Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
arxd129 - специалист
чет май 04, 2023 7:03 pmLazarGanev написа:
Може да сложиш показания от Шпека, а можеш да сложиш и комбиниран, ....., ще го сложиш на тройника
Моля да ми простите за невежеството, ама това мнение като гъбаркане с мен ли да го приема?

Или наистина е сериозна възможност за лесен, бърз и надежден изход от сериозния ми проблем с повредения клапан на бойлера?

Наистина не знам как да приема този постинг. :shock:
LazarGanev - "Велик майстор"
Извинявам се за неправилното изказване - вместо "можеш да сложиш", да се чете "може да се сложи", т.е. аз говоря за една възможност, но не препоръчвам лично ти да го правиш, по-добре извикай някой да го направи. Да уточня, че ако избереш неподходящ ВПК, ще прокапва, затова по-добре този, препоръчан от Шпека
speka_rs - майстор
чет май 04, 2023 4:20 pmarxd129 написа:
Това - на снимката - има вход и изход ли? Водата влиза и ИЗЛИЗА ли? :shock: Преминава ли водата през предложения от Вас клапан?
В моя случай - трябва ми да има само вход на водата, май. ... ... .... Нещо... не разбирам. :? :?
Бихте ли пояснил идеята Ви?
Благодаря. :)
Това на снимката има само вход отдолу. Просто е дадена възможност, когато се вдигне налягането над 8 бар, не да си пръска където иска, а да се отведе тази вода със тръби, където иска стопанина, за това има 2 резби.
kozl - майстор
чет май 04, 2023 6:55 pmarxd129 написа:
чет май 04, 2023 5:28 pmkozl написа:
Па се почна........ #-o
:wink: :wink:
Ама и ти почваш... издалече. А не по съществото на въпроса ми, де.

чет май 04, 2023 5:28 pmkozl написа:

Може ли да я снимаш тази инсталация дето трябва да се преправя?
Тя - инсталацията - не е проблемът. Проблемът е да сложа нещо на мястото на клапана. Точно на него място; и да върши същата работа като оригиналния клапан.
чет май 04, 2023 5:28 pmkozl написа:
Така, че правилното решение е преработка на така наречената инсталация и монтаж на нов комбиниран клапан за бойлер.
Това решение го знам. Но се надявам да има и второ правилно решение - за него (второто правилно решение) питам. :? :?
Нещо ти не възприемам обясненията, та за това предпочитам снимките да обясняват.
Всеки опитен водопроводчик ще реши "сложната задача" по преработката на водопровода до бойлера.
Ми нема такива части 1 към 1 по магазините от доста годинки насам. Мое некъде некой да е скътал нещо от време оно, пусни обяви, но дали ще са изправни :? А с бойлера да се експериментира не бива.
Никой не ще да произвежда такива топузи от снимката ти, като на пазара се е наложил компактния размер и оптимизираната употреба на материал за изработка.
Комбинирания клапан замества двата топуза от снимките ти и е с по-малък размер от тях. Така че комбиниран клапан монтиран директно на входящата тръба на бойлера ще трябва с нещо да се удължи до връзката от демонтираните клапани. Може да стане с мека връзка или с месингови фитинги или полипропиленови тръби и фитинги или ......
За това посъветвах да качиш още снимки и да преценяваме по тях, а не по твоите мъгляви обяснения.
То ако не беше показал снимки на предпазен клапан от преди петдесетина години и на ОК едва ли щях да схвана нещо от писанията ти [-(
arxd129 - специалист
чет май 04, 2023 5:28 pmkozl написа:
Може ли да я снимаш тази инсталация дето трябва да се преправя?

Ето:

Прикачен файл:
61.jpg

Тази "направия" на снимката е отпреди 40 години. Когато, предполагам не е имало гъвкави връзки и модерни възвратно предпазни клапани. Знам ли??

Моя мнение (без да твърдя че е вярно): Това ПРИНЦИПНО свързване на бойлера отговаря и на сегашните изисквания за безопасна експлоатация. Май?

чет май 04, 2023 5:28 pmkozl написа:

Тази снимка де си показал за ОК (обратен/невъзвратен клапан) наподобява едни предишни български, гравитачни ОК. Ако при теб е така
arxd129 написа:
след тричетирсе години верна служба
тая клапа отдавна вече не това, което е :wink:
Може и да е така, както казваш. Не искам да споря (а и нямам достатъчно потенциал за да споря с теб).
Само нека спомена, че при спиране на водата поради обществени аварии в местното ВиК, водата в бойлера си е оставала там - вътре. Бойлерът не се изпразва, когато водата в квартала спира. (Въпрос: А това дали е признак, че обратният клапан все още си изпълнява предназначението?) :? :?
arxd129 - специалист
пет май 05, 2023 7:12 amspeka_rs написа:

Това на снимката има само вход отдолу. Просто е дадена възможност, когато се вдигне налягането над 8 бар, не да си пръска където иска, а да се отведе тази вода със тръби, където иска стопанина, за това има 2 резби.
Разбрах Ви напълно.

Благодаря! :)
arxd129 - специалист
пет май 05, 2023 7:31 amkozl написа:

Всеки опитен водопроводчик ще реши "сложната задача" по преработката на водопровода до бойлера.
Преработката ... е ясна. Ако няма друг начин - ще я изпълни някой майстор.

Ама двама съфорумници предложиха и техни си (доста по лесни за изпълнение) варианти.
Единият вариант - с клапан за налягане (от парна инсталация предполагам) за 8 атмосфери, монтиран директно на мястото на моя повреден клапан за налягане. Този вариант не е ли добър? Има ли някакви недостатъци, които трябва и следва да имам предвид? Моля, сподели мнението си за този вариант.

Другият вариант - с комбиниран (модерен) възвратно предпазен клапан, монтиран директно на мястото на моя повреден клапан за налягане.
На този вариант какво му е? Има ли някакви недостатъци, които трябва и следва да имам предвид? Моля, сподели мнението си за този вариант. Може би единственото нещо, което трябва да съобразя е посоката на монтиране на модерния клапан към тройника (дали "женското" да е в посока към тройника, като се ползва нипел 1/2 цола? Или "мъжката" резба да е завинтена директно в тройника?) А резбата на модерния предпазния клапан в срещуположната на тройника посока трябвали да се заТапи/заКапи?

... ... Много въпроси станаха.... Много.

Приемам всякакви съвети от всички. :)

И съм много благодарен за помощта ви. =D>
fbr - майстор
пет май 05, 2023 8:28 amarxd129 написа:
.
Единият вариант - с клапан за налягане (от парна инсталация предполагам) за 8 атмосфери, монтиран директно на мястото на моя повреден клапан за налягане. Този вариант не е ли добър? Има ли някакви недостатъци, които трябва и следва да имам предвид? Моля, сподели мнението си за този вариант.Не е добър щото трябва да изградиш и отвеждащ водопровод на разширената по време на загряването вода

Другият вариант - с комбиниран (модерен) възвратно предпазен клапан, монтиран директно на мястото на моя повреден клапан за налягане.
На този вариант какво му е? Има ли някакви недостатъци, които трябва и следва да имам предвид? Моля, сподели мнението си за този вариант. Може би единственото нещо, което трябва да съобразя е посоката на монтиране на модерния клапан към тройника (дали "женското" да е в посока към тройника, като се ползва нипел 1/2 цола?Точно така Или "мъжката" резба да е завинтена директно в тройника?)Не е така, т.к. предпазния клапан е след възвратния клапан по посока на стрелката. А резбата на модерния предпазния клапан в срещуположната на тройника посока трябвали да се заКапи?С капа. Но въпроса с отвеждането на разширената при загряване вода си остава, щото после ще питаш защо този клапан капе..

... ... Много въпроси станаха.... Много.Всички въпроси губят смисъл, ако се монтира както трябва комбинирания клапан, който връща разширената при загряване вода в мрежата

Приемам всякакви съвети от всички. :)

И съм много благодарен за помощта ви. =D>
arxd129 - специалист
пет май 05, 2023 8:52 amfbr написа:

Не е добър щото трябва да изградиш и отвеждащ водопровод на разширената по време на загряването вода

Или "мъжката" резба да е завинтена директно в тройника?)Не е така, т.к. предпазния клапан е след възвратния клапан по посока на стрелката. А резбата на модерния предпазния клапан в срещуположната на тройника посока трябвали да се заКапи?С капа. Но въпроса с отвеждането на разширената при загряване вода си остава, щото после ще питаш защо този клапан капе..
Благодаря за помощта и съветите, fbr! :)

Имам на три бойлера монтирани клапани.


Точно такива, като на тази снимка



Прикачен файл:
predpazan klapan za bojler-500x500.jpg
predpazan klapan za bojler-500x500.jpg (34.78 KиБ) Видяна 639 пъти





клапани.




Не са прокапвали. Директно монтирани са точно преди водата да влезе в бойлера. Не знам защо не са прокапвали. Това връщане на излишната вода обратно във водопроводните тръби никак не ми е ясно????

Дали да не взема да купя такъв клапан + нипел 1/2 + капа 1/2....

Мисля, че демонтажа на повредения клапан и монтажа на нипел + клапан + капа мога /макар и с две леви ръце/ да направя сам. Разбира се - при положение, че ме предупреждавате предварително за възможно неблагоприятно развитие на нещата, преди да съм се захванал с въпросната "направия". И да ме предупредите за възможни неприятни изненади по време на самата "направия". Предварително благодаря!
fbr - майстор
Не са прокапвали , защото са три клапана в едно тяло. Един клапан, възвратен, предпазващ източването на бойлера при спиране на водата от мрежата, втори клапан, предпазен, който пази бойлера от повишено налягане, и трети диференциален клапан, който е вграден във възвратния, и който се отваря по време на загряването и връща вода в мрежата на студената вода, като изравнява наляганията в линиите на студената и горещата вода. Когато го монтираш по начина по който смяташ, първата и третата от изброените функции на този комбиниран клапан се елиминират.

Тема "Специален кран за налягането в бойлера" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: