Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Gambasa - помощник
Здравейте, имам готов сондаж с дълбочина 11м, водата тръгва от 8м.
Какъв диаметър тръба се пуска в сондажа, на каква дълбочина и какво се слага на върха на потопения край на тръбата?
Центробежна помпа с каква смукателна дълбочина ще върши работа? Целта е поливане на градина и тревни площи.
шоп - майстор
При 8 метра статично ниво си на границата помпата да изпомва вода. Ими свали помпата надолу или си купи потопяема помпа.

На тръбата се слага обратен клапан обикновенно с филтър.
kozl - майстор
пон юни 12, 2023 3:11 pmGambasa написа:
Здравейте, имам готов сондаж с дълбочина 11м, водата тръгва от 8м.
Какъв диаметър тръба се пуска в сондажа, на каква дълбочина и какво се слага на върха на потопения край на тръбата?
Центробежна помпа с каква смукателна дълбочина ще върши работа? Целта е поливане на градина и тревни площи.
Има и потопяеми центробежни помпи. Колко е диаметъра на сондажа?
Целта е
поливане на градина и тревни площи
Но за какъв дебит и какъв напор да е помпата? А напора и дебита зависят от това как и какво ще се полива.
А какъв е дебита на сондажа?
Gambasa - помощник
Ако направя шахта 1.5-1.8м дълбока ще успея ли да вадя с центробежна или пак ще съм много на границата?

Обсадната тръба на сондажа е ф200, вътре смятам да пусна тръба 2 цола( пвц от черните, без снадки)
Целта е да поливам 150м2 райграс и 200м2 зеленчукова градина.
krasi92 - майстор
А защо 2 цола. има си готови смукатели
пон юни 12, 2023 6:19 pmGambasa написа:
Ако направя шахта 1.5-1.8м дълбока ще успея ли да вадя с центробежна или пак ще съм много на границата?
......
Ще успееш, но е препоръчително засмукването да е колкото може от по плитко.
Вероятно забелязваш, че смукателната дълбочина на всички помпи е с подобни стойности, въпреки големите разлики в напорната височина.
Вероятно ще опиташ така, понеже потопяемите сондажни са доста по скъпи.
Дано те удовлетвори резултатът!

Вадих вода от 25м кладенец с помпа от Лидъл, спусната на 2м от огледалото.
Gambasa - помощник
пон юни 12, 2023 7:31 pmТрифон П.Трифонов написа:
пон юни 12, 2023 6:19 pmGambasa написа:
Ако направя шахта 1.5-1.8м дълбока ще успея ли да вадя с центробежна или пак ще съм много на границата?
......
Ще успееш, но е препоръчително засмукването да е колкото може от по плитко.
Вероятно забелязваш, че смукателната дълбочина на всички помпи е с подобни стойности, въпреки големите разлики в напорната височина.
Вероятно ще опиташ така, понеже потопяемите сондажни са доста по скъпи.
Дано те удовлетвори резултатът!

Вадих вода от 25м кладенец с помпа от Лидъл, спусната на 2м от огледалото.

Намерих самозасмукваща помпа засмукваща от дълбочина 9м (Gmax Jet ) не знам марката качествена ли е, но ми се струва подходяща за случая. Ще направя шахта 1.5м и така нивото на водата ще бъде на 6.5м под помпата.
Остава само да реша ф32 или ф40 тръба да спусна в сондажа, какво бихте препоръчали?
MamaMy - майстор
Мечо Пух е казал:
Колкото повече, толкова повече.
yanko78 - специалист
Само ще ти споделя моя опит, който не е задължително да кореспондира с твоя случай, но можеш да си извадиш извадки.
Засмуквах от подобни нива с такава помпа https://virazhtrade.com/camozacmukvasha ... m-2ax.html
5-6 години, като при мен е набита тръба. Помпата седеше на около 3-3.5 метра под ниво 0 на земята. Поливам райграс на кръгове, като най големия кръг е с 10 пръскалки. Няма да навлизам в подробности за вид ъгъл и т.н. Помпата се прецака и реших да взема същата и да спра с мъките да слизам под земята при проблеми. Направих шахта на 1-1.5 и навързах всичко. Когато пуснах помпата, едва вдигна 4 пръскалки на най малкия кръг. Всичко отиде по дяволите и къртих новата шахта, за да е сваля пак ниско. Като е свалих, всичко си тръгна и заработи както преди.

Тема "Избор на помпа за поливане" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: