каза, че е (3 в 1). И че има и диференциална система в него.
В тази част на чертежа има и някакви цифрови означения... нищо не разбрах, де. :sad: Абсолютно нищо не вдянах.

Как се осигурява, по какъв инженерен начин се осигурява, връщането на вода обратно в мрежата? Към кои пружинки, лостчета и т.н. да насоча вниманието си - белким вдяна как се връща разширената вода в мрежата?

Благодаря!
fbr - майстор
С червено е очертан възвратния клапан, който се отваря при по-високо налягане отдолу, към по-ниско налягане в бойлера. Със синьо е очертан диференциалния клапан, който се отваря при по-високо налягане отгоре (в бойлера), спрямо налягането отдолу (във водопроводната мрежа). Затова се нарича диференциален, щото абсолютната му стойност зависи от налягането на водопровода, плюс налягането на настройката на клапана. Когато се надвиши това диференциално налягане, той се отваря и връща разширената вода, обратно в линията на студената. Със зелено е очертан защитния клапан който е настроен твърдо на налягане на бойлера спрямо атмосферното, в случая 8 бара и като надвиши налягането в бойлера тази настройка, освобождава налягането в околното пространство през чучура надолу. Затова се случва при водопроводни мрежи с високо налягане, водопроводното налягане плюс настройката на диференциалния клапан да надвишават 8-те бара на защитния клапан, и той започва да капе, защото не се достига до отваряне на диференциалния клапан. Друг ефект се получава, което най-вероятно може да се случи и при теб, ако оставиш оригинално сложения възвратен клапан, или пък има монтиран възвратен клапан на водомера. Тогава просто няма накъде да се върне разширената вода, и пак се стига до достигане на настройката на предпазния клапан и той започне да капе. Голямата вертикална пружина е на възвратния клапан, малката пружина, която е вътре във вертикалната, е на диференциалния клапан, а хоризонталната е на предпазния клапан.

Прикачен файл

Клапани за бойлер.jpg
Клапани за бойлер.jpg (104.49 KиБ) Видяна 1033 пъти
arxd129 - специалист
пон май 08, 2023 1:12 pmfbr написа:
Голямата вертикална пружина е на възвратния клапан, малката пружина, която е вътре във вертикалната, е на диференциалния клапан, а хоризонталната е на предпазния клапан.
Благодаря! =D>

Разбрах. Всичко разбрах. :)

Да питам ли още нещо по чертежа:

Има на клапана и едно наклонено жълтаво ... лостче ли е, що ли е?
То за какво служи?



Прикачен файл:
zhaltavo-lost4e.jpg
zhaltavo-lost4e.jpg (110.3 KиБ) Видяна 956 пъти





Или е грешка в чертежа/снимката?



Да помоля още нещо да изясните: При положение, че възвратно-предпазния диференциален клапан "избие" - чувал съм че при изключително високо налягане в бойлера ЗАЩИТНИЯ клапан направо се изстрелва от мястото си - за да изтече водата от бойлера и да остане нагревателят на бойлера на сухо и да "изгори", има ли система във възвратно предпазния клапан, която да направи така, че вода от водопровода да спре да постъпва през самия възвратно-предпазен клапан? Ползата от такава - спираща водата система - е ясна; да не се наводни жилището, ако ЗАЩИТНИЯ клапан "гръмне".

Още нещо моля да изясним: Оказа се, че има възвратно-предпазни клапани два модела - СЪС и БЕЗ диференциален клапан.
Как в магазина да разбера какъв клапан ще ми предложат (разбирай - пробутат)? Как в магазина да различа двата клапана визуално?


Да подновя и молбата ми от по-предишен мой постинг за разяснение относно здравината на гъвкавите връзки. И за това, дали гъвкавите връзки са за предпочитане за ползване вместо твърда холендрова връзка (с PPR тръби между водопровода и бойлера)?

Още веднъж изказвам благодарност за разясненията относно устройството на диференциалния възвратно предпазен калапан. Чест и почитания!
kozl - майстор
Всичко си разбрал м- ама н екой друг път :-D
Това не е лост, а шайба с отвори. Тази шайба държи оста на обратната/ните клапи.
Може да има двойна защита предпазния клапан и да му изхфърчи тапата, но защита от наводнение не е предвидена, за това за по-сигурно мое да се започнеш уроци по плуване :-D
От моите наблюдения с по-голяма вероятност в магазините не знаят какви комбинирани клапани продават. Достатъчно им е да знаят, че са за бойлер.
Относно здравината на гъвкавите връзки - и тя е гъвкава. Некои са по-здрави, други правят неприятни изненади. Аз до сега не съм се обучил да ги разпознавам.
fbr - майстор
Това жълтото на чертежа се вижда като лостче, но в действителност е една шайба разпробита по периферията, през които отвори водата се движи към вътрешността на бойлера, а в централния отвор е стеблото на диференциалния клапан. На тази шайба се застопорява и пружината на възвратния клапан. А е жълто, щото е от неръждаем метал, и е наклонен, щото е тънка и влиза между зъбите на резбата, а тя е наклонена. Като погледнеш буталото на възвратния клапан ще видиш и по средата му буталото на диференциалния клапан. Некои китайци са се изхитрилии не слагат бутало за диференциален клапан, а са оставили две мънички дупчици във възвратния клапан, като идеята е че при разширяване при нагряване, разширяването на водата е с ниска скорост, и дупчиците са достатъчни да не се вдига налягането в бойлера. С радост ги купуват на места с високи налягания в мрежата. щото не се вдига вдига допълнително налягането в бойлера при загряване. А за да изтече бойлера напълно при спряла от мрежата вода през тези дупчици, трябва да няма вода много продължителен период от време и да е отворен крана на топлата вода.
Клапана няма опция да избива напълно, нещото което е предвидено да избива е елипсовидния фланец на бойлера и е т.нар. 5-тата защита.
arxd129 - специалист
ср май 10, 2023 4:10 pmkozl написа:
Това не е лост, а шайба с отвори. Тази шайба държи оста на обратната/ните клапи.
Разбрах.
ср май 10, 2023 4:10 pmkozl написа:

От моите наблюдения с по-голяма вероятност в магазините не знаят какви комбинирани клапани продават.
Бях в кварталния строителен магазин. С ВЕЛИКО име: СТРОИТЕЛЕН ХИПЕРПАРКЕТ

Имаше три вида клапани за бойлер.

Един без лостче. Имаше надпис THS (или нещо подобно)
Можах да го разгледам. Според мен има диференциален клапан.
Ама консултатът в магазина ме заговори. И ми каза, че този клапан е за налягане до 3 бара.
Зачетох се в упътването: Нищо не пишеше дали е диференциален. Нищо не пишеше за колко бара налягане е.
Цена 6-7 лв


Друг клапан имаше - с лостче за принудително изпускане на вода. MADE IN ITALIA.
Пишеше на самия корпус на клапана, че е за 8 бара.
Като се загледах по устройството му - аз, големия спец по клапаните - установих че няма диференциален клапан. По-скоро - няма!
Цена 6-7 лв

Трети клапан имаше
С лосче за ръчно изпускане на вода. Приличаше на италиянския. Но нямаше надписи ITALIA.
Нямаше надпис за баровете.
Според мен имаше диференциален клапан. По-скоро имаше.
Цема 6-7 лв

Консултантът ми препоръча да взема крана с лостче за ръчно изпускане на вода - Италиянския клапан за 8 бара.

Нищо не купих: Не искам клапан с лостче за ръчно изпъскане на вода. Искам с диференциална клапа за връщане на разширената вода във водопровода.

Почти бях тръгнал да плащам към касата... ама консултантът като ми каза, че клапанът THS за 3 бара .... отказах се от покупката.

Шибана история, де.

В друг магазин ще ходя.
arxd129 - специалист
ср май 10, 2023 5:05 pmfbr написа:

Клапана няма опция да избива напълно, ....
Мммм.... не знам.
Ще покажа снимка на избил възвратно предпазен клапан.
Сега нямам възможност да покажа снимката. Имам избилия клапан, но не е при мен сега.

Тема "Специален кран за налягането в бойлера" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: