• 1
  • 2
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Svetoslavoff1 - майстор
Здравейте,
Иде реч за потапяща помпа, стара, в 20м кладенец. При пускане в кладенеца се чува шум от работата на помпата, но не качва вода. При проби навън, потопена в дълбок съд, за да затвори верига поплавъка, работи и хвърля вода. 6 степенна центробежна е, отворих отдолу, както съм го правил и преди за почистване на турбинките(ако така се казват) всичко е чисто и плътно затворено. Връзката на помпата с ХДПЕ тръбата до горе е добре, в смисъл не хвърля от там вода, без да я качва до горе.
Ако някой е имал подобен случай или е на "ти" с този вид помпи, моля да сподели има ли смисъл да разглобя и останалата част от помпата за търсене на някаква повреда и евентуално каква би била тя?
Ако има някакво значение, до късната есен на 2022г помпата работеше.
Благодаря!
kozl - майстор
Каква е дълбочината на потапяне (под водното ниво)?
Колко е разстоянието от водното ниво в кладенеца до терена при кладенеца?

Първо да се премери тока на консумация и да се сравни с ТТ данни.
После може да се извади и да се провери в съд с вода и с манометър какво налягане прави при затворен кран в напорната част.

И може би да се разглобят и почистят работните колела (турбинките). Може да им са се запълнили каналите.
Svetoslavoff1 - майстор
kozl, отговарям по ред на въпросите:
- водният стълб е около 80см;
- 19,5м +/- някой см ;
- това за тока ще го проверя при следващо ходене;
- имам манометър до 10 бара, но ще трябва да го комплектовам с подходящи преходници. Ако директно го закача на изхода на помпата, сиреч той ще играе ролята и на затварящ кран, има ли опасност да се повреди помпата от претоварване?
-както споменах в началото турбинките са чисти.
И пак да уточня, че при тази дълбочина и при този воден стълб до есента на 2022 помпата работеше, макар и в цикличен режим - изпомпи каквото има, спре до покачване на водния стълб, изпомпи и тн...
шоп - майстор
Повечето потопяеми помпи имат вграден обратен клапан, които след няколко години работа почва да изпуска. Имал съм подобен случай с помпа беларди и двигател на електромаш.

Монтирах си един допълнителен невъзвратен клапан 1 1/4" на изхода на помпата и всичко е ОК
Svetoslavoff1 - майстор
Мисля, че няма вграден клапан, защото като тръгнеше минаваха десетки секунди, докато качи водата до където трябва - 20м кладенец + прибл. 40м хоризонт у-к до бидонте за скършване на водата, а като спре засмуква обратно въздух. Все се канех да сложа клапан и все не оставаше време.
Ако има значение моята е "city pump", италианска.
Andri01 - майстор
Пълно разглобяване,почистване. Може да има превъртяла турбинка. При следваща проба-напълни тръбата с вода до помпата и така я пусни.
Svetoslavoff1 - майстор
пон май 22, 2023 4:27 pmAndri01 написа:
Пълно разглобяване,почистване. Може да има превъртяла турбинка. При следваща проба-напълни тръбата с вода до помпата и така я пусни.
Имаш предвид да отворя не само отсека с турбинките(той е в долната част), а и останалата част ли(горната) ? И какъв проблем евентуално би се явил в горната част? Няма превъртяла турбинка, пробвах при последното отваряне.
Ако правилно съм те разбрал, предлагаш да спусна помпата в кладенеца и да напълня тръбата с вода. Нещо не разбирам, тя на празна тръба не качва вода, а ако напълня тръбата, значи още да я затрудня ... ?! Макар че пълна тръба си е нормално състояние за работеща помпа.
MamaMy - майстор
Светославоф, задаваш въпроси като за първи клас втория срок. Направи каквото те съветват и тогава пиши! Ако толкова много разбираше, нямаше да питаш тук. Почваш да изветряваш май.
kozl - майстор
пон май 22, 2023 4:46 pmSvetoslavoff1 написа:
пон май 22, 2023 4:27 pmAndri01 написа:
Пълно разглобяване,почистване. Може да има превъртяла турбинка. При следваща проба-напълни тръбата с вода до помпата и така я пусни.
Имаш предвид да отворя не само отсека с турбинките(той е в долната част), а и останалата част ли(горната) ? И какъв проблем евентуално би се явил в горната част? Няма превъртяла турбинка, пробвах при последното отваряне.
Ако правилно съм те разбрал, предлагаш да спусна помпата в кладенеца и да напълня тръбата с вода. Нещо не разбирам, тя на празна тръба не качва вода, а ако напълня тръбата, значи още да я затрудня ... ?! Макар че пълна тръба си е нормално състояние за работеща помпа.
Няма да я затрудниш.
След като няма ОК ако вкарваш вода по обратния път при работа на помпата работните колела ще се развъртят наопаки. За някои помпи може да е фатално, но пък за зимата водата няма да остане в тръбите и да замръзне във близката част до терена.

Някаво триене - в лагер или в уплътнението. Ако има такова тока на помпата би се покачил над номиналния.

Това ли е помпата?
пон май 22, 2023 3:08 pmSvetoslavoff1 написа:
- имам манометър до 10 бара, но ще трябва да го комплектовам с подходящи преходници. Ако директно го закача на изхода на помпата, сиреч той ще играе ролята и на затварящ кран, има ли опасност да се повреди помпата от претоварване?
-както споменах в началото турбинките са чисти.
И пак да уточня, че при тази дълбочина и при този воден стълб до есента на 2022 помпата работеше, макар и в цикличен режим - изпомпи каквото има, спре до покачване на водния стълб, изпомпи и тн...
Няма да се повреди.
За сега предположения:
- за увеличено съпротивление при въртене (триене).
- за запушени канали на работни колела, може и само в едно да е, понеже са последователно свързани.
- увеличен луфт м-у направляващи кожуси и работни колела.

Работните колела със затворени канали ли са или с отворени?
шоп - майстор
пон май 22, 2023 3:54 pmSvetoslavoff1 написа:
Мисля, че няма вграден клапан, защото като тръгнеше минаваха десетки секунди, докато качи водата до където трябва - 20м кладенец + прибл. 40м хоризонт у-к до бидонте за скършване на водата, а като спре засмуква обратно въздух. Все се канех да сложа клапан и все не оставаше време.
Ако има значение моята е "city pump", италианска.
А някакво външно изнесено табло за управление и защита на помпата имаш ли?

Именно това табло спира помпата за да се избегне по-сериозна авария при проблем.
  • 1
  • 2

Тема "потапяща помпа - ремонт или нова?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: