Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
arxd129 - специалист
Здравейте,

Търся устройство някакво. Кран ли се казва, клапан ли, изпускател ли, що ли? Не знам.

Монтиран е този „кран” на една тетка. Преди водата да влезе в самия бойлер се намира тази тетка. Самата тетка е след един спирателен кран. А спирателния кран е след възвратен клапан; чист възвратен клапан.

Ето такъв възвратен клапан има на /преди/ бойлера:


Прикачен файл:
5.jpg
5.jpg (100.23 KиБ) Видяна 1019 пъти



Подредбата е - възвратен клапан (обикновен) – спирателен кран – тетка (с въпросния кран) – бойлер.
Ето снимки на тъсеното ъстройство (кран):
Прикачен файл:
1.jpg


Прикачен файл:
2.jpg


Прикачен файл:
3.jpg



Прикачен файл:
4.jpg




Та... въпросния кран след тричетирсе години верна служба в полза на бойлера и къщата взе да прокапва - от около месец насам. И никога допреди месец. От преди месец - отначало прокапваше само и единствено по време нагряване на бойлера, но от около десетина дни взе постоянно да си капе. По около четирипетстотин грама на ден.

Обиколих десетина магазина за ВиК. Че и повече, де.

Гледат ме като... извънземен. За пръв път били виждали такова устройство.

Бихте ли ми помогнали да намеря място - магазин, откъдето да купя такъв кран. Или нещо подобно по функционалност. И разбира се – без да ми се налага да преправям водопроводната инсталация точно преди бойлера. Добра си е инсталацията; нема нужда от изменения.

Решение търся; било такъв кран, било .... да върши същата работа.

Благодаря ви предварително.
fbr - майстор
Не си го намерил, щото много отдавна тези два елемента (възвратен клапан и клапан за защита от високо налягане) са обединени в един корпус, и се продават като възвратен клапан за бойлер. Чукни в нета и ще те залее със снимки.
speka_rs - майстор
Както каза колегата това е препазителен клапан
Няма да изглежада точно така,но ще върши същата работа предпазителен клапан на 8 бар. Или комбинран, който ще иска преправяне на инсталацията.
arxd129 - специалист
чет май 04, 2023 2:54 pmfbr написа:
...Чукни в нета и ще те залее със снимки.
Залят съм; вече. От десет дни.

Което никак не ми помага. Щот' трябва преправяне на инсталацията. Което преправяне не го искам.

За друго решение моля.
arxd129 - специалист
чет май 04, 2023 3:14 pmspeka_rs написа:
Както каза колегата това е препазителен клапан
Няма да изглежада точно така,но ще върши същата работа предпазителен клапан на 8 бар.
Къде е и как изглежда този предпазителен клапан за 8 бара? Бихте ли ми помогнали още малко? Благодаря.


чет май 04, 2023 3:14 pmspeka_rs написа:
Или комбинран, който ще иска преправяне на инсталацията.
Комбинираният - да го забравим. Не искам да преправям; добра си е инсталацията на бойлера.
speka_rs - майстор
чет май 04, 2023 3:25 pmarxd129 написа:
Къде е и как изглежда този предпазителен клапан за 8 бара? Бихте ли ми помогнали още малко? Благодаря.
Прикачен файл:
199206_l.jpeg
Този от снимката е на 3/4''. В специализираните магазини трябва да се намери и 8bar на 1/2 мъжко или женско.
arxd129 - специалист
чет май 04, 2023 3:50 pmspeka_rs написа:
Този от снимката е на 3/4''. В специализираните магазини трябва да се намери и 8bar на 1/2 мъжко или женско.
Това - на снимката - има вход и изход ли? Водата влиза и ИЗЛИЗА ли? :shock: Преминава ли водата през предложения от Вас клапан?
В моя случай - трябва ми да има само вход на водата, май. ... ... .... Нещо... не разбирам. :? :?
Бихте ли пояснил идеята Ви?


Благодаря. :)
kozl - майстор
Па се почна........ #-o

Може ли да я снимаш тази инсталация дето трябва да се преправя?
Тази снимка де си показал за ОК (обратен/невъзвратен клапан) наподобява едни предишни български, гравитачни ОК. Ако при теб е така
arxd129 написа:
след тричетирсе години верна служба
тая клапа отдавна вече не това, което е :wink:
Така, че правилното решение е преработка на така наречената инсталация и монтаж на нов комбиниран клапан за бойлер.
arxd129 - специалист
чет май 04, 2023 5:28 pmkozl написа:
Па се почна........ #-o
:wink: :wink:
Ама и ти почваш... издалече. А не по съществото на въпроса ми, де.

чет май 04, 2023 5:28 pmkozl написа:

Може ли да я снимаш тази инсталация дето трябва да се преправя?
Тя - инсталацията - не е проблемът. Проблемът е да сложа нещо на мястото на клапана. Точно на него място; и да върши същата работа като оригиналния клапан.
чет май 04, 2023 5:28 pmkozl написа:
Така, че правилното решение е преработка на така наречената инсталация и монтаж на нов комбиниран клапан за бойлер.
Това решение го знам. Но се надявам да има и второ правилно решение - за него (второто правилно решение) питам. :? :?
LazarGanev - "Велик майстор"
Може да сложиш показания от Шпека, а можеш да сложиш и комбиниран, като ще му се ползва само предпазната функция, ще го сложиш на тройника

Тема "Специален кран за налягането в бойлера" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: