Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Здравейте!
Живея в къща и водата ми идва от сондаж.
Имам инверторна сондажна помпа Грундфос1100w.Тук тока спира често понякога и с часове.
Идеята ми е да купя някакъв тягов акумулатор+инвертор и да обезпеча водата за няколко часа. Отскоро разполагам и с агрегат 2 kw който до сега не е ползван за помпата.
Въпросите ми са следните:
1. Какво устройство трябва да купя към акумулатора, така че когато спре тока да се пуска автоматично и съответно когато дойде да зарежда акумулатора автоматично.
2. Какви са изискванията на помпата и инвертора към нея по отношение на тока (синусуиди и тн.)
3. Има ли проблем агрегата да захрани директно помпата и има ли опасност за инверторното усройство, тъй като не е никак евтино.
4. Какъв е пусковия ток на помпата, защото знам, че инвертора я стартира плавно.

Ще съм благодарен на всички, които могат да помогнат със съвети. Предполагам, че темата ще е полезна и за други хора със сондажи и чести спирания на тока.
Andri01 - майстор
" 4. Какъв е пусковия ток на помпата, защото знам, че инвертора я стартира плавно." А каква е помпата-вид,характеристики...? какъв е агрегата - тип,характеристики? Почни от този въпрос и върви към 1-я!!!
вт ное 28, 2023 6:47 pmSharik написа:
Здравейте!
Живея в къща и водата ми идва от сондаж.
Имам инверторна сондажна помпа Грундфос1100w.Тук тока спира често понякога и с часове.
Идеята ми е да купя някакъв тягов акумулатор+инвертор и да обезпеча водата за няколко часа. Отскоро разполагам и с агрегат 2 kw който до сега не е ползван за помпата.
Въпросите ми са следните:
1. Какво устройство трябва да купя към акумулатора, така че когато спре тока да се пуска автоматично и съответно когато дойде да зарежда акумулатора автоматично.
2. Какви са изискванията на помпата и инвертора към нея по отношение на тока (синусуиди и тн.)
3. Има ли проблем агрегата да захрани директно помпата и има ли опасност за инверторното усройство, тъй като не е никак евтино.
4. Какъв е пусковия ток на помпата, защото знам, че инвертора я стартира плавно.

Ще съм благодарен на всички, които могат да помогнат със съвети. Предполагам, че темата ще е полезна и за други хора със сондажи и чести спирания на тока.
1. UPS с истинска синусоида.
2. Напрежение с истинска синусоида.
3. Не, няма проблем "агрегата" (генератора) да захрани директно полпата, стига да е инверторен- истинска синусоида, подобно на UPSa, както и мощността му да е + 10% мощността на помпата.
4. Пусковият ток на двигателя е равен на най високата стойност, указана на табелката с данни
на двигателя.

Бих завишил още малко характеристиките на устройствата.
1600 вата синусоидален Кемот е под 700лв.
Тягов акумулатор 100Ah би осигурил работа за ок 30 минути, разреждайки се до здравословните 50%.
Генератор с подобни и по високи стойности, поне да покрива мощността по табелка Р1 + 10%.
Утре ще напиша точния модел на помпата и агрегата.
Агрегата не е инверторен, в такъв случай може ли да мине през юпиеса или трябва друго устройство?
Аз също съм се спрял на 100 амперов акумулатор. Като се има предвид, че помпата работи само когато се пусне консуматор и не на пълна мощност предполагам, че времето ще се увеличи на поне два часа. След това агрегата ще се пусне ръчно да зареди акумулатора, проблема е че тогава юпиеса ще отчете, че има ток и помпата ще се захрани директно от агрегата което е проблем.
Има ли допълнително устройство, което да направи агрегата инверторен? :?
hidrazin - майстор
вт ное 28, 2023 6:47 pmSharik написа:
Живея в къща и водата ми идва от сондаж...Тук тока спира често понякога и с часове.
Хубавото е че не спира с дни.
Решението е буферен съд. Колко голям? Според зависи от консумацията но едно 300 литра е добре за тези няколко часа.
Пък и е достатъчен за постоянна, ежедневна консумация.
И няколко часа е вода е...
:partyman:
вт ное 28, 2023 9:51 pmSharik написа:
Утре ще напиша точния модел на помпата и агрегата.
Агрегата не е инверторен, в такъв случай може ли да мине през юпиеса или трябва друго устройство?
Аз също съм се спрял на 100 амперов акумулатор. Като се има предвид, че помпата работи само когато се пусне консуматор и не на пълна мощност предполагам, че времето ще се увеличи на поне два часа. След това агрегата ще се пусне ръчно да зареди акумулатора, проблема е че тогава юпиеса ще отчете, че има ток и помпата ще се захрани директно от агрегата което е проблем.
Има ли допълнително устройство, което да направи агрегата инверторен? :?
Не съм сигурен, по скоро мисля, че не. Не бих рискувал с UPS и помпа за няколко хиляди лева.
UPS не се грижи за здравето на акумулатора- черпи енергия до определен праг на напрежение, обикновено 10.5-10.8 волта, което е практически изчерпан акумулатор. В такива моменти аз се грижа за акумулатора, като не допускам това, стига да имам физическа възможност. Ако не, светът не свършва- здраве да е.
Когато UPS се захрани с външен източник, става онова, което става и от мрежа. Първо се зарежда акумулатора до определено ниво, при което е разрешена работа на инвертора, т.е захранване на каквото и да е.
Затова, най добре е да не се стига до изчерпване на акумулатора. Така няма да има прекъсване на водоснабдяването.
Не, няма допълнително устройство, което да превръща генератор с модифицирана синусоида в инверторен, или поне аз не знам.

пп. Пиша глупости, смесвайки инфо и за фотоволтаични контролери.
UPS, захранен от мрежа или генератор, веднага захранва уредите и паралелно зарежда акумулатор(и).
Фотоволтаичните контролери имат индивидуални настройки според типа наакумулатор и предварително задавани прагове за включване и изключване на товара.
addicted - специалист
Преди време се сдобих с един UPS който ползвам за помпите н парното. Той е 2kVA, и се води онлайн юпиес. Захранването винаги минава през неговия инвертор, който генерира чиста синусоида. Хващал съм го да работи и когато има ток, но е извън позволените граници. Моя е с 4 батерии по 7 амперчаса, свързани последователно, което е проблем ако искам да му слагам голям акумулатор. Та мисля че някакво подобно устройство ще трябва да търсите за вашата помпа, и да си ползвате наличния агрегат.
dragozow - майстор
Малък ти е генератора, освен ако помпата не тръгва плавно, трябва да се види колко ток, но ако стартира на макс ти трябва стартов ток х4.
kozl - майстор
Ако помпата е с честотно регулиране дали и трябва UPS с чиста синусуида :?

Примерно на честотно рег.у-во CU301
Supply voltage - 1 x 100 - 240 V -10/+6%, 50/60Hz, PE
Обаче в инструкцията няма данни за захранване от UPS или генератор и за чиста синусуида :roll:
Вписано в инструкцията, че има защита от високо и ниско напрежение.
И никъде не прочетох инфо за стартов ток. Препоръчва се предпазител 16А.
Помпата към честотното е тип SQE-??? NE 1,5hp. Отговаря на 1100W.
Има защита по ток за 12А указана за тази помпа и изглежда е термична, защото има вписано "Stop limit" 95 градуса.
ср ное 29, 2023 9:41 amkozl написа:
Ако помпата е с честотно регулиране дали и трябва UPS с чиста синусуида :?

Примерно на честотно рег.у-во CU301
Supply voltage - 1 x 100 - 240 V -10/+6%, 50/60Hz, PE
Обаче в инструкцията няма данни за захранване от UPS или генератор и за чиста синусуида :roll:
Вписано в инструкцията, че има защита от високо и ниско напрежение.
И никъде не прочетох инфо за стартов ток. Препоръчва се предпазител 16А.
Помпата към честотното е тип SQE-??? NE 1,5hp. Отговаря на 1100W.
Има защита по ток за 12А указана за тази помпа и изглежда е термична, защото има вписано "Stop limit" 95 градуса.
Коя инструкция няма данни за работа с генератор? В "моята" има.
"Възможност за работа с генератор."
https://aqua.store/grundfos-sq1-80-sond ... x230v.html
Хаде на моя отговорност и с UPS.

Мисля, щом е инверторна, трябва истинска синусоида.
Жокер за мощността на генератор или др устройство, както и за ПУСКОВ ток- търси в пдф!
Всички инверторни помпи на грундфос, от такъв клас, са с плавен старт.
Козлин, стр.27, т.4.

Тема "Аварийно захранване на сондажна помпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: