Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
PolariS - специалист
Здравейте,
проблема е следният: монтираха ми смесителя , душа, моноблока в банята още преди да има вода и сега протекоха. Майстор трудно ще дойде, защото работата е малко, а този който ги прави е в чужбина. Може ли някой да обясни как се монтират тези смесители, кранчета и т. н., каква лента се слага, тефлонова, "калчища" ли...по-подробно обяснение? Всичко е на pvc тръби, с меки връзки. Смятам да се пробвам сам да ги навия наново, не съм го правил досега. Освен това предстои монтаж на още един смесител - кухня, както и на малък 15 л. бойлер. Дали ще се справя? :roll: :idea:
ironlady - модератор
Ще се справиш. :) .щом аз мога и ти ще успееш.Трябват ти кълчища, тефлонова лента и тръбен/раздвижен ключ.Предполагам че не са навил достатъчно материал на кръчетата за батерията за това тече...хм освен ако не са спукали нещо... .Меките връзки ако са мъжко/ женско примерно 1/2х1/2/като при бойлера/ при жеската част не се навива нищо на острещния фитинг защото има уплътнение/дано си ме разбрал :) .Успех!
crez - майстор
Не е толкова просто. Първо локализирай теча.Може да е от навиването на т.н "бъбреци"към тръбите,тогава трабва да ги развиеш да смениш кълчищата или тефлоновата линта и пак да ги навиеш като спазиш междуцентровото разстояние на батерията. Ако тече от гайките на батерията трябва да смениш клингеритовите уплатнители, продават се в железарските магазини,можеш и сам да си направиш със подходящи замби от клингерит с подбрана от теб дебелина. Много често този теч се появява при неуспоредност на изводите т.е този на топлата вода стърчи повече от този на студената, тогава слагаш два уплътнителя на по-късата. Ако е само с меки връзки то трябва смяна на уплътнителите на меките връзки.
PolariS - специалист
Батерията на душа тече най-вероятно от тези уплътнители, по точно само единия тече, видимо не е навит до края, или е скъсан или има разминаване. А мивката тече от Г-кранчетата преди меките връзки. Там тефлоновата лента не е навита добре. Смятам да използвам калчища. Утре ще огледам ситуацията подробно. Crez, ironlady - мерси за отговорите! :)
Trifun - специалист
PolariS, има още нещо, което трябва да се спазва и при кълчищата и при тефлоновата лента : когато се навиват, да се спазва посоката. Тя трябва да е такава, че при завиване, лентата или кълчищата да се `стягат`, а не да се `развиват` - т.е. трябва да е навита ПО посока на резбата.
Ще се справиш - водопровода не е нещо кой-знае колко трудно нещо.
Пък ако имаш притеснения - питай, няма нищо лошо - никой човек не се е родил научен :)
Успех ! :thumbs:
Antonini - специалист
Препоръчвам ти "Тефлонова лента" вместо "калчища", понеже калчищата имат свойствата да се раздуват при намокрянето им. Особенно ако си навил повечко има вероятност до се спука женската отливка при резбата на полипропиленовите накрайници на водопровода.
крум - специалист
Има един тефлонов конец на Локтайт. 50 метра струва около 20 лв. За целия ремонт (Водопровод, парно, хидрофор), изхабих 1 опаковка. Сега си купих нова.
Имам 2 плика калчища и 4-5 опаковки тефлонова лента, които не съм докоснал - веднъж пипнал тефлоновия конец, не искам да чуя за другите алтернативи.
Spokoiniq - майстор
Най добото, колеги, е тефлонов конец, продава се на цилиндрични кутийки червени с макари вътре и конеца се подава през отвор на капачето.Страшно икономично, за 1/2 цол резба отиват 30 см макс.Най-хубавото е че не се къса и не влиза в резбата като тъпата тефлонова лента, а и позволява половин оборот назад при нужда.Цитирам цени от някакъв сайт, горе-долу толкова вървят.
Loctite 55 150m 21.43 лв
Loctite 55 50m 11.50 лв

Прикачен файл

55loctite.jpg
ей я макаричката :)
55loctite.jpg (7.17 KиБ) Видяна 11726 пъти
крум - специалист
Те за тва става дума.
Дай го тоя сайт?
Навсякъде, където съм търсил, 50-те метра са към 20 лв.
Antonini - специалист
Разбира се, че може и с "тефлонов конец". Мисълта ми беше принципно, че тефлона не се раздува както калчищата, и няма никаква опастност от пукване на съединението. А дали с конец или лента е въпрос на удобство и средства само... То ако става на въпрос има и "течен тефлон" води се (паста), намазваш, завиваш и след 10 мин. е стетнала подобно на смула. След време обаче трудно се развива, но става де, с малко повече зор. Тогава се вижда, че се е кристализирал подобно на каникунлит.

Тема "Монтаж на смесители?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: