• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Svetoslavoff1 - майстор
пон май 22, 2023 5:32 pmMamaMy написа:
Светославоф, задаваш въпроси като за първи клас втория срок. Направи каквото те съветват и тогава пиши! Ако толкова много разбираше, нямаше да питаш тук. Почваш да изветряваш май.
Благодаря за бон тона в крайно полезния ти коментар!

Естествено, че ще се вслушам в мненията на уважаемите съфорумци, просто ни делят едни 25км от помпата и ми се щеше да имам някаква що-годе насочваща информация, преди да отида на място.
kozl, марката е същата, но помпата има едни над 15г работа и леко се различава по външен вид, а за параметрите сега не мога да кажа нищо, защото както вече написах, съм далеч от нея. Само като ориентир, когато водния стълб не беше намалял, пълнеше 1 м3 за около 40мин.
Относно предположенията ти - като я отварях преди 10-ина дена направляващата ос се въртеше свободно на ръка, нямаше запушени канали по раборните колела, всъщност имаше някакви следи от много ситен пясък, но съм промил всички канали, каналите са отворени.
шоп, за съжаление нямам табло.
preslav - майстор
пон май 22, 2023 8:40 pmSvetoslavoff1 написа:
пон май 22, 2023 5:32 pmMamaMy написа:
Светославоф, задаваш въпроси като за първи клас втория срок. Направи каквото те съветват и тогава пиши! Ако толкова много разбираше, нямаше да питаш тук. Почваш да изветряваш май.
Благодаря за бон тона в крайно полезния ти коментар!

Естествено, че ще се вслушам в мненията на уважаемите съфорумци, просто ни делят едни 25км от помпата и ми се щеше да имам някаква що-годе насочваща информация, преди да отида на място.
kozl, марката е същата, но помпата има едни над 15г работа и леко се различава по външен вид, а за параметрите сега не мога да кажа нищо, защото както вече написах, съм далеч от нея. Само като ориентир, когато водния стълб не беше намалял, пълнеше 1 м3 за около 40мин.
Относно предположенията ти - като я отварях преди 10-ина дена направляващата ос се въртеше свободно на ръка, нямаше запушени канали по раборните колела, всъщност имаше някакви следи от много ситен пясък, но съм промил всички канали, каналите са отворени.
шоп, за съжаление нямам табло.
Мисля, че тук е заровено кучето - с годините неминуемо турбинките имат износване от преминаващия пясък, а от там намалява водния стълб, който помпата преодолява, комбинирано с увеличаването на водния стълб (поради намаляването на водата в кладенеца), резултатът е налице. Предполагам манометърът ще покаже нещо под 2 бара.
kozl - майстор
Е да пясъка изпилва материала на работните колела и на направляващите кожуси. Увеличават се луфтовете м-у кожуха и работното колело и така се получава байпас на водата от изхода на работното колело към входа му и дебитът и напорът на помпата намаляват спрямо ТТ данни.
Но помпата е функционирала и след престой, а не по време на работа се е получил отказ, та отхвърлям възможността за изпилване от пясък по нреме на престой. Нямам идея какъв е материала на раб.колела и кожуси и дали корозията може да ги пробие :?
Повечето едностъпални центробежни помпи изобщо няма да преотдолеят височината в кладенеца и само ще бръмчат без да изкарат вода на повърхността. Но потопени в съд ще създават видим напор. Манометърът на изхода на помпата при нулев дебит (затворен кран към изхода на центробежната помпа) ще покаже максималният напор на помпата. Ако е спаднал вече бяха изброени причини за това.
пон май 22, 2023 4:27 pmAndri01 написа:
Може да има превъртяла турбинка. При следваща проба-напълни тръбата с вода до помпата и така я пусни.
Логично е да се допусне след престой за превъртяло работно колело.
Ако манометърът покаже по-голям напор от дълбочината на кладенеца подозрението от помпата отпада и се насочва към тръбопровода.
Винаги може да има нещо скрито, което да внася заблуда във възприемането на нещата.

Съвсем скоро и аз попаднах в подобна заблуда, която беше уплела и некои преди мен. Т.е. масова заблуда :-D

Към Andri01 :
Какво имаш в предвид с текста "напълни тръбата с вода до помпата"?
dragozow - майстор
Може да е изгоряла и да върти леко, може да са износени турбините, мерни и налягането и сравни с данните от табелата.
Andri01 - майстор
Имах в предвид от горе да напълни тръбата. Т.е. да няма въздух над помпата и веднага да я пусне. Горе долу в тръба 20мм има към 250мл. вода на 1 метър. Според дълбочината ,ще се види колко трябва. Може да се окаже,че тръбата до помпата е сдала багажа някъде по връзките и водата изтича ,без да има щастието да види Гошо горе.
kozl - майстор
Е то като няма ОК каквото сипе през напорната ръба, през помпата и ще "напълни" кладенеца :?
А нивото - каквото е в кладенеца.

Е имал съм случай на неква китайсака потопяема помпа и като я спусна от въздух във водата и бръмчи, а вода няма, защото вътре в нея се образува въздушна тапа. Като я разклатя, чак до преобръщане и въздуха излезе и водата тръгва и после няма нужда след спиране от повторно обезвъздушаване. Поплавъка пази ниво на заливане на помпата ....
Освен ако не се закачи нейде и увисне над нивото :? Щото и тва ми се е случвало, помпата работи на полусухо и водата около нея кипи :-D
Svetoslavoff1 - майстор
Да споделя до къде я докарах.
В работещо състояние измерих тока - нормален. Но за съжаление налягането хич го нямаше. Като за лаик като мен не открих нищо фрапиращо при външен оглед на работната част с турбинките. Консултирах се с фирмата, откъдето бях закупил помпата, занесох им я и след смяна на работните колела, добре че им бяха останали, че моделът е снет от производство, всичко си дойде на място. Техникът ми показа за сравнение едно ново и едно старо колело и луфтовете, откъдето "изтича" налягането.
Благодаря на всички за споделените мнения и препоръки!
  • 1
  • 2

Тема "потапяща помпа - ремонт или нова?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: